logo

reklam

inkar edenler sonsuzluk azabına hak ederek girecekler !


facebook
Aslı Yiğit
yigit.asli78@gmail.com
Dünya hayatında  yaşayan  her bir insan kendisine verilen mühlet   sona erince ebedî hayatına döndürülecektir.
 
yuce Allahin  bu konu ile ilgili insanları uyardığı ayetlerden bazıları şöyledir:
Her nefis ölümü tadıcıdır. Bir imtihan olsun diye Biz sizi hem kötülükle, hem iyilikle deneyeceğiz. Sonunda ise huzurumuza döneceksiniz. Enbiya suresi 35
Hanginiz daha güzel işler yapacaksınız diye sizi sınamak için ölümü de, hayatı da yaratan Odur. Onun kudreti herşeye üstündür; O çok bağışlayıcıdır.
Mulk suresi 2
Âhiret hayatının varlığına dair ayetlerde  incelediğimizde İnsanoğluna  iki cesit hayat sunuluyor ,dünyaya gönderilme sebebenin imtihan test sinav icin oldugunu anliyoruz .
 İnsanların büyük bir çoğunluğu, dünyaya sanki hiç ölmeyeceklermiş gibi bağlıdırlar .
 Bunun sebebi ise ahiret inancinin zayif olmasindan kaynaklanmasidir , dünyada  yasanan nekadar adaletsizlikler kötülükler  bozulmalar felaketler savaslar varsa,hepsinin sebebi ahirette     hesap vermeyeceğine  ,yaşamın    sadece bu   dünya hayatından  ibaret olduguna  ölünce hesaba cekilmeyecegine inan insanlar yuzundedir.
 “Hayat, şu dünya hayatımızdan başkası değildir. Ölürüz, yaşarız ama biz tekrar diriltilecek değiliz.”MU’MİNUN-37 ayeti
Bakara suresi 86İşte onlar, âhiret karşılığında basit dünya yaşamını satın almış kimselerdir. Artık bunlardan azap hafifletilmez, onlar yardım da olunmazlar.
 Bu ayetlerde yuce ALLAH, inkarci insanlarin nasil bir düşünce yapısına  sahip olduklarina iman edenlerin dikkatini cekiyor ,inkarcilari hem ayetlerde hem güncel hayata inceledigimizde gercekten de ayni tepkiyi verdiklerine şahit oluruz , çevrelerinde  milyonlarca deliller hergun meydana gelmesine ragmen sirf gurur ve kibirleri yüzünden iman etmezler ,cunku insanlarin cogu  ahirete iman zayifligi yüzünden iman etmez.
Yuce Allah bir ayetinde cennetliklerin cehennemliklerle konusmasina ornekler sunuyor ,cennetlikler cehhenemliklere sizi buraya atan sey sokan sey nedir diye soruyorlar ,cehenemliklerde biz yoksulu doyurmazdik  hic bir girisimde bulunmadik  ,insanlari cehheneme atan seylerin onlarin vurdumduymazlığı  ve acı çeken yardima muhtac insanlari görmezden gelmesi sebeb oluyor .bu konu ile ilgili  uyarilari yuce Allah tekasur suresinde dikkat cekmistir .
 
“تكاثر  Tekasür” sözcüğü “çoğaltma yarışı, çok gösterme çabası” anlamına gelmekle beraber, bu yarışa ve bu çaba içine giren insanların aynı zamanda aç gözlü, gözü doymaz, hırslı, ihtiraslı, lükse ve gösterişe meraklı oldukları anlamlarını da içerir. Başka bir ifade ile “tekasür”,  insanların “Ben ondan daha zengin olacağım”, “Ben ondan daha güçlü olacağım”, “Ben ondan daha ileri olacağım”, “Bu bana yetmez, dahasını isterim” zihniyetiyle ortaya koydukları davranışların psikolojik formatıdır. Bu olumsuz psikolojik format, övünç ve üstünlük elde etmek gibi nefsani dürtülerden kaynaklanan lüzumsuz, yararsız ve erdemsiz tüm yarış ve rekabetlerin gerçekleşme zeminidir.(kaynak tebyinul kuran)

Fecr suresi ;17-20Kesinlikle sizin düşündüğünüz gibi değil! Doğrusu siz, yetimi, üstün-saygın bir şekilde yetiştirmiyorsunuz. Yoksulun yiyeceği üzerine birbirinizi özendirmiyorsunuz. Oysa mirası yağmalarcasına öyle bir yiyişle yiyorsunuz ki! Malı öyle bir sevişle seviyorsunuz ki, yığmacasına!

21-23Kesinlikle sizin düşündüğünüz gibi değil! Yer üst üste sarsıntılarla dümdüz edildiği zaman, Rabbinin hesaba çektiği, gönderdiği vahiyler tanık olarak saf saf dizildiği zaman, o gün cehennem de getirilmiştir; o insanın, o gün aklı başına gelecektir, artık aklının başına gelmesinin kendisine ne yararı var ki!

24Der ki: “Keşke ben bu âhiret hayatım için hazırlık yapmış olsaydım!”

25,26Artık o gün Allah’ın ettiği azabı kimse edemez ve O’nun vurduğu bağı kimse vuramaz.

çevremizde gözlemlediğimiz zaman ,insanoğlunun yüzlerce yıldır çevreye verdiği zararlar  savaslar ve yapilan zulumlerin hic bitmedigine sahit oluruz .Yuce Allah  kuranda  kainata yasayan insanlara ve canlilara  yeterli derecede rizik oldugunu ayetlerinde dikkat ceker . Fakat bencilce sadece  kendini dusunen  insanlarin yuzunden esitsizlik meydana geldigini ,verilen her turlu nimetin birgun hesabini verecegi hususunda uyarir ….ozellikle adiat suresini inceledigimizde 1den 5 ci ayete kadar olan kisminda ,orada soluk soluga kosan atlar diye ifadelerde ,bineklerle bir ulkeden diger ulkeye ates cikartarak giden bir insan toplugundan bahseder. Bu ayet dikkatli incelediginde  anlasilcaktir ki , halklarin kaynaklarini, onlarin nimetlerini somuren savas cikartan ,,onlarin ulkelerini atese vererek zulum edenlerden bahsetmektedir ,bu binekler gunumuzde  ucak olarakta algilayabiliriz , ucaklar ates cikartarak bombalar fuzelerle bir ulkeyi adeta yok edip hayatlarini adeta  yasanmaz hale getirmektedirler ,bu zararlardan sadece insanlar degil yasayan butun canli cansiz ne varsa zarar gormektedir.Bu dunyada yuce Allah, ozgur iradeye mudahele etmedigi icin yapilan zulumler adaletsizlikler yapanlarin yanina kar kalicakti ,adaletin tam yerini bulmasi icin ahirette inanan inananmayan herkes hesaba cekilecekler bu Allahin uzerine aldigi bir haktir ve yuce Allah  vaadinden asla caymaz .

Maun suresi ;
1Âhirette herkesin iyi veya kötü, yaptığı işlerin karşılığını görmesini/ Allah’ın sosyal düzeni belirleyen ilkelerini yalanlayan şu kimseyi gördün mü/ hiç düşündün mü? 2,3İşte odur, yetimi itip kakan ve yoksulun yiyeceği üzerine teşvik etmeyen kimse.

4-7Artık, salâtlarında ilgisiz, duyarsız, gösteriş olsun diye salât eden [mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek olan; toplumu aydınlatmaya çalışır gözüken] ve basit bir şeylerin bile bir ihtiyaçlıya ulaşmasını engelleyen kişilerin vay haline!

maun suresini dikkatli inceledigimizde, insanlarin  ahiret inancinin zayif olmasi yuzunden cogu seyleri yalanliyor ve yaptigi ibadetleride yine gostertis icin yapiyor kendi menfaatlerine alet ediyor , yuce Allah yine bir ayetinde yalani zalimler uydurur buyuruyor ,mumin bir insan asla ne iftra eder nede yalan uydurur yalan uyduranlar ancak ahirete iman etmeyenlerdir buyuruyor .
Nahl suresi;

104Şüphesiz Allah’ın âyetlerine inanmayan kimseler; Allah onlara kılavuz olmaz ve onlar için pek acı bir azap vardır.

105Yalanı, yalnızca Allah’ın âyetlerine inanmayan kimseler uydurur. Ve işte onlar, yalancıların ta kendileridir.

iman  etmek kuru kuruya  laf ile olmaz, inandik demeklede insan inanmis olamaz ,insan hem inandim diyecek  yemin edecek ,Allahi kitabi yeminine alet edecek  ,lakin guven duyulmasi inanilmasi icin yuzbin tane sahit az gelicek ? insanlarin inancli olusunu toplum icinde yapmis oldugu secimler belirler tercihleri hayata yansiyan davranislarindan anlasilir ,cunku ahirete iman etmeyen insan tuyan eder firaunlasir ,kendinisini yeterli gorur ve azar ,butun herseyin kaynagi ahirete inancsizliktan kaynaklanir .

Alak suresi 6-8Kesinlikle senin düşündüğün gibi değil! Dönüş Rabbine olmasına rağmen insan, kendisini yeterli gördüğünde, kesinlikle azar.

ALLAH ezelden verdiği sözü olmasaydı insanların günahları nedeniyle yeryüzünde yürüyen canlı bırakmazdım buyuruyor ,ALLAH mülkünde böyle nankör hain günahkar düşmanlık gösteren canlılara müsaade etmez ediyorsa o halde azapta büyük olacaktır. insanlar sonsuzluk azabına hakederek girecekler ALLAH ayetlerine inkar edenlere karşı çok gazaplanıyor. insana bunca nimetine rağmen insanın Rabbine bu kadar nankör olması Alemlerin Rabbinin gösterdiği yola tabi olmaması ve O’nun yolundan saptırması, şeytana arka çıkması, Rabbine düşmanlık göstermesi  ,tagutlari desteklemesi insanoglunun sonunu getirecektir .

Zümer 71, 72:

71Ve kâfirler; Allah’ın ilâhlığını ve rabliğini bilerek reddetmiş olanlar, kesinlikle bölük bölük cehenneme sevk olunacak. Sonunda oraya vardıklarında kapıları açılacak. Ve onun bekçileri onlara: “İçinizden size Rabbinizin âyetlerini okuyan, bu gününüzle karşılaşacağınıza dair sizi uyaran elçiler gelmedi mi?” diyecekler. Onlar: “Evet geldi” diyecekler. –Velâkin kâfirler; Allah’ın ilâhlığını ve rabliğini bilerek reddeden üzerine azap kelimesi hak oldu.–

72Sürekli olarak içinde kalmak üzere girin cehennemin kapılarından” denildi. –Büyüklük taslayanların yeri ne kötüdür!–

Mümin 69–76:

69-76Allah’ın âyetleri üzerinde tartışanları görmedin mi/hiç düşünmedin mi? Nasıl da döndürülüyorlar? Kitabı ve elçilerimize gönderdiklerimizi yalanlayanlar elbette ileride, boyunlarında halkalar ve zincirler olarak kaynar suya sürülüp, sonra ateşte yakılırlarken bileceklerdir. Sonra onlara: “Allah’ın astlarından ortaklar koştuğunuz şeyler nerededir?” denir. Onlar: “Bizden kaybolup gittiler; aslında biz zaten önceleri hiçbir şeye yakarmıyorduk” derler. İşte Allah, kâfirleri; Kendisinin ilâhlığını ve rabliğini bilerek reddedenleri böyle saptırır: “İşte bu, yeryüzünde haksız yere şımarmanız ve böbürlenmenizden ötürüdür. Orada sürekli kalmak üzere cehennem kapılarına girin!” –İşte, büyüklenenlerin durağı ne de kötüdür!–

Dünyanın çok kısa olduğu Allah’ın Kuran’da bildirdiği ve düşünen her insanın yaşarken de fark edebileceği kesin bir gerçektir. Bu gerçeği kavrayan insanların bu kadar kısa ve geçici bir hayat için, ahiretteki sonsuz ve gerçek hayatı gözardı etmesi büyük bir akılsızlık olur.

Allah’ın dünya hayatının geçiciliği hakkında insanları uyardığı ayetlerden bazıları şöyledir:

Mumin suresi 38-Yine iman etmiş olan o kimse: “Ey toplumum! Bana uyun ki size akıllı olmanın yoluna kılavuzluk edeyim. Ey toplumum! Bu bayağı hayat ancak geçici bir kazanımdır. Âhiret ise kesinlikle durulacak yurdun ta kendisidir.

insan suresi 27Sen elçi değilsin” diyenler, çarçabuk geçen dünyayı seviyorlar ve ağır bir günü arkalarına atıyorlar.

Allaha ve ahiret  gününe iman eden kimse , var gücü ile  bu imtihani gecmek icin gayret etmek zorundadir  bunun şakasi yoktur ,Dunya hayatindaki verilen sureyi iyi degerlendirmelidir . Allah doğrusunu en iyi bilendir.

selam ve esenlikler dilerim

Share
4146 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÜZELLİĞINDE İMTİHANI VAR

  29 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ey İman Edenler Zina Etmeyin, Gençligini Zinadan Koruyana Cennet Vardır (Kaynak Beyheki) .. GÜZELLİĞINDE İMTİHANI VAR Süleyman bin Yesâr, bir arkadaşıyla “Ebva” denen yerde konaklamışlardı. Arkadaşı yakındaki alışveriş yerinden bir şeyler almak üzere çadırdan ayrıldığı sırada Süleyman’ı geriden gözetleyen bir bedevi kadını hemen çadırın kapısına gelerek: – Buraya kadar gelir misin? diye seslendi. Süleyman, serili sofradan yiyecek isteyeceğini düşünerek bazı şeyleri alıp da kadına doğru yürürken kadının ikazı farklı oldu: – Ben yiyecek fa...
 • ÇOCUĞU ORTADAN KESİN

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  " ÇOCUĞU ORTADAN KESİN Hz. Davud zamanında genç bir kadın , çocuğunu alıp gezmeye çıkarmıştı . Dinlenmek amacıyla yeşillik bir yer bulup oraya oturdular. Bu sırada yanlarına başka bir kadın gelmişti . O kadının da yanında bir çocuğu vardı . Çocuklar hemen hemen aynı yaştalardı . Kadınlar tanıştılar . Sonradan gelen kadın diğer kadına nazaran yaşça büyüktü ve onun ablası konumundaydı . Aralarında konuşurlarken çocuklar da önlerinde oynuyorlardı . Bu sırada büyük kadının çocuğu çalılıkların arkasına girip gözden kaybolmuştu . Annesi bunun far...
 • Günaydın!!!

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Misak ı Milli nin sınır taşı olan ve halkın % 70' i türkmen ve araplardan oluşan Kerkük şehrinde artık Kürdistan bayragı esiyor ve Maşallah istihbaratımız yeni anladı galiba... Kerkük Irak petrolünün % 40 ını üretiyor, Dünya'da petrol üretiminin önemli bir kaynağını Kerkük üretiyor. Misak ı Mili nin çizilmemesi için elinden geleni yapan İngiliz'in şımarık prensi Barzani bölgeyi yeni bir kavgaya doğru sürüklüyor. Bölgede zaten söz sahibi olan Kürdistan Irak Federe eyaletinin bu hareketi, bölgenin gerçek hakimi Arapları ve Türkleri hem birleşt...
 • TERÖR SİVİLLERİ VURMAKTADIR

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  TERÖR     SİVİLLERİ   VURMAKTADIR Dünya üzerinde, terör olayları alabildiğine, devam etmektedir. Dünyayı yöneten güçler; sözde, kınamalar, yapsalar da; terörün devam etmesinden, mutlu gibi gözükmektedirler. Şu an Güney sınırımızdaki, tüm olaylar bunun en güzel delilidir. O coğrafyaya, kilometrelerce uzakta olan tüm güçler; sahne alabilmek için; bir birleri ile yarışmaktadırlar. Sonuçta; tüm Dünyaya silah satan ve o, satıştan yüklü bir miktarda para kazanan devletler; Dünyayı yönetmeye talip olan, devletlerdir. Üstelik, o bölgenin yer altı ze...
UA-36507442-2