logo

reklam

inkar edenler sonsuzluk azabına hak ederek girecekler !


facebook
Aslı Yiğit
yigit.asli78@gmail.com
Dünya hayatında  yaşayan  her bir insan kendisine verilen mühlet   sona erince ebedî hayatına döndürülecektir.
 
yuce Allahin  bu konu ile ilgili insanları uyardığı ayetlerden bazıları şöyledir:
Her nefis ölümü tadıcıdır. Bir imtihan olsun diye Biz sizi hem kötülükle, hem iyilikle deneyeceğiz. Sonunda ise huzurumuza döneceksiniz. Enbiya suresi 35
Hanginiz daha güzel işler yapacaksınız diye sizi sınamak için ölümü de, hayatı da yaratan Odur. Onun kudreti herşeye üstündür; O çok bağışlayıcıdır.
Mulk suresi 2
Âhiret hayatının varlığına dair ayetlerde  incelediğimizde İnsanoğluna  iki cesit hayat sunuluyor ,dünyaya gönderilme sebebenin imtihan test sinav icin oldugunu anliyoruz .
 İnsanların büyük bir çoğunluğu, dünyaya sanki hiç ölmeyeceklermiş gibi bağlıdırlar .
 Bunun sebebi ise ahiret inancinin zayif olmasindan kaynaklanmasidir , dünyada  yasanan nekadar adaletsizlikler kötülükler  bozulmalar felaketler savaslar varsa,hepsinin sebebi ahirette     hesap vermeyeceğine  ,yaşamın    sadece bu   dünya hayatından  ibaret olduguna  ölünce hesaba cekilmeyecegine inan insanlar yuzundedir.
 “Hayat, şu dünya hayatımızdan başkası değildir. Ölürüz, yaşarız ama biz tekrar diriltilecek değiliz.”MU’MİNUN-37 ayeti
Bakara suresi 86İşte onlar, âhiret karşılığında basit dünya yaşamını satın almış kimselerdir. Artık bunlardan azap hafifletilmez, onlar yardım da olunmazlar.
 Bu ayetlerde yuce ALLAH, inkarci insanlarin nasil bir düşünce yapısına  sahip olduklarina iman edenlerin dikkatini cekiyor ,inkarcilari hem ayetlerde hem güncel hayata inceledigimizde gercekten de ayni tepkiyi verdiklerine şahit oluruz , çevrelerinde  milyonlarca deliller hergun meydana gelmesine ragmen sirf gurur ve kibirleri yüzünden iman etmezler ,cunku insanlarin cogu  ahirete iman zayifligi yüzünden iman etmez.
Yuce Allah bir ayetinde cennetliklerin cehennemliklerle konusmasina ornekler sunuyor ,cennetlikler cehhenemliklere sizi buraya atan sey sokan sey nedir diye soruyorlar ,cehenemliklerde biz yoksulu doyurmazdik  hic bir girisimde bulunmadik  ,insanlari cehheneme atan seylerin onlarin vurdumduymazlığı  ve acı çeken yardima muhtac insanlari görmezden gelmesi sebeb oluyor .bu konu ile ilgili  uyarilari yuce Allah tekasur suresinde dikkat cekmistir .
 
“تكاثر  Tekasür” sözcüğü “çoğaltma yarışı, çok gösterme çabası” anlamına gelmekle beraber, bu yarışa ve bu çaba içine giren insanların aynı zamanda aç gözlü, gözü doymaz, hırslı, ihtiraslı, lükse ve gösterişe meraklı oldukları anlamlarını da içerir. Başka bir ifade ile “tekasür”,  insanların “Ben ondan daha zengin olacağım”, “Ben ondan daha güçlü olacağım”, “Ben ondan daha ileri olacağım”, “Bu bana yetmez, dahasını isterim” zihniyetiyle ortaya koydukları davranışların psikolojik formatıdır. Bu olumsuz psikolojik format, övünç ve üstünlük elde etmek gibi nefsani dürtülerden kaynaklanan lüzumsuz, yararsız ve erdemsiz tüm yarış ve rekabetlerin gerçekleşme zeminidir.(kaynak tebyinul kuran)

Fecr suresi ;17-20Kesinlikle sizin düşündüğünüz gibi değil! Doğrusu siz, yetimi, üstün-saygın bir şekilde yetiştirmiyorsunuz. Yoksulun yiyeceği üzerine birbirinizi özendirmiyorsunuz. Oysa mirası yağmalarcasına öyle bir yiyişle yiyorsunuz ki! Malı öyle bir sevişle seviyorsunuz ki, yığmacasına!

21-23Kesinlikle sizin düşündüğünüz gibi değil! Yer üst üste sarsıntılarla dümdüz edildiği zaman, Rabbinin hesaba çektiği, gönderdiği vahiyler tanık olarak saf saf dizildiği zaman, o gün cehennem de getirilmiştir; o insanın, o gün aklı başına gelecektir, artık aklının başına gelmesinin kendisine ne yararı var ki!

24Der ki: “Keşke ben bu âhiret hayatım için hazırlık yapmış olsaydım!”

25,26Artık o gün Allah’ın ettiği azabı kimse edemez ve O’nun vurduğu bağı kimse vuramaz.

çevremizde gözlemlediğimiz zaman ,insanoğlunun yüzlerce yıldır çevreye verdiği zararlar  savaslar ve yapilan zulumlerin hic bitmedigine sahit oluruz .Yuce Allah  kuranda  kainata yasayan insanlara ve canlilara  yeterli derecede rizik oldugunu ayetlerinde dikkat ceker . Fakat bencilce sadece  kendini dusunen  insanlarin yuzunden esitsizlik meydana geldigini ,verilen her turlu nimetin birgun hesabini verecegi hususunda uyarir ….ozellikle adiat suresini inceledigimizde 1den 5 ci ayete kadar olan kisminda ,orada soluk soluga kosan atlar diye ifadelerde ,bineklerle bir ulkeden diger ulkeye ates cikartarak giden bir insan toplugundan bahseder. Bu ayet dikkatli incelediginde  anlasilcaktir ki , halklarin kaynaklarini, onlarin nimetlerini somuren savas cikartan ,,onlarin ulkelerini atese vererek zulum edenlerden bahsetmektedir ,bu binekler gunumuzde  ucak olarakta algilayabiliriz , ucaklar ates cikartarak bombalar fuzelerle bir ulkeyi adeta yok edip hayatlarini adeta  yasanmaz hale getirmektedirler ,bu zararlardan sadece insanlar degil yasayan butun canli cansiz ne varsa zarar gormektedir.Bu dunyada yuce Allah, ozgur iradeye mudahele etmedigi icin yapilan zulumler adaletsizlikler yapanlarin yanina kar kalicakti ,adaletin tam yerini bulmasi icin ahirette inanan inananmayan herkes hesaba cekilecekler bu Allahin uzerine aldigi bir haktir ve yuce Allah  vaadinden asla caymaz .

Maun suresi ;
1Âhirette herkesin iyi veya kötü, yaptığı işlerin karşılığını görmesini/ Allah’ın sosyal düzeni belirleyen ilkelerini yalanlayan şu kimseyi gördün mü/ hiç düşündün mü? 2,3İşte odur, yetimi itip kakan ve yoksulun yiyeceği üzerine teşvik etmeyen kimse.

4-7Artık, salâtlarında ilgisiz, duyarsız, gösteriş olsun diye salât eden [mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek olan; toplumu aydınlatmaya çalışır gözüken] ve basit bir şeylerin bile bir ihtiyaçlıya ulaşmasını engelleyen kişilerin vay haline!

maun suresini dikkatli inceledigimizde, insanlarin  ahiret inancinin zayif olmasi yuzunden cogu seyleri yalanliyor ve yaptigi ibadetleride yine gostertis icin yapiyor kendi menfaatlerine alet ediyor , yuce Allah yine bir ayetinde yalani zalimler uydurur buyuruyor ,mumin bir insan asla ne iftra eder nede yalan uydurur yalan uyduranlar ancak ahirete iman etmeyenlerdir buyuruyor .
Nahl suresi;

104Şüphesiz Allah’ın âyetlerine inanmayan kimseler; Allah onlara kılavuz olmaz ve onlar için pek acı bir azap vardır.

105Yalanı, yalnızca Allah’ın âyetlerine inanmayan kimseler uydurur. Ve işte onlar, yalancıların ta kendileridir.

iman  etmek kuru kuruya  laf ile olmaz, inandik demeklede insan inanmis olamaz ,insan hem inandim diyecek  yemin edecek ,Allahi kitabi yeminine alet edecek  ,lakin guven duyulmasi inanilmasi icin yuzbin tane sahit az gelicek ? insanlarin inancli olusunu toplum icinde yapmis oldugu secimler belirler tercihleri hayata yansiyan davranislarindan anlasilir ,cunku ahirete iman etmeyen insan tuyan eder firaunlasir ,kendinisini yeterli gorur ve azar ,butun herseyin kaynagi ahirete inancsizliktan kaynaklanir .

Alak suresi 6-8Kesinlikle senin düşündüğün gibi değil! Dönüş Rabbine olmasına rağmen insan, kendisini yeterli gördüğünde, kesinlikle azar.

ALLAH ezelden verdiği sözü olmasaydı insanların günahları nedeniyle yeryüzünde yürüyen canlı bırakmazdım buyuruyor ,ALLAH mülkünde böyle nankör hain günahkar düşmanlık gösteren canlılara müsaade etmez ediyorsa o halde azapta büyük olacaktır. insanlar sonsuzluk azabına hakederek girecekler ALLAH ayetlerine inkar edenlere karşı çok gazaplanıyor. insana bunca nimetine rağmen insanın Rabbine bu kadar nankör olması Alemlerin Rabbinin gösterdiği yola tabi olmaması ve O’nun yolundan saptırması, şeytana arka çıkması, Rabbine düşmanlık göstermesi  ,tagutlari desteklemesi insanoglunun sonunu getirecektir .

Zümer 71, 72:

71Ve kâfirler; Allah’ın ilâhlığını ve rabliğini bilerek reddetmiş olanlar, kesinlikle bölük bölük cehenneme sevk olunacak. Sonunda oraya vardıklarında kapıları açılacak. Ve onun bekçileri onlara: “İçinizden size Rabbinizin âyetlerini okuyan, bu gününüzle karşılaşacağınıza dair sizi uyaran elçiler gelmedi mi?” diyecekler. Onlar: “Evet geldi” diyecekler. –Velâkin kâfirler; Allah’ın ilâhlığını ve rabliğini bilerek reddeden üzerine azap kelimesi hak oldu.–

72Sürekli olarak içinde kalmak üzere girin cehennemin kapılarından” denildi. –Büyüklük taslayanların yeri ne kötüdür!–

Mümin 69–76:

69-76Allah’ın âyetleri üzerinde tartışanları görmedin mi/hiç düşünmedin mi? Nasıl da döndürülüyorlar? Kitabı ve elçilerimize gönderdiklerimizi yalanlayanlar elbette ileride, boyunlarında halkalar ve zincirler olarak kaynar suya sürülüp, sonra ateşte yakılırlarken bileceklerdir. Sonra onlara: “Allah’ın astlarından ortaklar koştuğunuz şeyler nerededir?” denir. Onlar: “Bizden kaybolup gittiler; aslında biz zaten önceleri hiçbir şeye yakarmıyorduk” derler. İşte Allah, kâfirleri; Kendisinin ilâhlığını ve rabliğini bilerek reddedenleri böyle saptırır: “İşte bu, yeryüzünde haksız yere şımarmanız ve böbürlenmenizden ötürüdür. Orada sürekli kalmak üzere cehennem kapılarına girin!” –İşte, büyüklenenlerin durağı ne de kötüdür!–

Dünyanın çok kısa olduğu Allah’ın Kuran’da bildirdiği ve düşünen her insanın yaşarken de fark edebileceği kesin bir gerçektir. Bu gerçeği kavrayan insanların bu kadar kısa ve geçici bir hayat için, ahiretteki sonsuz ve gerçek hayatı gözardı etmesi büyük bir akılsızlık olur.

Allah’ın dünya hayatının geçiciliği hakkında insanları uyardığı ayetlerden bazıları şöyledir:

Mumin suresi 38-Yine iman etmiş olan o kimse: “Ey toplumum! Bana uyun ki size akıllı olmanın yoluna kılavuzluk edeyim. Ey toplumum! Bu bayağı hayat ancak geçici bir kazanımdır. Âhiret ise kesinlikle durulacak yurdun ta kendisidir.

insan suresi 27Sen elçi değilsin” diyenler, çarçabuk geçen dünyayı seviyorlar ve ağır bir günü arkalarına atıyorlar.

Allaha ve ahiret  gününe iman eden kimse , var gücü ile  bu imtihani gecmek icin gayret etmek zorundadir  bunun şakasi yoktur ,Dunya hayatindaki verilen sureyi iyi degerlendirmelidir . Allah doğrusunu en iyi bilendir.

selam ve esenlikler dilerim

Share
2701 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Manevi Nesebi Sahih Olmayan ‘ŞEYHLERİN’ Özellikleri

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? İsmail Hakkı Bursevî hazretleri Rûhu’l Beyan Tefsiri’nde bu konuda şunları nakleder: Tasavvuf yoluna giren kişinin mürşid-i kâmile olan ihtiyacı; denizde boğulmakta olan kişinin, kendisini boğulmaktan kurtarması için iyi bir yüzücüye olan ihtiyacı gibidir. Yüzücü, diğerlerini kurtarmak için onların elinden tutar. Yüzücü olduğunu söyleyen kişi, eğer tam iyi yüzme bilmiyorsa, kendisiyle beraber elini tutanları...
 • Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    Karanlığın içerisinde yüzdürülen çocuklar… Işıkları söndürülmüş çocuklar… Kendi ailesi içerisinde tacize ve tecavüze uğramış, uğratılmış tertemiz günahsız çocuklar… Okudukları okullarda, gittikleri kurslarda cinsel istismara uğrayan ve de uğratılan masum çocuklar… Başlarına gelen tüm olaylarda sessizliğe alıştırılıp, kimselere anlatılmasın diye sıkı sıkıya tembihlenen ve de korkutulan o günahsız, melek yüzlü çocuklar… Küçük yaşlarda evlendirilen, gerdek gecelerinde bedenleri parçalanıp...
 • DAEŞ yolun sonuna geliyor

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    DAEŞ, bir terör örgütünün ismi içinde “İslam” kelimesinin olamayacağına inanan kişilerin IŞİD terör örgütüne verdiği isimdir ve Arapça “Devletül Irak ve Şam” okunuşu ile “Irak ve Şam Devleti” manasındadır. IŞİD’in açılımı “Irak Şam İslam Devleti” veya da Arapça okunuşu ile DAİŞ (ad-Dawlah al-Islamiyah fil-‘Iraq wa ash-Sham”, İngilizce kısaltılmış adı ISIS olup açılımı da “Islamic State of Iraq and al-Sham”dır. Bu kısaltılmış isimlerin tümü de terör örgütü DAEŞ’i tanımlar. Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulan DAEŞ’in geçmişi Y...
 • İSLAM TARİHİNDE SALTANAT

  20 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yezidle beraber, İslâm tarihinde saltanat başladı. Saltanat, belirli ailelerin ve dolayısıyla kişilerin halkı yönetmeleridir. Bu yönetimlerde gerçekten çok âdil kişilerin iş başına geldikleri görüldü. Ömer bin Abdülaziz hazretleri, Harun Reşîd, Gazneli Sultan Mahmud Han, Salahaddin Eyyûbî, Beyâzid-i Veli hazretleri, Fatih Sultan Mehmed Han, Dördüncü Ahmed Han hazretleri, Sultan İkinci Abdülhamid Han hazretleri gibi idareciler geldiler. Tarihte zaman zaman, halkın idarecilerden hoşnut olmadığı da görüldü. Halkı kendilerine karşı ayak...
UA-36507442-2