logo

reklam

“İngilizlerin AB’den ayrılma kararı birliğin çöküşünü hızlandıracaktır!”


facebooktwittergoogle plus
Mehmet Zengin
Mehmetzengin16@hotmail.com

Birleşik Krallık’ın AB’deki durumunu belirleyecek olan referandum yapıldı. Yapılan referandumda seçmenlerin %52’si ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması yönünde oy kullandı. AB’den çıkma yönünde oy kullanan 17 milyon seçmen Avrupa Birliğin’nin dağılma sürecindeki ilk fitili de ateşlemiş oldu!

 İngiltere, AB için hem politik hem de ekonomik açıdan önemli ortaktı. İngiltere’nin AB’den ayrılması Avrupa için olumsuz sonuçları olacağı muhakkaktır.

Avrupa’yı şoka sokan bu ayrılma kararının ardından AB ülkelerinde büyük endişe hakim. Herkes İngiltere’de başlayan bu ateşin nerelere sıçrayacağını kestirmeye çalışmakta. En büyük korkuları ise ateşin tüm Avrupa’yı yakmasıdır. Kanaatime göre Avrupalı siyasetçilerinin yaşadığı endişede haklıdırlar. Zira görünen köy kılavuz istemez. Başta AB ülkeleri siyasetçilerinin olmak üzere birçok ülkenin yetkilisinin yaptığı açıklamalarda bu tehlikeye dikkat çekmektedirler.

İşte onlardan birkaçı; Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier :“Avrupa için üzücü bir gün.”  Almanya Başbakanı Angela Merkel; ‘dünya büyük bir huzursuzluk yaşıyor’. Avusturya Dışişleri Bakanı’ndı Sebastian Kurz; ‘AB yerle bir olacak’.

Birleşik Krallık’ın Birlik’ten ayrılma kararı alması AB için sonun başlangıcı anlamına mı geliyor?

 Kötümser açıklamaların çoğunlukta olduğu bir ortamda AB Konseyi Başkanı birlik mesajı verdi. Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, “Referandumdan başka bir sonuç çıkmasını istediğimizi saklamaya gerek yok. Bunun siyasi olarak ne kadar ciddi ve hatta dramatik olduğunun farkındayım. İngiltere’deki referandumun ardından birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız” .

Birliği bir arada tutma konusunda kararlılık ifadeleri ortaya koymuş olsalar da; İngiltere’nin AB’den ayrılması, “Eski Kıta’nın” küresel anlamda karanlığa doğru adım adım ilerlediğini bir işareti olarak görülüyor.

Sadece İngilizler değil, başka birçok AB-ülkesinin vatandaşından azımsanmayacak sayıda seçmen AB’ye yönelik olumsuz eleştirilerde bulunuyor. Brüksel yönetimine yönelik eleştiriler gün geçtikçe artıyor. Memnuniyetsizlik duyanların sayısı hızla artıyor. Bu tezi doğrulayan gelişme Birlieşik Krallık’ın birlikten ayrılma kararı vermesi ve Birleşik Krallık’tan sonra Hollanda ve Fransa’dan “AB referandumu” çağrılarının gelmiş olmasıdır.

İtalya, Hollanda ve Fransa’dan da ayrılma yönünde seslerin yükselmesi AB’nin dağılma sürecine girdiği iddialarını güçlendirmektedir.

Batılı uzmanlar, AB’nin kurtuluşu Avrupa Birliği’nin kendisini yeniden tanımlaması… Ekonomik ve mali reformlar yapması… Dış sınırların korunması ve mülteci sorununun çözülmesiyle mümkün olabileceğini ifade etmektedirler. Bunları başarmak zorunda olduklarını, aksi takdirde kendilerini sadece siyasi değil, aynı zamanda ekonomik olarak da büyük bir tehdit beklediğini ifade ediyorlar.

AB ile ilgili gelişmeleri şahsen memnuniyetle karşılıyorum. Türkiye’ye karşı her fırsatta düşmanca tavır ve eylemlerde bulunan, zarar vermek için PKK gibi terör örgütlerini aleyhimize kullanmaktan geri durmayan bir birliğin çökmesi bizim ve İslam Dünyasının lehine olacaktır. Dünya nimetlerinin eşit olarak paylaşılmadığı, Milyonlarca Müslümanın katledildiği, kan ve göz yaşın dinmemesinin sorumluları olarak gördüğüm ‘medeniyetin’ çökmesinden ancak memnuniyet duyabilirim! Ben şimdiden AB’nin helvasını yaptırıyorum. Umarım afiyetle yeriz!

NOT: Bir sonraki yazımda; çökme eğilimine giren AB’ye girmek için neden bu kadar istekli bir Türkiye’nin olduğunu sorgulamaya çalışacağım. Türkiye’nin AB sürecini… AB’nin gerçek yüzünü ve AB’ye tam üyelik Türkiye’ye ne kaybettirir? Neden AB’ye girmememiz gerektiğini yazmaya çalışacağım.

MEHMET ZENGİN

25/06/2016

Etiketler:
Share
904 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

#

“İngilizlerin AB’den ayrılma kararı birliğin çöküşünü hızlandıracaktır!”” için 1 yorum

 1. hasan : diyor ki:

  Beter olsunlar! Türkiye olarak bu zelil birliğine girme hayali kurmaktan da vazgeçmeliyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DURDURAMADINIZ BÜYÜK TÜRKİYE YÜRÜYÜŞÜNÜ!

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  BÜTÜN DÜMENLRİNİZİ BİLİYORUZ. Bu ülke 35 yıldır sadece terörle mücadele etmiyor, bu ülke 35 yıldır terörün bataklığında üreyen işte bu kirli zihniyetle de mücadele ediyor. Terörü bir geçim kapısı haline getirmiş, yoksul çocukların ölümünü kendisine bir rant haline getirmiş kan baronlarıyla da bu ülke mücadele ediyor. İnanın, bunlar için en iyi Kürt ölü Kürt’tür, bunlar için en iyi Alevi ölü Alevidir. Vatanına ihanet eden, ama mütedeyyin maskesi takan örgütlerin dizinin dibine çökerler, ama gerçek mütedeyyinden korkar, onu yok etmek için her şe...
 • Ahlak ilmi çok mühimdir

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ahlak ilmi çok mühimdir Edirne’de medfun bulunan büyük Velilerden Şücaeddin-i Karamani hazretleri ”rahmetullahi aleyh“, bir gün sohbetinde; - Ahlak ilmi, kalb ve ruh temizliği bilgisi demektir, buyurdu. Tıp ilminin, beden sağlığı bilgisi olmasına benzer. Çünkü fena huylar, kalbin ve ruhun hastalıkları, zararlı işler de bu hastalıkların alametleridir. Şöyle devam etti: - Ahlak ilmi, çok şerefli, pek kıymetli, en lüzumlu bir ilimdir. - Neden efendim? dediler. - Çünkü, kalbin ve ruhun kötülükleri bu ilimle tem...
 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
 • ÜNLÜLERİN KUAFÖR’Ü TAYFUN BAKIRHAN MAGAZİN GÜNDEMİ PROGRAMINA KONUK OLDU !

  16 Mayıs 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Ünlülerin kuaför'ü Tayfun Bakırhan ,hafta içi hergün yayınlanan magazin gündemi programında Kadir Balık'ın konuğu oldu. Programda çalışmalarıyla ilgili konuşan Bakırhan ,herşeyin gayet iyi olduğunu ve  devam ettiğini söyledi. Yakında  kendi sponsorluğunda  önemli bir projeyle hem medyada hemde  hayranlarının karşısında olacağınıda ifade etti.  ...
UA-36507442-2