logo

reklam

“İngilizlerin AB’den ayrılma kararı birliğin çöküşünü hızlandıracaktır!”


facebooktwittergoogle plus
Mehmet Zengin
Mehmetzengin16@hotmail.com

Birleşik Krallık’ın AB’deki durumunu belirleyecek olan referandum yapıldı. Yapılan referandumda seçmenlerin %52’si ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması yönünde oy kullandı. AB’den çıkma yönünde oy kullanan 17 milyon seçmen Avrupa Birliğin’nin dağılma sürecindeki ilk fitili de ateşlemiş oldu!

 İngiltere, AB için hem politik hem de ekonomik açıdan önemli ortaktı. İngiltere’nin AB’den ayrılması Avrupa için olumsuz sonuçları olacağı muhakkaktır.

Avrupa’yı şoka sokan bu ayrılma kararının ardından AB ülkelerinde büyük endişe hakim. Herkes İngiltere’de başlayan bu ateşin nerelere sıçrayacağını kestirmeye çalışmakta. En büyük korkuları ise ateşin tüm Avrupa’yı yakmasıdır. Kanaatime göre Avrupalı siyasetçilerinin yaşadığı endişede haklıdırlar. Zira görünen köy kılavuz istemez. Başta AB ülkeleri siyasetçilerinin olmak üzere birçok ülkenin yetkilisinin yaptığı açıklamalarda bu tehlikeye dikkat çekmektedirler.

İşte onlardan birkaçı; Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier :“Avrupa için üzücü bir gün.”  Almanya Başbakanı Angela Merkel; ‘dünya büyük bir huzursuzluk yaşıyor’. Avusturya Dışişleri Bakanı’ndı Sebastian Kurz; ‘AB yerle bir olacak’.

Birleşik Krallık’ın Birlik’ten ayrılma kararı alması AB için sonun başlangıcı anlamına mı geliyor?

 Kötümser açıklamaların çoğunlukta olduğu bir ortamda AB Konseyi Başkanı birlik mesajı verdi. Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, “Referandumdan başka bir sonuç çıkmasını istediğimizi saklamaya gerek yok. Bunun siyasi olarak ne kadar ciddi ve hatta dramatik olduğunun farkındayım. İngiltere’deki referandumun ardından birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız” .

Birliği bir arada tutma konusunda kararlılık ifadeleri ortaya koymuş olsalar da; İngiltere’nin AB’den ayrılması, “Eski Kıta’nın” küresel anlamda karanlığa doğru adım adım ilerlediğini bir işareti olarak görülüyor.

Sadece İngilizler değil, başka birçok AB-ülkesinin vatandaşından azımsanmayacak sayıda seçmen AB’ye yönelik olumsuz eleştirilerde bulunuyor. Brüksel yönetimine yönelik eleştiriler gün geçtikçe artıyor. Memnuniyetsizlik duyanların sayısı hızla artıyor. Bu tezi doğrulayan gelişme Birlieşik Krallık’ın birlikten ayrılma kararı vermesi ve Birleşik Krallık’tan sonra Hollanda ve Fransa’dan “AB referandumu” çağrılarının gelmiş olmasıdır.

İtalya, Hollanda ve Fransa’dan da ayrılma yönünde seslerin yükselmesi AB’nin dağılma sürecine girdiği iddialarını güçlendirmektedir.

Batılı uzmanlar, AB’nin kurtuluşu Avrupa Birliği’nin kendisini yeniden tanımlaması… Ekonomik ve mali reformlar yapması… Dış sınırların korunması ve mülteci sorununun çözülmesiyle mümkün olabileceğini ifade etmektedirler. Bunları başarmak zorunda olduklarını, aksi takdirde kendilerini sadece siyasi değil, aynı zamanda ekonomik olarak da büyük bir tehdit beklediğini ifade ediyorlar.

AB ile ilgili gelişmeleri şahsen memnuniyetle karşılıyorum. Türkiye’ye karşı her fırsatta düşmanca tavır ve eylemlerde bulunan, zarar vermek için PKK gibi terör örgütlerini aleyhimize kullanmaktan geri durmayan bir birliğin çökmesi bizim ve İslam Dünyasının lehine olacaktır. Dünya nimetlerinin eşit olarak paylaşılmadığı, Milyonlarca Müslümanın katledildiği, kan ve göz yaşın dinmemesinin sorumluları olarak gördüğüm ‘medeniyetin’ çökmesinden ancak memnuniyet duyabilirim! Ben şimdiden AB’nin helvasını yaptırıyorum. Umarım afiyetle yeriz!

NOT: Bir sonraki yazımda; çökme eğilimine giren AB’ye girmek için neden bu kadar istekli bir Türkiye’nin olduğunu sorgulamaya çalışacağım. Türkiye’nin AB sürecini… AB’nin gerçek yüzünü ve AB’ye tam üyelik Türkiye’ye ne kaybettirir? Neden AB’ye girmememiz gerektiğini yazmaya çalışacağım.

MEHMET ZENGİN

25/06/2016

Etiketler:
Share
739 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

#

“İngilizlerin AB’den ayrılma kararı birliğin çöküşünü hızlandıracaktır!”” için 1 yorum

 1. hasan : diyor ki:

  Beter olsunlar! Türkiye olarak bu zelil birliğine girme hayali kurmaktan da vazgeçmeliyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Allahın Rahmetine Sığınmak

  23 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar.. Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar..Mü’min şüphesiz Yüce ALLAH’a inanan ve güvenen kimsedir.. Mü’min,Mevlasına imanla,ümitle ve amel ile yaklaşır.. Amel olmadan kimse imanın hakikatini anlayamaz,ve onun ilahi tadını tadamaz.. Dinimizde Yüce Rabbimiz Rahmetine güvenmek farzdır..O’nun c.c.,Rahmetinden ümit kesmek haramdır.. İnsan günahlarını ,kusurlarını bakarak ,”benden artık hayır gelmez,ben kesin adam olamam,benim yerim cehennemdir” demek yanlıştır.. Bize düşen ,daima ümitle ya...
 • Manevi Nesebi Sahih Olmayan ‘ŞEYHLERİN’ Özellikleri

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? İsmail Hakkı Bursevî hazretleri Rûhu’l Beyan Tefsiri’nde bu konuda şunları nakleder: Tasavvuf yoluna giren kişinin mürşid-i kâmile olan ihtiyacı; denizde boğulmakta olan kişinin, kendisini boğulmaktan kurtarması için iyi bir yüzücüye olan ihtiyacı gibidir. Yüzücü, diğerlerini kurtarmak için onların elinden tutar. Yüzücü olduğunu söyleyen kişi, eğer tam iyi yüzme bilmiyorsa, kendisiyle beraber elini tutanları...
 • Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    Karanlığın içerisinde yüzdürülen çocuklar… Işıkları söndürülmüş çocuklar… Kendi ailesi içerisinde tacize ve tecavüze uğramış, uğratılmış tertemiz günahsız çocuklar… Okudukları okullarda, gittikleri kurslarda cinsel istismara uğrayan ve de uğratılan masum çocuklar… Başlarına gelen tüm olaylarda sessizliğe alıştırılıp, kimselere anlatılmasın diye sıkı sıkıya tembihlenen ve de korkutulan o günahsız, melek yüzlü çocuklar… Küçük yaşlarda evlendirilen, gerdek gecelerinde bedenleri parçalanıp...
 • DAEŞ yolun sonuna geliyor

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    DAEŞ, bir terör örgütünün ismi içinde “İslam” kelimesinin olamayacağına inanan kişilerin IŞİD terör örgütüne verdiği isimdir ve Arapça “Devletül Irak ve Şam” okunuşu ile “Irak ve Şam Devleti” manasındadır. IŞİD’in açılımı “Irak Şam İslam Devleti” veya da Arapça okunuşu ile DAİŞ (ad-Dawlah al-Islamiyah fil-‘Iraq wa ash-Sham”, İngilizce kısaltılmış adı ISIS olup açılımı da “Islamic State of Iraq and al-Sham”dır. Bu kısaltılmış isimlerin tümü de terör örgütü DAEŞ’i tanımlar. Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulan DAEŞ’in geçmişi Y...
UA-36507442-2