logo

reklam

“İngilizlerin AB’den ayrılma kararı birliğin çöküşünü hızlandıracaktır!”


facebooktwittergoogle plus
Mehmet Zengin
Mehmetzengin16@hotmail.com

Birleşik Krallık’ın AB’deki durumunu belirleyecek olan referandum yapıldı. Yapılan referandumda seçmenlerin %52’si ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması yönünde oy kullandı. AB’den çıkma yönünde oy kullanan 17 milyon seçmen Avrupa Birliğin’nin dağılma sürecindeki ilk fitili de ateşlemiş oldu!

 İngiltere, AB için hem politik hem de ekonomik açıdan önemli ortaktı. İngiltere’nin AB’den ayrılması Avrupa için olumsuz sonuçları olacağı muhakkaktır.

Avrupa’yı şoka sokan bu ayrılma kararının ardından AB ülkelerinde büyük endişe hakim. Herkes İngiltere’de başlayan bu ateşin nerelere sıçrayacağını kestirmeye çalışmakta. En büyük korkuları ise ateşin tüm Avrupa’yı yakmasıdır. Kanaatime göre Avrupalı siyasetçilerinin yaşadığı endişede haklıdırlar. Zira görünen köy kılavuz istemez. Başta AB ülkeleri siyasetçilerinin olmak üzere birçok ülkenin yetkilisinin yaptığı açıklamalarda bu tehlikeye dikkat çekmektedirler.

İşte onlardan birkaçı; Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier :“Avrupa için üzücü bir gün.”  Almanya Başbakanı Angela Merkel; ‘dünya büyük bir huzursuzluk yaşıyor’. Avusturya Dışişleri Bakanı’ndı Sebastian Kurz; ‘AB yerle bir olacak’.

Birleşik Krallık’ın Birlik’ten ayrılma kararı alması AB için sonun başlangıcı anlamına mı geliyor?

 Kötümser açıklamaların çoğunlukta olduğu bir ortamda AB Konseyi Başkanı birlik mesajı verdi. Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, “Referandumdan başka bir sonuç çıkmasını istediğimizi saklamaya gerek yok. Bunun siyasi olarak ne kadar ciddi ve hatta dramatik olduğunun farkındayım. İngiltere’deki referandumun ardından birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız” .

Birliği bir arada tutma konusunda kararlılık ifadeleri ortaya koymuş olsalar da; İngiltere’nin AB’den ayrılması, “Eski Kıta’nın” küresel anlamda karanlığa doğru adım adım ilerlediğini bir işareti olarak görülüyor.

Sadece İngilizler değil, başka birçok AB-ülkesinin vatandaşından azımsanmayacak sayıda seçmen AB’ye yönelik olumsuz eleştirilerde bulunuyor. Brüksel yönetimine yönelik eleştiriler gün geçtikçe artıyor. Memnuniyetsizlik duyanların sayısı hızla artıyor. Bu tezi doğrulayan gelişme Birlieşik Krallık’ın birlikten ayrılma kararı vermesi ve Birleşik Krallık’tan sonra Hollanda ve Fransa’dan “AB referandumu” çağrılarının gelmiş olmasıdır.

İtalya, Hollanda ve Fransa’dan da ayrılma yönünde seslerin yükselmesi AB’nin dağılma sürecine girdiği iddialarını güçlendirmektedir.

Batılı uzmanlar, AB’nin kurtuluşu Avrupa Birliği’nin kendisini yeniden tanımlaması… Ekonomik ve mali reformlar yapması… Dış sınırların korunması ve mülteci sorununun çözülmesiyle mümkün olabileceğini ifade etmektedirler. Bunları başarmak zorunda olduklarını, aksi takdirde kendilerini sadece siyasi değil, aynı zamanda ekonomik olarak da büyük bir tehdit beklediğini ifade ediyorlar.

AB ile ilgili gelişmeleri şahsen memnuniyetle karşılıyorum. Türkiye’ye karşı her fırsatta düşmanca tavır ve eylemlerde bulunan, zarar vermek için PKK gibi terör örgütlerini aleyhimize kullanmaktan geri durmayan bir birliğin çökmesi bizim ve İslam Dünyasının lehine olacaktır. Dünya nimetlerinin eşit olarak paylaşılmadığı, Milyonlarca Müslümanın katledildiği, kan ve göz yaşın dinmemesinin sorumluları olarak gördüğüm ‘medeniyetin’ çökmesinden ancak memnuniyet duyabilirim! Ben şimdiden AB’nin helvasını yaptırıyorum. Umarım afiyetle yeriz!

NOT: Bir sonraki yazımda; çökme eğilimine giren AB’ye girmek için neden bu kadar istekli bir Türkiye’nin olduğunu sorgulamaya çalışacağım. Türkiye’nin AB sürecini… AB’nin gerçek yüzünü ve AB’ye tam üyelik Türkiye’ye ne kaybettirir? Neden AB’ye girmememiz gerektiğini yazmaya çalışacağım.

MEHMET ZENGİN

25/06/2016

Etiketler:
Share
877 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

#

“İngilizlerin AB’den ayrılma kararı birliğin çöküşünü hızlandıracaktır!”” için 1 yorum

 1. hasan : diyor ki:

  Beter olsunlar! Türkiye olarak bu zelil birliğine girme hayali kurmaktan da vazgeçmeliyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÇOCUĞU ORTADAN KESİN

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  " ÇOCUĞU ORTADAN KESİN Hz. Davud zamanında genç bir kadın , çocuğunu alıp gezmeye çıkarmıştı . Dinlenmek amacıyla yeşillik bir yer bulup oraya oturdular. Bu sırada yanlarına başka bir kadın gelmişti . O kadının da yanında bir çocuğu vardı . Çocuklar hemen hemen aynı yaştalardı . Kadınlar tanıştılar . Sonradan gelen kadın diğer kadına nazaran yaşça büyüktü ve onun ablası konumundaydı . Aralarında konuşurlarken çocuklar da önlerinde oynuyorlardı . Bu sırada büyük kadının çocuğu çalılıkların arkasına girip gözden kaybolmuştu . Annesi bunun far...
 • Günaydın!!!

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Misak ı Milli nin sınır taşı olan ve halkın % 70' i türkmen ve araplardan oluşan Kerkük şehrinde artık Kürdistan bayragı esiyor ve Maşallah istihbaratımız yeni anladı galiba... Kerkük Irak petrolünün % 40 ını üretiyor, Dünya'da petrol üretiminin önemli bir kaynağını Kerkük üretiyor. Misak ı Mili nin çizilmemesi için elinden geleni yapan İngiliz'in şımarık prensi Barzani bölgeyi yeni bir kavgaya doğru sürüklüyor. Bölgede zaten söz sahibi olan Kürdistan Irak Federe eyaletinin bu hareketi, bölgenin gerçek hakimi Arapları ve Türkleri hem birleşt...
 • TERÖR SİVİLLERİ VURMAKTADIR

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  TERÖR     SİVİLLERİ   VURMAKTADIR Dünya üzerinde, terör olayları alabildiğine, devam etmektedir. Dünyayı yöneten güçler; sözde, kınamalar, yapsalar da; terörün devam etmesinden, mutlu gibi gözükmektedirler. Şu an Güney sınırımızdaki, tüm olaylar bunun en güzel delilidir. O coğrafyaya, kilometrelerce uzakta olan tüm güçler; sahne alabilmek için; bir birleri ile yarışmaktadırlar. Sonuçta; tüm Dünyaya silah satan ve o, satıştan yüklü bir miktarda para kazanan devletler; Dünyayı yönetmeye talip olan, devletlerdir. Üstelik, o bölgenin yer altı ze...
 • ÇANAKKALE RUHU CANLI TUTULMALI

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Papatya Yayınlarından Mustafa Turan’ın "Destanlaşan Çanakkale"  kitabında anlatılanlara göre, yıllar önce eğitim sistemimizi incelemek üzere Japonya’dan bir heyet Türkiye’ye gelir. İnceleme tamamlandıktan sonra MEB yetkilileri, Japon heyetinden hiç beklemedikleri bir tepki almıştır. Konuk heyetin, dönemin Başbakanı rahmetli Turgut Özal’ın huzurunda dile getirdikleri acı gerçek şöyledir: “Türk eğitim sisteminde milli ruh yok...” Sonra şöyle devam etmişler: “Biz, eğitime şok testler uygulayarak başlarız. Önce çocukları uçak kadar hızlı gid...
UA-36507442-2