logo

reklam

“İngilizlerin AB’den ayrılma kararı birliğin çöküşünü hızlandıracaktır!”


facebooktwittergoogle plus
Mehmet Zengin
Mehmetzengin16@hotmail.com

Birleşik Krallık’ın AB’deki durumunu belirleyecek olan referandum yapıldı. Yapılan referandumda seçmenlerin %52’si ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması yönünde oy kullandı. AB’den çıkma yönünde oy kullanan 17 milyon seçmen Avrupa Birliğin’nin dağılma sürecindeki ilk fitili de ateşlemiş oldu!

 İngiltere, AB için hem politik hem de ekonomik açıdan önemli ortaktı. İngiltere’nin AB’den ayrılması Avrupa için olumsuz sonuçları olacağı muhakkaktır.

Avrupa’yı şoka sokan bu ayrılma kararının ardından AB ülkelerinde büyük endişe hakim. Herkes İngiltere’de başlayan bu ateşin nerelere sıçrayacağını kestirmeye çalışmakta. En büyük korkuları ise ateşin tüm Avrupa’yı yakmasıdır. Kanaatime göre Avrupalı siyasetçilerinin yaşadığı endişede haklıdırlar. Zira görünen köy kılavuz istemez. Başta AB ülkeleri siyasetçilerinin olmak üzere birçok ülkenin yetkilisinin yaptığı açıklamalarda bu tehlikeye dikkat çekmektedirler.

İşte onlardan birkaçı; Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier :“Avrupa için üzücü bir gün.”  Almanya Başbakanı Angela Merkel; ‘dünya büyük bir huzursuzluk yaşıyor’. Avusturya Dışişleri Bakanı’ndı Sebastian Kurz; ‘AB yerle bir olacak’.

Birleşik Krallık’ın Birlik’ten ayrılma kararı alması AB için sonun başlangıcı anlamına mı geliyor?

 Kötümser açıklamaların çoğunlukta olduğu bir ortamda AB Konseyi Başkanı birlik mesajı verdi. Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, “Referandumdan başka bir sonuç çıkmasını istediğimizi saklamaya gerek yok. Bunun siyasi olarak ne kadar ciddi ve hatta dramatik olduğunun farkındayım. İngiltere’deki referandumun ardından birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız” .

Birliği bir arada tutma konusunda kararlılık ifadeleri ortaya koymuş olsalar da; İngiltere’nin AB’den ayrılması, “Eski Kıta’nın” küresel anlamda karanlığa doğru adım adım ilerlediğini bir işareti olarak görülüyor.

Sadece İngilizler değil, başka birçok AB-ülkesinin vatandaşından azımsanmayacak sayıda seçmen AB’ye yönelik olumsuz eleştirilerde bulunuyor. Brüksel yönetimine yönelik eleştiriler gün geçtikçe artıyor. Memnuniyetsizlik duyanların sayısı hızla artıyor. Bu tezi doğrulayan gelişme Birlieşik Krallık’ın birlikten ayrılma kararı vermesi ve Birleşik Krallık’tan sonra Hollanda ve Fransa’dan “AB referandumu” çağrılarının gelmiş olmasıdır.

İtalya, Hollanda ve Fransa’dan da ayrılma yönünde seslerin yükselmesi AB’nin dağılma sürecine girdiği iddialarını güçlendirmektedir.

Batılı uzmanlar, AB’nin kurtuluşu Avrupa Birliği’nin kendisini yeniden tanımlaması… Ekonomik ve mali reformlar yapması… Dış sınırların korunması ve mülteci sorununun çözülmesiyle mümkün olabileceğini ifade etmektedirler. Bunları başarmak zorunda olduklarını, aksi takdirde kendilerini sadece siyasi değil, aynı zamanda ekonomik olarak da büyük bir tehdit beklediğini ifade ediyorlar.

AB ile ilgili gelişmeleri şahsen memnuniyetle karşılıyorum. Türkiye’ye karşı her fırsatta düşmanca tavır ve eylemlerde bulunan, zarar vermek için PKK gibi terör örgütlerini aleyhimize kullanmaktan geri durmayan bir birliğin çökmesi bizim ve İslam Dünyasının lehine olacaktır. Dünya nimetlerinin eşit olarak paylaşılmadığı, Milyonlarca Müslümanın katledildiği, kan ve göz yaşın dinmemesinin sorumluları olarak gördüğüm ‘medeniyetin’ çökmesinden ancak memnuniyet duyabilirim! Ben şimdiden AB’nin helvasını yaptırıyorum. Umarım afiyetle yeriz!

NOT: Bir sonraki yazımda; çökme eğilimine giren AB’ye girmek için neden bu kadar istekli bir Türkiye’nin olduğunu sorgulamaya çalışacağım. Türkiye’nin AB sürecini… AB’nin gerçek yüzünü ve AB’ye tam üyelik Türkiye’ye ne kaybettirir? Neden AB’ye girmememiz gerektiğini yazmaya çalışacağım.

MEHMET ZENGİN

25/06/2016

Etiketler:
Share
841 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

#

“İngilizlerin AB’den ayrılma kararı birliğin çöküşünü hızlandıracaktır!”” için 1 yorum

 1. hasan : diyor ki:

  Beter olsunlar! Türkiye olarak bu zelil birliğine girme hayali kurmaktan da vazgeçmeliyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Peygamberimiz Hz.Muhammed(sav)

  22 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  ► Hazreti Peygamber (s.a.v.) Fitneyi Haber Verirken, Bunun Fâsılalarla Kıyamete Kadar Devam Edeceği Hususunu Bilhassa Tebârüz Ettirir, Vurgular. Bu Noktanın Anlaşılmasında En Güzel Örnek, Huzetfe Tu’bnu’l-Yeman’dan Gelen Bir Rivâyettir; Aynen Aktarıyoruz: İnsanlar, Hazreti Peygambere (s.a.v.) Hep Hayırdan Sorarlardı. Ben ise, Bana da Ulaşır Korkusuyla Hep Şerden Sorardım. Bir Defasında: ▬ “Ey Allah’ın Rasülu; Biz Bir Câhiliyet ve Kötülük Devrinde Yaşadık. Allah Bizi Bu Hayırla, İslâm’la Müşerref Kıldı. Bu Hayırdan Sonra, Tekrar Herhângi B...
 • EN BÜYÜK DOKUNULMAZLIK HAKEMLERİN

  22 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  EN    BÜYÜK     DOKUNULMAZLIK    HAKEMLERİN Mevcut  Anayasa  değişiklikleri gündemde iken; bir madde  de, futbol hakemlerine dokunulmasına yönelik, konsa da; biz de şu işten bir kurtulsak... Beklentimiz bu yönde idi. Amma olmadı… Hafta sonları Ülke gündemini en çok meşgul eden konu; futbol  maçları ve  hakemleridir. Verdikleri, vermedikleri kararlar ile; günlerce konuşulurlar... Ülkede bir çok konu olmasına rağmen; onlar hep bir numaradır. Kimse hesap soramaz... Koca, koca başkanlara ceza verilir, onlar kenarda; kıs, kıs gülerler...
 • Allah İçin..

  21 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Aşağıdaki iki hadise dikkat edelim. Çok mühim! (İyi işe vesile olan, hayatında ve öldükten sonra da o işi yapanlar kadar sevap kazanır. Kötü işe ön ayak olana da, bu iş terk edilinceye kadar, bunun günahı yazılır.) (Bütün ibadetlere verilen sevab, Allah yolunda gazaya verilen sevaba göre, deniz yanında bir damla su gibidir. Gazanın sevabı da, Emr-i maruf ve nehy-i anilmünker sevabı yanında, denize göre bir damla su gibidir.) Şu halde, günah olan işlere yardımcı olmak, o günaha ortak olmak demektir. İnsanlığın dünya ve ahiret saadeti ...
 • NEREDE DEVLET – BURADA DEVLET

  21 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Gururlanmamak mümkün mü? Pazartesi gecesi (16.01.2017) saat 23:40 Reina katliamı sanığını Türk polisi, tek kurşun atmadan kimsenin burnunu kanatmadan, 20 dakikalık bir operasyonla dünyanın en iyi yetiştirilmiş 4 dil bilen DEAŞ’lı terörist (adına kurban ola) Abdülkadir Maşharipov’u hücre evinde, hemde suç ortaklarıyla canlı olarak yakalamıştır. Olaya, bir katil yakalama diye bakarsak gerçekten basit bir vakadır. Ama burda bir katil değil, dünya’yı rahatsız eden ve binlerce insanı katleden, yurdundan, yuvasından eden, dünya’yı yeniden dizayn etm...
UA-36507442-2