logo

18 Mart 2016

INDIRA KALJO’DAN HİDAYET TÜRKOĞLU’NA YARDIM ÇAĞRISI

3DÜNYANIN İLK BAŞÖRTÜLÜ BASKETBOL OYUNCUSU KALJO KÜÇÜKÇEKMECE’DE

Dünyanın ilk başörtülü basketbol oyuncusu Indira Kaljo, Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen panelde öğrencilerle bir araya geldi.

Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen panelde konuşan Indira Kaljo, başörtülü bir basketçi olarak yaşadığı zorlukları ve deneyimleri imam hatip öğrencileriyle paylaştı.

Kaljo, “Siz sadece kalbinizi izleyin. Allah her şeyi kolaylaştıracak” dedi. Samimi ve içten sohbetiyle katılımcıları etkileyen Kaljo, başörtülü bir basketçi olarak yaşadığı zorlukları ve deneyimleri imam hatip öğrencileriyle paylaştı.

“BU KAFAMDAKİ SADECE KUMAŞ, KORKMAYIN”

Kapandıktan sonra basketbol hayatına devam edebilmek için imza kampanyası başlatarak, 70 bin kişinin desteği ile FIBA’dan onay alan Kaljo, başörtüsü taktıktan sonra yaşadığı sıkıntıları şu sözlerle ifade etti:
“Allah’a ve İslam’a aşık oldum ve kapanmaya karar verdim. Başörtüsüyle basket oynayamazsın dediklerinde kalbim çok kırıldı. İnsanlar desteklemedi. Başörtüyle yapamazsın dediler. Ailem ilk başta endişelendi. Babam basketbol hayatın biter, emin misin dedi. Ben yüzde yüz eminim deyince beni desteklemeye başladılar. Bu kafamdaki sadece bir kumaş, korkulacak bir şey değil. Bunu takınca hiçbir şey değişmiyor. Ben hala şut atıyorum. 3’lük atıyorum. Başörtüsünün iyi oynamama hiçbir etkisi yok. Bizim kampanyamızdan sonra Endonezya Milli Takımı’nda başörtülü oyuncular en iyi oyuncular oldu. Bu bizim başörtülü kadınların en doğal hakkıdır.”

“HİDAYET TÜRKOĞLU BANA YARDIM ETSİN”

Türk sporcularından Hidayet Türkoğlu’na olan hayranlığından bahseden Kaljo, “FIBA daha çok başörtülü oyuncu görmek istiyor ancak FIBA’ nın altında yer alan ülke federasyonları Türkiye Federasyonu, Fransa Federasyonu ve Bosna Federasyonu izin vermiyor. FIBA izin verdiyse neden onlar izin vermiyorlar? Bosna’da kendi ülkemde oynayamıyorum. 9-10 yaşında hep Hidayet Türkoğlu’nu izlerdim. Onu desteklerdim. O Basket Federasyonu CEO’su oldu. Şimdi Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı. Şimdi onun beni desteklemesini istiyorum. Ondan yardım istiyorum” diye konuştu.

“AĞUSTOS AYINDA BAŞÖRTÜLÜ OYNAMA İZNİM BİTİYOR”

4 ayda 70 bin imza toplayarak 2 yıllık bir süre için FIBA’ dan başörtülü oynama izni aldığını belirten Kaljo, bu sürenin 2016 yılının Ağustos ayında biteceğini belirterek, “Ağustos 2014’te iznim başladı. 2016 Ağustos ayına kadar zamanım var. O zaman tekrar gözden geçirip karar verecekler. Basket hayatıma devam etmek için elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Gerekirse elimde çantam evet diyene kadar herkesin kapısını aşındıracağım. Bana dünyanın her yerinden başörtülü kızlar ulaşıyor. Beni desteklediklerini belirterek benden yardım istiyorlar. Bu mücadeleyi onlar için devam ettireceğim ” dedi.

  GERÇEK İSLAM’I BASKETLE TANITACAK

Indira Kaljo günümüzde yaşanan terör ve savaş olaylarına çok üzüldüğünü belirterek, “Suriye’de yaşananlara çok üzülüyorum. İslam barışı ve güzellikleri simgelerken neden bu kadar çok savaş olduğunu anlayamıyorum. Ama şunu söylemeliyim ki terör kesinlikle İslam değil. İnsanlara ve dünyaya gerçek İslamiyet’ i göstermemiz gerekiyor. Bunu basketbolla gösterebiliriz” dedi. Basketbola yüzlerce saat harcadığını belirten Kaljo, “İnsanlar beni yemeğe ya da gezmeye bir yere çağırdıkları zaman onlara hayır ben basket çalışıyorum diyorum. Tüm bu fedakarlıklarımdan dolayı Allah’ın bana yardım edeceğini biliyorum” dedi.

“HİÇBİR ŞEY İÇİN İNANÇTAN VAZGEÇMEYE GEREK YOK”

İndira Kaljo’ya konuşmasından dolayı teşekkür ederek çiçek ve hediye veren Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ise hiçbir şeyin insanın inancından vazgeçmesine sebep olamayacağından bahsederek, “İslamiyet’in alanı aslında bazı insanların düşündüğü gibi dar değil. Kişi nasıl yaşarsa yaşasın imanla bağını koparmak zorunda değil. Ne hikmetse imanla bağını koparanlar herkesin kendileri gibi olmasını istiyor. Biz burada bunun gereksizliğine dikkat çekmek istiyoruz. Biz başkalarından değil, kendimizden sorumluyuz. Herkes inancını yaşayabildiği zaman ancak dünya huzur bulacak” dedi.

Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz ise, “Bir insanın nasıl davranacağına karışmak kimsenin haddine değil. Bu mücadeleyi verdiği için kendisine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TAKIMIN YILDIZI INDIRA KALJO

Panel sonunda ise Gazi Anadolu Lisesi Spor Salonu’nda dünyaca ünlü basketçi Indira Kaljo, Türk ve yabancı kız oyunculardan oluşan basket takımı ile bir gösteri maçı yaptı. Bu maçta Küçükçekmece Basketbol Kulübü oyuncularıyla karşı karşıya gelen Kaljo ve takımı başarılı performanslarıyla büyük alkış aldı. Özellikle Indira Kaljo peşi sıra attığı sayılarla takımının yıldızı oldu.

Share
227 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2