logo

11 Kasım 2015

“İkbal, doğu medeniyetini batının tahakkümünden kurtarmaya çalıştı”

lololoEdebiyatçı- Yazar İslam Yaşar, “Muhammed İkbal doğu ve batı medeniyetini çok iyi biliyordu. Doğu medeniyetini batı medeniyetinin tahakkümünden kurtarmaya çalıştı.” dedi.  Yaşar, İkbal’in, İslam’ın bin yıldır bayraktarlığını yapan Türkleri de çok sevdiğini söyledi.

Pakistan’ın milli şairi Muhammed İkbal, ölümünün 77. Yılında Bağcılar’da düzenlenen programla anıldı.

Bağcılar Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’ndeki anma programındaki söyleşide konuşan Edebiyatçı- Yazar İslam Yaşar, İkbal’i bilinmeyen yönleriyle anlattı. İslam dünyasının yeni Mehmet Akif ve Muhammed İkbal’lere ihtiyacı olduğunu ifade eden Yaşar, “İkbal, felsefe, ilim, edebiyat ve siyasette önemli bir isimdi. O, hayata çok erken başlamıştır. İdealini erken seçmiştir. Büyük insanlar büyüdüklerinde değil, küçükken büyük insan olurlar. Çünkü büyük hedef seçerler.” dedi.

Küçük yaşta hedef seçenlerin oraya doğru yöneldiğini vurgulayan Yaşar, Akif ve İkbal gibi sembol isimlerin hayat maceralarının bilinmesi gerektiğini kaydetti. Yaşar, “İkbal, filozof ve şair olmak istememişti. Makam peşinde değildi. Allah’ın (c.c) rızasını ve İnsanların gönüllerini kazanmak peşindeydi. Başarılı oldu ki, günümüzde de dünyanın birçok yerinde rahmetle anılıyor.” dedi.

‘BATI MEDENİYETİNİ DOĞU MEDENİYETİNİN TAHAKKÜMÜNDEN KURTARMAYA ÇALIŞTI’

İkbal’in şiirlerinde sinen ruh ve manaya dikkat çeken Yaşar, okuyucuların karşısına tabiat, millet ve Allah (c.c) sevgisinin çıktığını anlattı. Yaşar, “İkbal doğu ve batı medeniyetini hayatında kullanmıştır. Doğu medeniyeti mensubudur ancak batı medeniyetini de çok iyi bilmekteydi. Gurbette yaşadığı yollarda zaaflarını yakından tanımaya çalışmıştır. Bu yüzden doğu medeniyetini batı medeniyetinin tahakkümü altından kurtarmaya çalıştı. Medeniyetleri harmanlamıştır.” şeklinde konuştu.

“ŞİİRLERİNİ OKUDU”

Söyleşide İkbal’in şiirlerinden örnekler de sunan Yaşar, onun Kur’an-ı Kerim’i ve Peygamber Efendimiz’i  (s.a.v) referans aldığını kaydetti. İkbal’in şiirinde batının kendi değerleriyle hançerleneceğini de yazdığını ifade eden Yaşar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mahşerde yolumuzu bulmamızın anahtarının Peygamberimizin hayatını örnek almaktan geçtiğini anlatıyor. Bu yolun bizi Peygamberimizin nuruna götüreceğini anlatmaya çalışıyor. İkbal’in şiirlerini okuyarak hayatımıza meyve tohumları ekebiliriz. Dünya heveslerine aldanan insanların zararda olduğunu vurguluyor. Kişinin azim ve çok çalışmayla başarıya ulaşacağını belirtiyor.“

‘TÜRKLERİ ÇOK SEVİYORDU’

İkbal’in, Türk milletini çok sevdiğini de ifade eden Yaşar, sözlerini şöyle tamamladı: “Çünkü o, bin yıl İslam’ın bayraktarlığını yaptığını söylüyordu. Sam yeli esmiş, milletin fidanı kurumuş garabet zamanı yaşanmıştı. Muhammed İkbal, yeniden o güzel günlerin dönmesi için çok çalışmak ve emek vermek gerektiğini anlatıyor. ”

Share
247 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2