logo

01 Nisan 2015

II. İstanbul Karbon Zirvesi başlıyor

GENEL KURUL İLANIGeçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve ulusal, uluslararası çok sayıda uzman, akademisyen ve sektör temsilcisinin yoğun ilgisiyle karşılanan İstanbul Karbon Zirvesi’nin ikincisi 2-3 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek

– Zirve Başkanı Prof. Dr. Karakaya:

“Düzenlediğimiz zirvede ülkelerin temiz enerji ve düşük karbon ekonomisine geçiş için ne tür politikalar geliştirmesi gerektiğini tartışmakla kalmayacak, ülkemizin mevcut durumu ile olası hedeflerini de konunun uzmanları ile ele alacağız”

Bu yıl ikincisi düzenlenen II. İstanbul Karbon Zirvesi, yarın başlıyor.

Bu yıl da Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) ve Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) tarafından gerçekleşen organizasyona Çevre ve Şehircilik, Enerji ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi bakanlıkların yanı sıra çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu da destek veriyor.

Özel sektörün birbirinden güçlü temsilcilerinin de desteğini alan zirvede bu yıl enerji ve iklim değişikliği alanında ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmış olan üst düzey devlet yetkilileri, akademisyenler, özel sektör temsilcileri bir araya geliyor.

Zirve Başkanı Prof. Dr. Etem Karakaya, 2-3 Nisan tarihlerinde Grand Cevahir Hotel & Convention Center’da düzenlenen organizasyona yoğun bir katılım beklediklerini belirterek, sürdürülebilir bir gelecek, daha temiz bir dünya için birbirinden değerli isimlere bilgi ve tecrübelerini aktarabilmeleri adına İstanbul’da ev sahipliği yapacaklarını kaydetti.

 

-“Paris’te gerçekleşmesi beklenen İklim anlaşması genişçe tartışılacak”

 

Prof. Dr. Karakaya, zirvenin yalnızca Türkiye’nin emisyon salımına ilişkin tartışmalara ev sahipliği yapmakla kalmayacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Zirvede, küresel anlamda mevcut durum ve beklentiler de işin uzmanları tarafından tüm yönleriyle ele alınacak. Ayrıca katılımcılar bölgesel ve küresel karbon piyasaları, emisyon ticaretinin etkinliği konusunda çok önemli tartışmalara tanıklık etmekle kalmayıp, yeni karbon çerçeveleri olan yeni pazar mekanizmaları ve yeşil iklim fonunun potansiyeline dair de önemli bilgiler edinebilecek. Zirvede ayrıca, konunun uzmanları Paris’te yapılacak İklim Zirvesi’nde Türkiye’nin de dahil olacağı beklenen anlaşmanın içeriğini ve enerji-yoğun sektörler üzerine etkilerini geniş bir şekilde tartışacak. Tüm bunların yanı sıra temiz enerjiye geçiş teknolojileri, karbon piyasaları, üretim ve tüketim kalıplarının sürdürülebilirlik çerçevesinde nasıl ele alınması gerektiği gibi çeşitli konular da ele alınacak.”

 

-Zirve ilklere ev sahipliği yapacak

CEO oturumlarından seragazı emisyonu azaltımına dair atılan adımlara, karbon yönetimi ve Çin örneğinde uygulanan emisyon ticareti ile Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği (IETA) oturumları gibi birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak zirve ilklere de imza atacak.

Zirvede, Türkiye’de ilk kez düzenlenen ‘Düşük Karbon Kahramanları’ ödülleri sahiplerini bulurken, ayrıca Türkiye’nin ilk “Sürdürülebilir Etkinlik Yönetim Sistemi” belgesi de bu zirve kapsamında RINA tarafından denetlenecek.

 

Share
428 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2