logo

reklam

İÇİ BOŞ KUMBARALAR GİBİYİZ


facebook
Hatice ERTÜRK
eflatunyagmur@hotmail.com

Teknolojinin ve akabinde iletişimin artması ile bilgiye ulaşmak da çok kolay bir hale gelmiştir. Psikolojik, edebi, insani, ahlaki, etik düşünce ve davranış kalıpları çoğalmış ve yaygınlık kazanmıştır. Artık internet sayesinde insanlar bilmedikleri hemen hemen her şeye çok kısa sürede ve meşakkatsizce ulaşabilme lüksüne erişmişlerdir. Ayrıca telefonlar sayesinde insanlara ulaşma, konuşma, iletişim kurma pratikleşmiş ve kolaylaşmıştır. İnsanlık bu konularda altın çağını yaşıyor demek hiç de yanlış bir ifade olmaz. Gelgelelim insanlar bunu doğru şekilde kullanıyor mu kullanmıyor mu, bu nimetlerden gereğiyle ve gerektiğince istifade edebiliyor mu bu herkesin farklı fikirde olabileceği ucu açık bir konudur.

 

Kendi penceremden bakacak ve değerlendirecek olursam. Kimi insanın bunları öğrenmek, bilgi edinmek, kendini geliştirmek, insanlarla olan bağlarını canlı tutmak ve sosyalleşmek gibi makul gerekçelerle ve doğru şekilde kullanırken Kiminin (çoğunluğunun) oyalanmak, gerçek yaşamdan kaçmak, gönül eğlendirmek, sorumluluklarını unutup vakit geçirmek gibi boş amaçlar doğrultusunda kullandığını görüyor ve düşünüyorum. Yani kimisi avantajına kimisi dezavantajına talip olmuş. Kimisi olması gerekenin, Kimisi olmaması gerekenin alıcısı olmuş.. Doğru mu yapıyorum yanlış mı diye sorgulamadan üstelik. .

 

Benim özellikle değinmek istediğim konu böyle bir bilgi ve bilim çağında, bilgiye bu kadar kolay ulaşıldığı halde cahil kalınması, ilimin ve bilimin artacağı yerde cehaletin yayılması ,iletişim bu kadar kolay ve zahmetsizken dolayısıyla insani ilişkilerin çok sağlam olması beklenirken kopuk, dengesiz, zayıf olması insani değerlerin gün geçtikçe artmak yerine azalması hatta giderek kaybolması gibi hiç de uzak olmadığımız mevzulardır.

 

Şöyle ki internette hemen hemen herkesin ünlü bilgelere, psikologlara, yazarlara ait güzel ve doğru sözleri, anlamlı ifadeleri, doğru düşünce ve davranış kalıplarını yazıp, alıp, paylaşıp, kaydedip, ezberlemesi fakat çoğunluğun bunları anlamaya çalışma, hayatına geçirme konusunda hiç bir çaba göstermemesidir.

 

Bilgiyi tüketmesi fakat sindirememesidir .Buradan kendime ne kapabilirim, ne alabilirim, ne anlatılmaya çalışılmış, bunları hayatıma geçirirdiğim takdirde bana ne gibi yararları olur tarzında düşünmek yerine hiç de üzerinde durmaması, manasına ulaşamamasıdır. Paylaşılan ve yayılan bir çok içerik düşünüldüğü ve anlaşılmaya çalışıldığı takdirde gerçekten anlamlı ve geliştirici, akla yaktın ve besleyicidir. Çoğumuz ezberci zihniyete sahip olduğumuz ve içselleştirme kavramından habersiz olduğumuz için bunları dilimize pelesenk etmenin ötesine gidemeyiz ne yazık ki Okuma, anlama, hatta dinleme tembelliği almış başını gitmiştir.. Üstelik bir de bir çok doğru ve güzel söze amaaan klişe der geçeriz. Doğrudur klişe olan çok şey var fakat önemli olan klişe dediğimiz şeyleri gerçek anlamda öğrenip öğrenmediğimiz, uygulayıp uygulamadığımız. Biz bunlara daha önce duyup duymadığımız ya da görüp görmediğimiz şeklindeki bakış açısı ile değil Ben bunları ne kadar uyguluyorum, ne kadar hayatıma geçiriyorum bakış açısıyla bakmalıyız ki bizim için klişe olup olmadığı net bir şekilde görülsün.

 

Ben de yazılarımda genellikle güncel konuları, bilinen şeyleri, basit fakat gözden kaçan noktaları ele alıyorum. Anlaşılabileceği oranda yazıp insanlara faydalı olmaya çalışıyorum. Şimdi anne babaya saygıyı bilmeyen, hata yaptığında kabul etmeyen, teşekkürü özürü gönül almayı bilmeyen, imani yönden zayıf ve dar görüşlü insana, zihniyeti yanlış bilgilerle boş ve gereksiz şeylerle dolu insana ben nasıl ve ne için akademik konular anlatayım neden kavrayışının üstünde şeylerden bahsedeyim. Bu insan sıfırın çarpan kuvvetini bilse ne olur bilmese ne olur, dünyada kaç ülke olduğunu, başkentleri, iklimleri, kaynakları bilse ne olur bilmese ne olur kendi iç dünyasından bihaberken. Hiç çocuk emeklemeden yürür mü, gereğince ve yavaş yavaş beslenmeden büyür mü?

 

Ne olur bırakalımm artık şu her yere, her konuya, her alana sirayet etmiş ezberciliği. Bırakalım artık insanlara laf yetiştirmek ve bilmiş görünmek için bilgi edinmeyi. Bırakalım Sayın Doğan Cüceloğlu’nun ifadesi ile ‘MIŞ GİBİ YAŞAMA’ yı, her şeyi biliyormuş gibi, her şeyden haberdarmış gibi, çok harika ve mükemmelmiş gibi hal ve tavırlar içinde olmayı. Bırakalım başka insanların fikir ve düşüncelerini sırf entellektüel görünmek için özümsemeden ve hissetmeden bize ait bir düşünceymiş gibi zikretmeyi. Bırakalım iletişim araçlarını vakit geçirmek maksadı ile kullanmayı.

 

Çok iyi ezberlenmiş fakat bir türlü yaşama geçirilemeyen doğru davranış kalıpları ile doluyuz hepimiz. Bilen ama yapmayan insanlarla dolu ülkemiz. Sık duyduğu şeyleri önemsemeyen düşünme ve anlama zahmetinde bulunmayan kolaycı, tüketici, yüzeysel insanlara dönüşüyoruz hepimiz. Her yerde sevgi, saygı, incelik, nezaket, iffet, sabır gibi bilgiler dolaşırken tam tersi duygu ve düşüncelerle tepkilerle donanmışız. Tepeden tırnağa en küçük kurumdan en büyük kurumlara kadar olan aksaklık, bozukluk, çarpıklık nereden kaynaklanıyor sanıyorsunuz.

 

İmkan çok fakat doğru kullanan pek az. Böyle zenginlikler ve lüks yaşamlar içinde, bilimin teknolojinin durdurulamaz şekilde aktığı bir dönemde, körelen maneviyatımız, körleşen duygularımız var. Ne yazık ki içi boş kumbaralar gibiyiz. Dıştan albenisi olan içi kof meyveler gibiyiz. Lafta allame-i cihan hal ve tavırda yaşantıda sınıfta kalmış bir haldeyiz. Bunları görebilmek ve bilimin teknolojinin imkanlarını gerektiği şekilde kullanıp kendimizi geliştirmek, yenilemek temennisi ile.
Hatice ERTÜRK

Share
178 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Allahın Rahmetine Sığınmak

  23 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar.. Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar..Mü’min şüphesiz Yüce ALLAH’a inanan ve güvenen kimsedir.. Mü’min,Mevlasına imanla,ümitle ve amel ile yaklaşır.. Amel olmadan kimse imanın hakikatini anlayamaz,ve onun ilahi tadını tadamaz.. Dinimizde Yüce Rabbimiz Rahmetine güvenmek farzdır..O’nun c.c.,Rahmetinden ümit kesmek haramdır.. İnsan günahlarını ,kusurlarını bakarak ,”benden artık hayır gelmez,ben kesin adam olamam,benim yerim cehennemdir” demek yanlıştır.. Bize düşen ,daima ümitle ya...
 • Manevi Nesebi Sahih Olmayan ‘ŞEYHLERİN’ Özellikleri

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? İsmail Hakkı Bursevî hazretleri Rûhu’l Beyan Tefsiri’nde bu konuda şunları nakleder: Tasavvuf yoluna giren kişinin mürşid-i kâmile olan ihtiyacı; denizde boğulmakta olan kişinin, kendisini boğulmaktan kurtarması için iyi bir yüzücüye olan ihtiyacı gibidir. Yüzücü, diğerlerini kurtarmak için onların elinden tutar. Yüzücü olduğunu söyleyen kişi, eğer tam iyi yüzme bilmiyorsa, kendisiyle beraber elini tutanları...
 • Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    Karanlığın içerisinde yüzdürülen çocuklar… Işıkları söndürülmüş çocuklar… Kendi ailesi içerisinde tacize ve tecavüze uğramış, uğratılmış tertemiz günahsız çocuklar… Okudukları okullarda, gittikleri kurslarda cinsel istismara uğrayan ve de uğratılan masum çocuklar… Başlarına gelen tüm olaylarda sessizliğe alıştırılıp, kimselere anlatılmasın diye sıkı sıkıya tembihlenen ve de korkutulan o günahsız, melek yüzlü çocuklar… Küçük yaşlarda evlendirilen, gerdek gecelerinde bedenleri parçalanıp...
 • DAEŞ yolun sonuna geliyor

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    DAEŞ, bir terör örgütünün ismi içinde “İslam” kelimesinin olamayacağına inanan kişilerin IŞİD terör örgütüne verdiği isimdir ve Arapça “Devletül Irak ve Şam” okunuşu ile “Irak ve Şam Devleti” manasındadır. IŞİD’in açılımı “Irak Şam İslam Devleti” veya da Arapça okunuşu ile DAİŞ (ad-Dawlah al-Islamiyah fil-‘Iraq wa ash-Sham”, İngilizce kısaltılmış adı ISIS olup açılımı da “Islamic State of Iraq and al-Sham”dır. Bu kısaltılmış isimlerin tümü de terör örgütü DAEŞ’i tanımlar. Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulan DAEŞ’in geçmişi Y...
UA-36507442-2