logo

30 Aralık 2015

HZ. MEVLANA’NIN İZİNDE “SUFİ IŞIĞI”

“SUFİ IŞIĞI” SANATSEVERLERLE BULUŞTU

7Hz. Mevlana’nın 742. Vuslat yıldönümünde “Sufi Işığı” başlıklı önemli bir sergi sanatseverlerle buluştu.

Küçükçekmece Belediyesi, Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerin yoğun ilgisiyle gerçekleşen sergi açılışında konuşan Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Besim Müftüoğlu, Hz. Mevlana’nın vuslat yıldönümüne özel etkinlikleri Küçükçekmece’de vatandaşlarla buluşturduklarını ifade ederek, kültür ve sanat alanındaki faaliyetlerin önümüzdeki yılda artarak devam edeceğinin altını çizdi.

26 OCAK’A DEK AÇIK KALACAK

Hz. Mevlana’nın doğum yeri olan Belh’ten çıkıp Konya’da son bulan yaşamını görsel bir sunumla izleyiciye aktaran sergi, geniş bir dönemi inceliyor. Pek çok koleksiyondan toplanan çeşitli tekke objeleri görsel yada yazılı belgelerin yer aldığı sergide, keşkül, teber, tarak, tekke levhaları ve musiki aletleri ile dervişlere ait pek çok zengin sembol bulunuyor. Sergide ayrıca, yaşayan önemli minyatür sanatçılarından Ülker Erke’nin kırk yılı bulan Mevlana Portreleri araştırmaları sonucunda çalışmalarına taşıdığı örnekler de sergileniyor. Sergi, 26 Ocak’a kadar CKSM’de ziyaret edilebilecek.

 “KÜLTÜREL VE SANATSAL ÇALIŞMALARA KATKI; İNSAN PSİKOLOJİSİNE KATKI”

Sergide eserleri bulunan Adell Armatür Yönetim Kurulu Başkanı iş adamı Ali Topçu, fabrikalarında Roma döneminden Bizans’a, Selçuklulardan Osmanlı’ya kadar olan dönemdeki su kültürü ile ilgili eserlerin yer aldığına dikkat çekerek, “İnsan ve su ilişkisinin tarihini 30 yıl boyunca koleksiyoncu titizliği ile bir araya getirdik. Taslar, ibrikler, sürahiler, pirinç musluklar, nalınlar bir tarih yolculuğuna çıkarıyor görenleri. Su kardeşliktir. Ayet-i kerime hepimizin sudan yaratıldığını bildiriyor. Ben her şeyin para, hisse senedi olmadığına inanıyorum.  Kültürel ve sanatsal çalışmalara katkı sağlamakla insanın kendi psikolojisine de katkı sağladığına inanıyorum” diye konuştu.

Share
362 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2