logo

reklam

HORTLATMALARA ALIŞTIK


facebook
Hasan ALPARSLAN
hasanalparslan20@hotmail.com

Muhalefet partilerinin borazanı gazeteyi açıyorsunuz aynı şey. televizyonu açıyorsunuz aynı şey. Bir politikacılar var, bir de politik dedikoducular.
Birinciler kelimenin tek anlamıyla zavallılar. Kimisi, resmi ideolojinin sırtından geçiniyor. Kendisi bozacı, resmi ideoloji şıracı. Birbirinin sırtını kaşıyorlar. Fakat işin kötüsü resmi ideoloji tam bir hortlak durumunda. Hani şu makineye bağlı olarak yaşama, beyin ölümünün gerçekleşmesi durumu var ya? İşte resmi ideoloji de öyle bir şey.

 

Bilmeseniz, tiyatroyu sahici diye yutacaksınız. Biliyorsunuz şu gerçeği: Resmi ideolojinin “aforoz” ettiği siyasal hareketler, tek parti diktasının farklı versiyonlarını oynamaya mahkumlar. En çok acıdığım da bunlar. Zavallılar, bazen inanmadıkları şeyleri söylerken nasıl da zorlanıyorlar. Ömürleri “hık-mık” ile, “kem-küm” ile geçiyor.

 

İkincilere, yani şu politik dedikoduculara gelince… Onlar kanal kanal dolaşıp politik dedikodu yapıyorlar. Bir şey söyleyecek sanıyorsunuz, fakat tam yerine denk gelince “çevir kazı yansın” yapıyorlar. Söz ne zaman büyük taşa gelirse, orada tornistan ediveriyorlar.

 

Politik arena, siyaset dışı güçlerin de tehdidiyle, herkesin karnından konuştuğu bir alan olup çıkıyor. Böyle bir ortamda sürekli politika konuşuluyor olması, insanların siyasal bilinçlerini artırmıyor. Aksine siyasal körlüğe yol açıyor. İlk bakışta çelişki gibi geliyor, ama inanın bu böyle.

 
Biz de safız ya, yutuyoruz bütün bu pişkin dedikoduları. Biz yuttukça veya yutar gibi göründükçe, herifçioğlu hap imalatını sürdürüyor. Sonrasında da “doktor hasta, ben hasta” durumları…Toplum olarak bazı hastalıklarımız var. Bunlardan birisi de asıl meselelerimizi görüp çözüm üretmediğimiz zamanlarda sanal problemler üretip onlarla uğraşmaktır.

 
Zaman zaman gazetelerde başlık bile olur; “filanca hastalık hortladı”. Ürkütücü olanı da “VEREM HORTLADI” başlığıdır. Bu başlığı atan gazeteci bize şunu anlatmaya çalışır: Bazı bölgelerde yeniden verem vakası görüldü. Başlığı bu şekilde dramatize ederek bir taraftan bizi; yani halkı korkuturken, diğer taraftan idarecileri töhmet altında bırakır. Siz görevinizi yapmadınız, gerekli tedbirleri almadınız, bakınız hortlak karşımıza çıktı.

 

Aslında hortlama diye bir olay yoktur. Aklın bunu kabul etmesi mümkün değildir. Fakat yüksek tirajlı gazeteler ve okunup yazmış, çoğu da Avrupa görmüş (!) adamlar bu mantık dışı kavramı kullanır.

 

Yani mi? Yanisi şu: Eşeğini dövemeyen semerini dövüyor, bize de eşeğini dövüyormuş gibi sunuyor. Dikkat buyurun, daha eşeğin sahibine “höt” diyebilenin esamisi dahi okunmuyor.

 

Bu şartlar dahilinde politika konuşmak, aslında hiçbir şey konuşmamaktır. <kim bilir, belki bu da bir psikolojik harp yöntemidir. Siyasal alanı daraltıp milli iradeyi iç etmek isteyenler, bunu sahici siyasetin yerine politik dedikoduları koyarak yapıyorlar. Vakıa bu biraz kalpazanlık oluyor, ama olsun. Böylece hem milletin siyaset ihtiyacı –sahtesiyle de olsa- karşılanıyor, hem de siyasal körlüğün ve bilinçsizliğin üzeri örtülüyor.

 
“Bitli baklanın..” diye başlayan bir özdeyişimiz vardı, hafızanıza sağlık, sonunu hatırlayamadım.

 

Bu hastalıklı düşünce şekli sık sık karşımıza çıkar. Bunlardan birisi de anayasa çalışmalarında PKK’nın sözcülüğünü yapan HDP’li üyenin aldığı talimatla sara hastalığına tutulmuş gibi görüşmeleri tıkayarak isteklerini aklı-izanın almayacak tarzda hortlatmasıdır.

 

Fakat düşünemediğimiz bir şey var. Yasayı yapanlarda, uygulayanlarda insandır. Eğer onlar iyi insan değillerse, bu kafayla dünyanın en iyi anayasasını da raydan çıkarırlar.

 

Önce adam olunmalı, iyi insan olunmalı ki, o zaman beğenmedikleri yasalar ve anayasa ile de demokratik bir hukuk devleti olabiliriz. İnsan hak ve özgürlüğümüze zeval getirmeyiz.

 

Çünkü… Yeni bir devlete yeni bir anayasa yapmayacağız. Var olan devletimize ve Atatürk’ün ifadesiyle ilelebet payidar olacak Cumhuriyet’imize yeni bir anayasa yapmaya çalışacağız. O zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu öğelerini esas almamız zorunludur.

 

Bunlar tam bağımsızlık, egemenliğin kayıtsız şartsız millette olması ilkesi, misak-ı milli, yani bu günkü sınırlarımız ve dolayısıyla bu günkü vatanımızın bütünlüğü ile milli, manevi değerlerimizin korunmasıdır.

 

Son olarak şunu diyelim ki, millet iradesini temsil eden kişiler isterlerse yeni bir anayasa oluştururlar. HDP’liler “Kandil’in” vekili değil ve CHP-MHP halkın vekili iseler anayasaya katkı yaparak, toplumun refah ve huzuru için hizmet üretirler.

 
Burada kavga etmek yerine, toplumsal bir mutabakata varmak elbette daha iyidir. Hayaleti kovalamak ise hayalciliktir.

 

Herkes şunu da iyi bilmelidir ki, oynanan oyunlar ve hayalcilikle, Türkiye’nin kaderi ile oynanamaz.

 

Neden mi?… Abartıya hiç gerek yok hortlatmalara alıştık..
Hasan ALPARSLAN Araştırmacı Gazeteci-Yazar. 20 Kasım 2015

Share
578 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • VEYSEL KARANİDEN DUA İSTEMEK

  27 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Veysel Karani'den Dua isteyen Hz. Ömer ve Hz. Ali benim örneğim. .................................................. ................................ Ebu Hureyre’nin naklettiğine göre, Allah’ın Resulü ashabıyla birlikte iken kendisine şöyle dedi: “Yarın cennet ehlinden biri seninle birlikte namaz kılacak.” Ebu Hureyre şöyle anlatıyor: Bu kişiyi görmek için büyük bir istek duydum. Böylece gidip Resulallah’ın (sav) arkasında namaz kıldım ve herkes çıkıncaya kadar mescidde bekledim. O sırada kara bir adam öne doğru geldi. Tek parça bir giysi...
 • MÜRİDLERİN TAYİN ETMESİYLE (MÜRŞİD- ĞAVS) Gibi Makamlara Gelinebilir mi?

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Kişilerin derece ve makamlarını bilen Allah Teala olduğu için mensup olduğu zatın makamını tayin etmek ve tahmîni olarak Falan zat kutb–ı zamandır veya gavsdır demek doğru değildir Bir şey hakkında âyet, hadîs vârid olmamış ve icmâ-ı ümmet de yoksa onun hakkında hüküm yürütmek hele “Falan zât hâlimizi ve kalbimizden geçeni biliyor” demek asla câiz değildir. Bunun küfür olduğunu söyleyenler de vardır. Müridlerin Şeyhlerini Tayin Etmesi Tasavvufta her şey izinle olur. Tasavvufta, postta oturmak, ancak ve ancak bir mürşid-i kâmilin izniy...
 • “Güneş yakar, Kıbrıs Türkü bakar”!

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Güneş, yaşam kaynağımız olmakla birlikte dünyadaki nükleer enerji haricindeki tüm yakıtların kaynağı. Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olması. Tüm dünyada kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olarak yararlanılmakta. Dünya, güneş panelleri ve fotovoltaik pillerle giderek azalan maliyetlerle elektrik enerjisi elde ediyor. Örneğin Fransa ile İspanya arasındaki Pirene dağları üzerinde kurulu ola...
 • BAŞKANLIK SİSTEMİ HAYIRLI OLSUN

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Türkiye’de uzun süreden beri devam eden “Başkanlık” sistemi gelsin mi, gelmesin mi? tartışmalarında artık sona doğru yaklaşıyoruz. Süreç bu tonda devam ederse, inşallah 2017’nin Nisan ayında Başkanlık sistemine geçilip geçilmemesi için sandık başına gideceğiz. Referandumdan çıkacak sonuç ise aşağı yukarı belli. Yani; Başkanlık sistemi için “hayırlı olsun” diyebiliriz… Şimdi bazıları, “Türkiye’nin bir sürü sorunu varken; Suriye’de, Irak’ta savaş halindeyken Başkanlık sistemini gündeme getirmenin sırası mı?” diyebilir, hatta diyenler çıkıyor. ...
UA-36507442-2