logo

13 Eylül 2015

Her Şeyin Olabildiğince Zevklisi ve Perry’nin Başkent serüveni…

Halim UTLU

11922919_1625592124376310_592253799_nBritish Council Koleksiyonu’nda yer alan, 2×4 metre boyutundaki 6 duvar halısı ile normal ebatlarda tuval ve kağıda çalıştığı 50 civarında eserden oluşan Grayson  Perry’nin, ilginç

sergisi,10.9.2015’de, British Council işbirliği ile CerModern’de (Ankara) sanat severler ile buluştu. Sanatçının Başkent serüveni,8 Kasım 2015 tarihine kadar sürecek.

Sergiye yoğun ilgi 

İngiltere Büyükelçiliği,British Council ve bazı diğer büyükelçilik yetkilileri ile sanat severler ve davetlilerin yoğun ilgi gösterdiği sergide, Flanders’te üretilen “Üst sınıf çıkmazda”,”Ağıt”,

“Otopakta ıstırap”,”8 numaralı Cennet sokağından kovulma”,”Kafeste  kavga edenlerin

secdesi” ve “74 Virgin Anlaşmasının müjdesi” adlı Grayson Perry halıları sergileniyor.

British Council’un 75.inci yılı

Türkiye’deki 75.inci senesini kutlayan British Council’dan Linsey Young’ın küratörlüğündeki

“Küçük Farklılıkların Kibri-The Vanity of Small Differences” temalı sergide,Perry’nin son

10 senede ürettiği seramik, tekstil ve kağıt üzerindeki diğer işlerinden örnekler de, yer alıyor.

Politik protestodan, dedikodulara kadar, her tuhaflık var

Küçük Farklılıkların Kibri, İngilizlerin zevk ve sınıf düşkünlüklerinin izini süren altı büyük dokuma tablodan oluşan bir seri. Hem içerik, hem de renk bakımından zengin bu dokuma tablolarda, Birleşik Krallık’ta yaşamın, iç tasarımdan mutfağa, politik protestodan ünlü dedikodulara kadar, her alanında, kendine has yanları ve de tuhaflıkları betimleniyor.

“Zevk”in, nasıl farklılık gösterdiğini soruşturduğu yolculuk 

Ayrıca Perry ile “Her Şeyin Olabildiğince Zevklisi” (All in the Best Possible Taste with Grayson Perry) adlı üç bölümlük belgesel de, sergide gösterime girdi. Belgeselde, Perry’nin tabloları için fikir geliştirdiği ve Birleşik Krallık’ın farklı kasaba ve şehirlerini gezerek, “zevk” in ne olduğunu ve bir yerden diğerine nasıl farklılık gösterdiğini soruşturduğu yolculuğu anlatılıyor.

Resimli romanı da var

Sanatçının olgunluk dönemine ait pek çok işinin sergilendiği etkinlikte, sadece en eski tarihli çalışma,Turner Ödülü’ne aday gösterildiği 2002’ye ait seramik çömleğe yer verilmedi.Perry, bugüne kadar dünyanın belli başlı müzelerinde pek çok kapsamlı bağımsız sergi de düzenledi.Gerçekte seramik sanatçısı olan Perry, çoğunu seramik işleriyle birleştirdiği baskı, çizim, nakış ve başka tür tekstil işleri de üretti.Bunların yanı sıra, filmleri ve performans sanatı yapıtları (çoğunlukla alt benliği Claire olarak) ve bir de resimli romanı bulunuyor.

Efsanevi savaşların resmedildiği halılar, ihtişamlı evlerde görülebiliyor

Genelde dökme demir,seramik, bronz, baskı ve halı gibi geleneksel materyallerle çalışan

Perry’nin, seçtiği tarihsel kategorideki bu nesnelerin her birine, zamanın düşünsel ve duygusal birikimlerini yüklediği görülüyor.Klasik mitlerin, tarihsel ve dinsel olayların ve de efsanevi savaşların resmedildiği halılar, ihtişamlı evlerde görülebiliyor.Sanatçı,bu formdaki işlerinde, geçmişin bu alegorik sanatı üzerinden, modern İngiliz yaşamının bildik, dramatik sahnelerini yüceltme fikrinden yola çıkıyor.

1730’lı yıllara ait 8 gravür,neler yaptırmış!

William Hogart’ın cimriliğiyle tanınan babasından miras kalan servetinin tümünü, dönemin pahalı zevklerine ve kumara harcadıktan sonra, para için evlenip, ikinci servetini de kumarda kaybederek, borçları yüzünden hapse düşen ve hayata gözlerini bir tımarhanede yuman Tom Rakewell’in öyküsünü anlattığı “Bir Hovardanın Seyri-A Rake’s Progress” adlı,

1730’lı yıllara ait 8 gravür, Perry’nin halılarla ilgili esas esin kaynağını oluşturuyor.

Sanatçının marka isimleriyle ve pop kültürüne göndermelerle dolup taşan rengarenk tabloları ise Tom’un modern hali olan Tim Rakewell’in modern toplumda yükselişinin izini sürüyor.

6 resmin her biri, ayrı ayrı yorumlanabilir

İkincil olarak ise sanatçının favori sanat formu olan ve önemli bir kısmı National Gallery’nin Sainsbury Kanadı’nda sergilenen, erken dönem Rönesans resimlerinin etkisinin hakim olduğu konuşuluyor. Bu 6 resmin her birinin, dini bir yapıta, şu ya da bu ölçüde saygı duruşu niteliğinde olduğu yorumlanabilir.Tablolar aynı zamanda, Jan Van Eyck’in “Arnolfini’

nin Düğünü-The Arnolfini Portrait” veThomas Gainsborough imzalı bay ve bayan Andrews (Mr & Mrs Andrews) eserindeki, gösterişli servet ve statü temsiline de gönderme yapıyor.

Sıradan insanın trajik yükseliş ve düşüşünün resmi

Tabloların her birinde göze çarpan küçük köpek de, Hogarth’ın çok sevdiği köpeği Trump’ı anımsatıyor.Çarpıcı dokuları,canlı ve albenili renkleri, kontrast yaratan motifleri ve merak uyandıran çeşitli yorumlarıyla, sıradan insanın trajik yükselişi ve düşüşünü eksiksizce resmeden seri, başlı başına bir görsel şölen olmanın yanı sıra, sınıf, zevk ve İngiliz toplumu temalı tartışmaları, zaman zaman gündem yapabiliyor.

 

Share
448 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2