logo

19 Haziran 2015

HDP ve MHP yan yana

hdp_ve_mhp_yan_yana_olacak_1434712603_9166

“Ne dışarıdan ne içeriden desteğini kabul ederiz” diyerek HDP ile köprüleri atan MHP, bu partinin milletvekilleri ile yan yana oturacak.

YSK’nın kesin sonuçları açıklaması ve milletvekili sayılarının netleşmesi ile birlikte, TBMM Genel Kurulu’nun oturma düzeni de belli oldu. MHP ve HDP TBMM Genel kurulunda yan yana oturacak. Sıralama Başkanlık kürsüsüne göre soldan sağa doğru yapılacak. En başka AKP, yanında CHP, sonra da MHP ve HDP’li vekiller sıralanacak. YSK sonuçlarına göre  AKP 258, CHP 132, MHP ve HDP ise 80′er milletvekili çıkardı.

OTURMA DÜZENİ

HDP ve MHP’nin aldıkları eşit sayıda milletvekili, iki partinin TBMM Genel Kurulu’ndaki oturma düzenlerini de ilgilendiriyor. Parlamentoda grubu bulunan siyasi partiler, Genel Kurul’daki sıraları, Başkanlık kürsüsüne göre soldan başlayarak paylaşıyorlar. En solda en büyük partinin vekilleri oturuyor. Diğer sıralar, yine vekil sayılarına göre TBMM’de temsil edilen partilere ayrılıyor.

HDP ve MHP eşit sayıda vekil çıkarmasına rağmen Genel kuruldaki oturma düzeni alınan oy ile de bağlantılı olacak. AKP ve CHP’li milletvekillerinden sonra MHP, ardından da HDP’li vekiller sıralanacak.

Share
389 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2