logo

HAYIRLI VE ŞUURLU RAMAZANLAR


facebook
Hatice ERTÜRK
eflatunyagmur@hotmail.com

 Hepimiz hatası, kusuru, eksiği, noksanı olan insanlarız. Tüm bunlardan münezzeh olan yalnızca Allah’tır.

Hepimiz nefis taşıyoruz. Gönlümüzde arı duru duygular barındırırken, bedenimizle de haz ve doyum peşinde dünyalık zevkler peşinde koşuyoruz.

Bir yanımız bizi iyiye ve doğru olana sevk ederken bir yandan da yanlışa ve kötülüğe çekiliyoruz.

Aklımız, nefsimiz, gönlümüz, vicdanımız daimi bir mücadele ve münakaşa içerisinde, savaş içerisinde. Sürekli didişme ve çekişme halinde.

İşte bu noktada büyüklerimizin, alimlerimizin ışık saçan, düşündürücü sözleri geliyor aklıma. ‘İnsanın en büyük mücadelesi kendi nefsi ile olan mücadelesidir.’
‘Nefis firavundur sakın doyurma başına kral kesilir.’, ‘İnsan nefsini feda etmekle insan olur.’ gibi.

Gerçekten de insan nefsine uydukça doyumsuzlaşır, bencilleşir, yalnızlaşır, insani duygu ve düşünceleri körelir, kendine dahi söz geçiremez kendi kendini yönetemez olur, yanlış yollara sapar sapar durur.

Öyleyse yapmamız gereken onu itina ile terbiye etmek ve istediklerini vermeyerek susturmak, sindirmektir.

Bu hiç de kolay olmayan zor bir iştir fakat yol ve yöntem bilindiği, Allah rızası gözetildiği takdirde, basiret sahibi olunduğu takdirde kolaylaşır.

Mübarek ramazan ayı aç kalmak için değil nefis terbiyesi ve ıslahı için vardır. Rabbimiz yaptığımız ibadetlerin tamamını kendisi için değil biz aciz kullarının nefsini terbiye etmesi, insanlığını ve maneviyatını beslemesi adına emretmiştir.

İnsan bu vesile ile nefsine uymamayı öğrenir ve gönlünde çiçekler filizlenir. Açlıktan gözleri kararır fakat gönül dünyası aydınlanır, ruhunda rahmani ve insani duygular yeşerir.

Nefse hükmetmek işinin ceremesi çetindir belki fakat bu işin sonu hayırdır mükafatı ganidir. Kendimizi alı koyduğumuz şeyler bizi kişilik olarak, insanlık olarak yükseltir.
İki dünyada da sevilen sayılan insanlar olmamızı sağlar. Kendimizi evvela kendimize karşı güçlü kılar.

İşte orucu bu idrak ve şuur içerisinde tutar isek, onu aç kalmak olarak değil nefis terbiyesi olarak bilir ve görür isek, aynı zamanda diğer zevk ve sefalardan dünyalık murazlardan el çeker isek, kul hakkı yememeye, yetim hakkı gözetmeye, gözümüze, dilimize, elimize, belimize de mukayyet olmaya dikkat eder isek hem ramazan ayı amacına ulaşmış olur hem de bizler kademe olarak biraz daha yükselmiş, insanlık olarak daha da güzelleşmiş oluruz. HAYIRLI VE ŞUURLU RAMAZANLAR DİLERİM.

HATİCE ERTÜRK

Share
333 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Milletin Akıl ve Feraseti Darbeye Dur Dedi

  21 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Akıl, düşünme, muhakeme ve doğruyu yanlıştan ayırma melekesi olmakla beraber, bunun fert olarak herkeste aynı olması gerekmez. Burada esas olan aklı iyi ve yerinde kullanabilmektir. Bu da aynı zamanda bir metot ve yöntem bilim işidir.   Akıl, ister Descartes’in dediği gibi bazı fikirleri ister birlikte getirsin, isterse getirmesin; bu meleke eşya ile münasebetlere girdikçe yani tecrübe kazandıkça gelişir; muhteva kazanır. Mühim olan bu muhtevayı nasıl ve nereden kazandığıdır. Aklın çalışması, zihnin faaliyeti demektir. Zihnin çalışma...
 • ŞİKE MEDYAYA DÜŞTÜ “Urfaspor’a yapılan haksızlığın bedeli ödenmeli”…

  21 Temmuz 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, Şanlıurfa, SÜRMANŞET

  Spor bir moral, bir beraberlik, bir milli duruş ve dayanışma kültürüdür. Şanlıurfa nın 1969 dan bu yana profesyonel futbol liglerinde oynayan futbol takımı Urfaspor, maalesef uzun yıllardır siyasi entrikalara ve ikballere alet ve kurban edilmektedir. Spor bedensel fonksiyonlara kolaylık ve sağlığa zindelik ve enerji katan, kural ve centilmenlikle bütünleşmiş hareketler organizasyonudur. Şanlıurfaspor 2016-17 dönemi Futbol Federasyonu lig maçlarında istenilen başarıları elde edememesine rağmen, yinede Şanlıurfa halkı tarafından sevgi ve...
 • BİNDİRİLMEDİĞİ TRENE MAKİNİST OLDU

  21 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile tanışıklığımız, Şanlıurfa SSK Başhekimliği döneminde başarılı hizmetlere imza attığı yaklaşık 20 yıl öncesine dayanır. Anadolu Ajansı’ndan 1998 yılında emekli olduktan sonra Şanlıurfa’ya dönüp çıkardığımız yerel gazetede Fakıbaba’nın güzel çalışmalarını sık sık kamuoyuna duyurduk. 2004 yılında AK Parti’nin Şanlıurfa Belediye Başkan adayı olduğunda da yine Fakıbaba’nın yanındaydık. O zamanlar aramızdan su sızmıyordu. Ta ki belediye başkanı seçildikten sonra bir köşe yazarımızın yaptığı el...
 • İNSANLIK ÖLMÜŞMÜ?

  21 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  İnsan, İslâm için kâinatta en değerli varlıktır. Düşünen her insanı hayrete bırakmaya yeterli, kudret kalemiyle yazılmış bir varlıktır insan. Kâinata sığmayan ilahi terennümü, iman ve aşkında yaşatabilecek bir gönle sahip varlıktır insan. Bir taraftan ruhunda kaynayan aşkla Yüce Yaratıcının emirlerine karşı sorumlu, diğer taraftan akıl ve irade gücünü kullanmada hürdür insan. İnsan, akıl ve irade sahibi bir varlık olmasından dolayı, potansiyel değerleri itibariyle meleklerden üstündür. İnsanın bilme yeteneğidir, eşyayı isimlendirme gücüdür, me...
UA-36507442-2