logo

reklam

HAYIRLI VE ŞUURLU RAMAZANLAR


facebook
Hatice ERTÜRK
eflatunyagmur@hotmail.com

 Hepimiz hatası, kusuru, eksiği, noksanı olan insanlarız. Tüm bunlardan münezzeh olan yalnızca Allah’tır.

Hepimiz nefis taşıyoruz. Gönlümüzde arı duru duygular barındırırken, bedenimizle de haz ve doyum peşinde dünyalık zevkler peşinde koşuyoruz.

Bir yanımız bizi iyiye ve doğru olana sevk ederken bir yandan da yanlışa ve kötülüğe çekiliyoruz.

Aklımız, nefsimiz, gönlümüz, vicdanımız daimi bir mücadele ve münakaşa içerisinde, savaş içerisinde. Sürekli didişme ve çekişme halinde.

İşte bu noktada büyüklerimizin, alimlerimizin ışık saçan, düşündürücü sözleri geliyor aklıma. ‘İnsanın en büyük mücadelesi kendi nefsi ile olan mücadelesidir.’
‘Nefis firavundur sakın doyurma başına kral kesilir.’, ‘İnsan nefsini feda etmekle insan olur.’ gibi.

Gerçekten de insan nefsine uydukça doyumsuzlaşır, bencilleşir, yalnızlaşır, insani duygu ve düşünceleri körelir, kendine dahi söz geçiremez kendi kendini yönetemez olur, yanlış yollara sapar sapar durur.

Öyleyse yapmamız gereken onu itina ile terbiye etmek ve istediklerini vermeyerek susturmak, sindirmektir.

Bu hiç de kolay olmayan zor bir iştir fakat yol ve yöntem bilindiği, Allah rızası gözetildiği takdirde, basiret sahibi olunduğu takdirde kolaylaşır.

Mübarek ramazan ayı aç kalmak için değil nefis terbiyesi ve ıslahı için vardır. Rabbimiz yaptığımız ibadetlerin tamamını kendisi için değil biz aciz kullarının nefsini terbiye etmesi, insanlığını ve maneviyatını beslemesi adına emretmiştir.

İnsan bu vesile ile nefsine uymamayı öğrenir ve gönlünde çiçekler filizlenir. Açlıktan gözleri kararır fakat gönül dünyası aydınlanır, ruhunda rahmani ve insani duygular yeşerir.

Nefse hükmetmek işinin ceremesi çetindir belki fakat bu işin sonu hayırdır mükafatı ganidir. Kendimizi alı koyduğumuz şeyler bizi kişilik olarak, insanlık olarak yükseltir.
İki dünyada da sevilen sayılan insanlar olmamızı sağlar. Kendimizi evvela kendimize karşı güçlü kılar.

İşte orucu bu idrak ve şuur içerisinde tutar isek, onu aç kalmak olarak değil nefis terbiyesi olarak bilir ve görür isek, aynı zamanda diğer zevk ve sefalardan dünyalık murazlardan el çeker isek, kul hakkı yememeye, yetim hakkı gözetmeye, gözümüze, dilimize, elimize, belimize de mukayyet olmaya dikkat eder isek hem ramazan ayı amacına ulaşmış olur hem de bizler kademe olarak biraz daha yükselmiş, insanlık olarak daha da güzelleşmiş oluruz. HAYIRLI VE ŞUURLU RAMAZANLAR DİLERİM.

HATİCE ERTÜRK

Share
315 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RAMAZAN AYI İFTAR İSRAFI

  27 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  RAMAZAN    AYI     İFTAR    İSRAFI Ramazan ayı bahane,  israf  şahane... Ramazan ayı  israf ayı değildir... Ramazan ayı nefsi terbiye etme ayıdır... Yardımın, paylaşmanın, bölüşmenin  zirve yaptığı; ay olması gerekir... Pahalı ve görkemli iftar  sofraları, yerine; sade ve paylaşmanın esas olduğu  iftar sofraları tercih edilmelidir. Fakirin ve  yoksulun doyurulduğu, ortak ortamlarının paylaşıldığı, yüzünün güldüğü, sofralar; asıl amacın yerine getirildiği sofralardır. Öz budur... Son günlerde, Dünya toplumunun çekmiş olduğu açlık sıkıntıs...
 • Kemiğe yazılan yazı

  27 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kemiğe yazılan yazı Sa’d bin Ebi Vakkas, Kûfe vilayetine, Vali olup, ev yapmak arzu etti kendine. Arsa bulup, istedi onu satın almayı, Lakin bir mecusiye aitti yarı payı. Çağırıp buyurdu ki: (Bu hisseni bana sat!) Cevaben; (Satmam) dedi mecusi ona fakat. Para verdi ise de değerinden pek fazla, Yanaşmadı mecusi satmaya yine asla. Dediler ki: (Efendim bir mecusi kimseye, Ne lüzum var bu kadar fazla ısrar etmeye. Siz bugün valisiniz, o, mecusi bir kişi, Parasını vererek, bitirin hemen işi.) Mecusi...
 • Ağlayıp âh ederdi

  25 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ağlayıp âh ederdi Hazret-i Ebu Bekir dünyadan göçtüğünde, Cümle eshab ağlayıp, yaş döktüler o günde. Hep ağlama sesleri, kapladı ortalığı. Zira Resulullahın, O idi dert ortağı. O günlerde eshabtan, birkaç kişi geldiler. Muhterem zevcesini taziye eylediler. Ve ona dediler ki: (Hazret-i Ebu Bekri, Biz iyi tanıyoruz çoktu faziletleri. Lakin bunlardan ayrı, bizim bilmediğimiz, Varsa bazı halleri, bize söyler misiniz? Gündüz yaptığı işler, malumdur biz eshaba. Ve lakin geceleri ne yapardı acaba?) Onların bu şekilde sualine c...
 • Kürtler bağımsızlık ve tanınma istiyor, ya Biz?

  25 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Bu referandumun yapılabilmesi için öncelikle bağımsız bir “Seçim Kurulu'nun oluşturulması olmazsa olmaz bir uluslararası kural. Bu yapılmazsa oylama “Diktatörlük” veya da “Dernek Seçimi” olarak addediliyor. Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani geçmiş aylarda yaptığı açıklamada “Kürt halkı için referandum yolu ile gelecekleri hakkında vermenin zamanı gelmiştir ve ortam da uygundur” diyerek, Kürtlerin gelecekleri konusunda karar verme zamanının geldiğini uluslararası kamuoyuna işittirmişti. DEAŞ´ın karşı çıkmasına ve IKBY b...
UA-36507442-2