logo

reklam

HAYIRLI VE ŞUURLU RAMAZANLAR


facebook
Hatice ERTÜRK
eflatunyagmur@hotmail.com

 Hepimiz hatası, kusuru, eksiği, noksanı olan insanlarız. Tüm bunlardan münezzeh olan yalnızca Allah’tır.

Hepimiz nefis taşıyoruz. Gönlümüzde arı duru duygular barındırırken, bedenimizle de haz ve doyum peşinde dünyalık zevkler peşinde koşuyoruz.

Bir yanımız bizi iyiye ve doğru olana sevk ederken bir yandan da yanlışa ve kötülüğe çekiliyoruz.

Aklımız, nefsimiz, gönlümüz, vicdanımız daimi bir mücadele ve münakaşa içerisinde, savaş içerisinde. Sürekli didişme ve çekişme halinde.

İşte bu noktada büyüklerimizin, alimlerimizin ışık saçan, düşündürücü sözleri geliyor aklıma. ‘İnsanın en büyük mücadelesi kendi nefsi ile olan mücadelesidir.’
‘Nefis firavundur sakın doyurma başına kral kesilir.’, ‘İnsan nefsini feda etmekle insan olur.’ gibi.

Gerçekten de insan nefsine uydukça doyumsuzlaşır, bencilleşir, yalnızlaşır, insani duygu ve düşünceleri körelir, kendine dahi söz geçiremez kendi kendini yönetemez olur, yanlış yollara sapar sapar durur.

Öyleyse yapmamız gereken onu itina ile terbiye etmek ve istediklerini vermeyerek susturmak, sindirmektir.

Bu hiç de kolay olmayan zor bir iştir fakat yol ve yöntem bilindiği, Allah rızası gözetildiği takdirde, basiret sahibi olunduğu takdirde kolaylaşır.

Mübarek ramazan ayı aç kalmak için değil nefis terbiyesi ve ıslahı için vardır. Rabbimiz yaptığımız ibadetlerin tamamını kendisi için değil biz aciz kullarının nefsini terbiye etmesi, insanlığını ve maneviyatını beslemesi adına emretmiştir.

İnsan bu vesile ile nefsine uymamayı öğrenir ve gönlünde çiçekler filizlenir. Açlıktan gözleri kararır fakat gönül dünyası aydınlanır, ruhunda rahmani ve insani duygular yeşerir.

Nefse hükmetmek işinin ceremesi çetindir belki fakat bu işin sonu hayırdır mükafatı ganidir. Kendimizi alı koyduğumuz şeyler bizi kişilik olarak, insanlık olarak yükseltir.
İki dünyada da sevilen sayılan insanlar olmamızı sağlar. Kendimizi evvela kendimize karşı güçlü kılar.

İşte orucu bu idrak ve şuur içerisinde tutar isek, onu aç kalmak olarak değil nefis terbiyesi olarak bilir ve görür isek, aynı zamanda diğer zevk ve sefalardan dünyalık murazlardan el çeker isek, kul hakkı yememeye, yetim hakkı gözetmeye, gözümüze, dilimize, elimize, belimize de mukayyet olmaya dikkat eder isek hem ramazan ayı amacına ulaşmış olur hem de bizler kademe olarak biraz daha yükselmiş, insanlık olarak daha da güzelleşmiş oluruz. HAYIRLI VE ŞUURLU RAMAZANLAR DİLERİM.

HATİCE ERTÜRK

Share
272 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yarını 1960 ile kıyaslamak

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Yarını 1960 ile kıyaslamak KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı’nın Salı akşamı TRT HABER’de ve yerel televizyonlarda canlı olarak yayınlanan “Anadolu Soruyor” programında müzakereler ile ilgili yaptığı açıklamalar bana göre “Çok düşündürücü” ve kabul edilemezdir. Sayın Akıncı söz konmuşu canlı yayında hiç durmadan müzakereler sonrasını hep 1960 koşulları ve 1960 Cumhuriyeti’nde Kıbrıslı Türklerin Anayasal hakları ile karşılaştırdı ve bir çözüme varılırsa nasıl bu koşullardan daha ileriye gideceğimizden bahsetti. Sayın Akıncı’ya gör...
 • “6736’da Dediğimiz oldu, Darısı KOSGEB’e…”

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Merhabalar sevgili okurlarım. Bir önceki yazıma yine güzel geri dönüşler aldım teşekkür ediyorum. Hatırlayacağınız üzere, Bir önceki köşe yazımda 6736 Sayılı Kanunla Yapılandırmasını yapmış ancak çeşitli nedenlerle ödemeyi yapamayanlar için bir şans daha verilmesini önermiştim.   Bu konuda Bizzat köşe yazımın tamamını Bimer’e, GiB’e ve ilgili birimlere iletmiş ve birinci ağızdan da yetkililere konuyla ilgili görüşlerimi iletmiştim.   Geçen yazımda da bahsettiğim gibi gerçektende piyasalar kötü, birde bu durağanlığı art niy...
 • FARZ..

  19 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Farzlardan bazıları Sual: Haramları maddeler hâlinde bildirdiğiniz gibi, farzları da bildirebilir misiniz? CEVAP Farzlardan bazıları da şunlardır: 1- Allah ve Resulüne itaat, , 2- Ehl-i sünnet itikadını, imanı, farzları ve haramları öğrenmek, 3- Allahü teâlânın varlığını ve yarattıklarını tefekkür etmek, 4- Allah’ın azabından emin olmayıp korkmak, rahmetinden de ümit kesmeyip ümitli olmak, 5- Allahü teâlânın rızka kefil olduğuna ve rızkın Allah’tan olduğuna inanmak, 6- Allahü teâlâyı hiç unutmamak , 7- Allahü teâlâya ihsan ettiği ni...
 • TRT Haber’in Akıncı’ya soramadıkları!

  19 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın TRT Haber’e anlattıkları “çözüm, hemen şimdi” dedirtecek cinstendi. Neredeyse gece gece Rum liderin kapısına dayanıp, “hadi caymadan bitirelim şu işi” diyeceğiz. Soruları içtenlikle yanıtladı Allah var ama sorular nedense “duymak istenen cevaplara” göreydi. Esasa ve tedirginliklere yönelik soru gelmedi. Tabi öyle olunca yanıtlar da “Anadolu” insanının içine su serpecek cinsten oldu. “Türkiye’nin garantörlüğü olmazsa olmaz” dedi. “Rumların haritasını beğenmedim, onay verecek tek Kıbrıslı Türk olmaz” dedi. “Beni...
UA-36507442-2