logo

13 Mart 2016

HASTA HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?

5Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Hasta Hakları” konulu söyleşi düzenledi.

REHAMER Fizik Tedavi ve Tıp Merkezi Doktoru Kerim Yapar, konuk olduğu söyleşide, vatandaşlara hasta hakları ile ilgili bilinmeyenleri anlattı.

“DOKTORUNUZU SEÇME VE MAHREMİYET HAKKINIZ VAR”

Kerim Yapar, hasta haklarının insanın doğumundan itibaren sahip olduğu en önemli haklardan biri olduğunu ifade ederek, hastaların her türlü bilgilendirme hakkına sahip olduğunun altını çizdi. Yapar, “Hastalığınızla ilgili her şeyi çekinmeden doktorunuza sorabilirsiniz. Doktorunuzu seçme hakkınız vardır ve hiçbir zaman doktorla hasta arasındaki bilgiler üçüncü bir kişiyle paylaşılmamalıdır. Mahremiyet hakkı çok önemlidir. Sizin hastalığınızla ilgili başka bir kişiye bilgi veriliyorsa, yasal olarak hakkınızı arayabilirsiniz” diye konuştu.

“İŞ, ADLİ VE TRAFİK KAZALARI İLE İLGİLİ YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZ VAR”

Sağlık hakları karşılığında insanların yükümlülükleri de olduğunu söyleyen Yapar, “İş kazası, adli kaza veya trafik kazası ile ilgili yükümlülüklerimiz var. Bir trafik kazası geçirdiğimizde, örneğin omzumuz kırıldı. Hastaneye gittik. Durumu izah etmeliyiz. Bundan sonra omzumuz ile ilgili bir mevzu olduğunda trafik kazası üzerinden değerlendirilecektir. Bu yüzden ilk gittiğinizdeki evrakları saklamalısınız” dedi.

“SİSTEM SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİNE GÖRE İŞLİYOR”

Özel tıp merkezlerinde alınan 12 TL katılım payının SGK’nın belirlediği bir kural olduğunu söyleyen Yapar, bu paranın hastadan alınmazsa hastaneye 10 bin TL ceza olarak döneceğini dile getirdi. Eczanelerden vatandaşın karşısına çıkan ödemelerin de eczacı ile ilgili olmadığını belirten Yapar, “Doktor size bir kalem ilaç yazdığında bu 3 TL ile ücretlendiriliyor. Bundan sonra her üç kalem ilacın ardından yazılanlar 1 TL olarak ücretlendiriliyor. Bu para, eczacıya gitmiyor. Devlete geri dönüyor” diyerek, vatandaşların sorularını cevapladı.

Share
275 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2