logo

reklam

HAŞDI ŞABİ ve MUSUL


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

 

İran tarafından desteklenen Haşdi Şabi’nin, Irak ordusundan daha güçlü olduğu için Irak Meclisi tarafından resmiyet kazandırıldığını belirten uzmanlar, Ortadoğu’nun uzun soluklu bir savaşa sürüklendiğini ifade etti.

Tel Afer ve Musul’da etnik ve mezhebi katliam yapılabileceğini söyleyen Ortadoğu Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Tomar, “Ortadoğu içinden çıkılmaz bir hale dönüşüyor. Katliamlar Ortadoğu’da ‘Otuz yıl savaşlarına’ yol açabilir” diye konuştu.

İran tarafından desteklenen terörist grup Haşdi Şabi’nin Irak Meclisi kararıyla ordunun bir parçası olarak resmiyet kazanması, Ortadoğu’da kaosa zemin hazırlıyor. Ortadoğu’nun uzun soluklu bir savaşa sürüklendiğini belirten uzmanlar, Musul’un DEAŞ’tan temizlenmesinin ardından bölgede yaşanacak değişim, resmiyet kazandırılan Haşdi Şabi’yi ve ABD’nin Ortadoğu’daki kaos yaratma çalışmaları hakkında Yeni Şafak’a açıklamalar yaptı.

Musul’un DEAŞ’tan temizlendiği zaman bölgede yaşanabilecek durumla ilgili açıklamalarda bulunan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ortadoğu Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Tomar, “Musul çok stratejik ve büyük bir şehir. Musul’a harekatın bugüne kadar gecikmiş olması da bununla alakalı. Musul ve Halep, Suriye ve Irak’taki savaşın belirleyicisi durumunda. Şayet Musul’da bir katliam olursa, bölge uzun müddet durulmaz. Ancak dengeli ve adil bir yönetim kurulursa, etnik-mezhebi temizlik yapılmazsa tüm bölge için bir ümit ışığı doğabilir. Tek temennimiz bu” dedi.Ortadoğu’da tehlike uyandırmaya başlayan Haşdi Şabi tehlikesini değerlendiren Tomar, Selefi akımların radikalleşerek El-Kaide, DEAŞ benzeri örgütlere dönüşmesi ve yaptıkları insanlık dışı hareketlerin karşısında bu sefer de Haşdi Şabi adı verilen radikal Şii milisler ortaya çıkıyor. Bölge devletlerinin desteğine büyük güçler de ilave olunca Ortadoğu içinden çıkılmaz bir hale dönüşüyor. Tel Afer ve Musul’da yapılacak etnik ve mezhebi katliamlar Ortadoğu’da ’30 Yıl Savaşlarına’ yol açabilir” diye konuştu.

“Ortadoğu için beklediğimiz korku, oluşabilecek uzun soluklu mezhep savaşları” diyen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, “Mezhep çatışması Irak’ın bölünmesine yol açabilir. Bölgede çok sayıda örgüt bulunuyor. Bunlara ilave olarak dış güçlerinde baskıları arttığında ortaya çıkacak çatışma ortamında uzun soluklu savaşların meydana gelmesine yol açabilir. Bugünün önemli sorusu Musul DEAŞ’tan temizlendiğinde bölgeyi kim yönetecek. Irak ordusunun gücü yetmediği için İran destekli Haşdi Şabi’ye resmiyet kazandırdı. Yaşanan bu gelişme gölgedeki katliamları tetikleyecek” ifadelerini kullandı.

DEAŞ’ın Musul’dan temizlendikten sonra bölgedeki etnik ve mezhebi fay hatlarını yeniden harekete geçireceğini kaydeden Ahi Evran Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Erkmen, “Demografik yapının değişmesiyle birlikte Irak’ta parçalanmalar yaşanabilir” dedi.

Dış Politika Uzmanı Can Acun “Şii milislerin kurduğu Haşdi Şabi örgütü tamamen başıboş insanlardan oluşmaktadır. Çeteler halinde ilerleyen bu örgüt şu anda merkezi Irak ordusundan çok daha güçlü bir konumda bulunuyor. Sayıları ise yaklaşık 150 bin civarındadır. Özellikle terör faaliyetleri içerisine giren ve savaş suçları işleyen yapılar olarak ortaya çıktılar. Sünnilerde intikam almaya yönelik birçok intikam gerçekleştirdiler. Buradaki en önemli ayrıntı merkezi Irak ordusu güçlendirilmesi gerekirken burada çete yapılanması olan Haşdi Şabi güçlendirildi” dedi. Haşdi Şabi’nin ülke genelinde kontrol sağlamaya başladığını kaydeden Acun, “ Musul ve Telafer’de yapılan operasyonlarda da bu örgütün daha fazla etkili olduğunu görmek mümkün. Bu nedenle Irak Meclisi Haşdi Şabileri meşru Irak ordusunun bir parçası olarak tanımladı. Bundan sonra örgütün yapılanmasının gittikçe artacağını gözlemlemekteyiz. İran’ında Irak üzerindeki kontrolü artmış olacaktır. Haşdi Şabi’nin DEAŞ’tan farkı yok. Musul ve Telafer’e Haşdi Şabi çeteleri girerse katliam endişesi içerisindeyiz” diye konuştu.

Musul’un en büyük sorununun, DEAŞ sonrası düzenin nasıl olacağına ilişkin ciddi bir çatışma riski olduğunu kaydeden Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Ortadoğu Uzmanı Oytun Orhan, “Şu an Musul’un kontrolü için çok faklı aktörler bulunuyor. Bu faktörler arasında PKK, yezidi milis güçleri, Haşdi Şabi, Irak ordusu yer alıyor. Tabi birde bunlara dış güçleri eklemek gerekiyor. Yaşanılan bu gelişmeler Musul’da federal bölgelerin kurulmasına yol açabilir” diye konuştu.

Haşdi Şabi’nin radikal ve kontrol dışı bir yapılanma olduğunu kaydeden Orhun, “Irak merkezi belirli kanunlar çıkarıp bu örgütü kontrol altına almaya çalışsa da tamamen kontrol dışında kalıyor. Haşdi Şabi bir çatı yapılanmadır. Bu yapı içerisinde son derece radikal unsurlar yer alıyor. Örgüt mezhepçi duygularla hareket ediyor. Özellikle Musul’da Haşdi Şabi’nin katliam yapma arzusu bulunuyor. DEAŞ, Telafer’i ele geçirdiğinde oradaki Şiilere yönelik bir katliam yapmıştı…

Allah bölgeye sükunet nasip etsin.

UYGAD Güneydoğu ve Şanlıurfa şb Başk

Etiketler:
Share
347 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÖĞRETMEN

  21 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Nurcan Hanımla Murat bey Güzelce giyinip Esirgeme Yurdu’nun yolunu tuttular. Yetimleri sevindirip onlarlarla vakit geçirmek sevindirmek istiyorlardı Vardıklarında Nurcan Hanım’ın içinde bir heyecan vardı. O heyecanla merdivenleri adım adım çıkarken, öyle bir çığlık koptu ki, duyanların gönlüne yangın oldu. Herkes ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Bir görevliydi bu. Ne yapacağını bilemez bir hâlde, Müdür Bey’in odasına girdi. Bu sırada Murat Beyler de Müdür Bey’in kapısına yaklaşmışlardı. Görevli bayan konuşmakta bile zorlanıyordu. Kekeleyerek s...
 • İnsanlığın Ahlakı Olan (Doğruluk)

  21 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  İnsanlığın Ahlakı Olan (Doğruluk)   İnsanlığın ahlakı olan doğruluk, yeryüzünün en güzel dinlerinden olan İslam dinimizin getirdiği olduğu ölçüler noktasında, insanların günahlarıyla beraber kirlenmiş olan gönüllerini tertemiz hale getirmekle beraber, dünya’nın içerisine dalmış olan ruhunu uhrevi olan hayata döndürür. Dünya’yı ahiret hayatına, ahiret’i de dünya hayatına tercih etmeden her ikisini de Cenabı Allah’ın razı olacağı yaşantıya çevirmektedir. Bu sebeple de bizlere sunulmuş olan bu ilkeleri benimsemeli ve hayat düsturu haline get...
 • Tesadüf Delice Bir Düşüncedir!

  21 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI

    “Evrenin şu anki yapısının tümüyle bir tesadüf eseri olabileceği düşüncesi, tümüyle delice bir düşüncedir. Delilik kavramını argovari bir hakaret niyetiyle değil, tamamen psikolojideki teknik anlamıyla kullanıyorum. Gerçekte bu tür bir düşünce ile şizofrenik düşünce tarzı arasında büyük benzerlikler vardır.” (Karl Stern, Montreal Üniversitesi Psikiyatristi)   Kâinat, derin düşünmemize ve Allah’a yaklaşmamıza vesile olabilecek örneklerden yalnızca biri. Dünya ve uçsuz bucaksız kâinat üzerine düşünen insan, yaratılıştaki ihtişamı ...
 • İYİLİK

  20 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI

  İnayet; Sözlük Anlamı (İnayet); Arapça kökenli bir kelime, sözlük manası; karşılıksız gösterilen sevgi, iyilik yapmak, bağış da bulunmak, imdada yetişmek, lütuf'dur. Sözlük anlamındaki açıklama ile konu daha iyi anlaşılacaktır. Örnek : ''ALLAH (cc) hepimize inayet etsin.'' bu örnekte geçen inayet kelimesinden mana bizlere lütufu'nu esirgemesin, bizlere yardımda bulunsun, bizlere rahmet eylesin anlamında kullanılan bir kelimedir. İhsan; Sözlük Anlamı (İhsan); Bağışta bulunmak, yardım eli uzatmak, iyilikte bulunmak, namuslu ve temiz k...
UA-36507442-2