logo

10 Temmuz 2017

Harmandere’de muhteşem dönüşüm

Gecekondulara lüks sosyal konut

Pendik Belediyesi, Harmandere Mahallesi’nde yıllardır süren imar ve tapu sorununu tek tek çözüme kavuşturarak bölgede kentsel dönüşümün önündeki engelleri ortadan kaldırdı.   Gecekondular için   Harmandere Mahallesi’nde  inşa edilen lüks  sosyal konutların da ilk etabı  tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmeye başlandı.

 

Harmandere’de  modern ve depreme dayanıklı kentleşmeyi sağlamak üzere Pendik Belediyesi tarafından yürütülen yoğun çalışmalar neticesinde problemli parsellerin tapu sorunu çözüldü. Hissedarlar arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle riskli yapılarını yenileyemeyen  55  vatandaşın tapusu farklı bir parsel üzerinde toplanırken,  daha önce  yapılan imar uygulamasıyla tapuları farklı parselden verilen 19 vatandaşın tapusu da binalarının bulunduğu parsele taşındı. Ayrıca 25 hak sahibiyle de kentsel dönüşüm kapsamında yeniden  yapım süreci için mutabakat sağlandı. Böylece 100’e yakın riskli yapıda dönüşümün önü açıldı.

 

Gecekondular için lüks sosyal konut

Bölgede bulunan 164 gecekondunun dönüşümü de Pendik Belediyesi tarafından inşa edilen lüks sosyal konutlarla gerçekleştiriliyor. Harmandere Mahallesi’nde inşa edilen sosyal konutların 1. etabı tamamlandı. Sosyal donatı alanlarıyla son derece lüks olarak inşa edilen  üç blokluk projedeki   96 daireden 70’i  gecekondu sahiplerine teslim edildi.  Kalan 26 dairenin tahsis işlemleri ise devam ediyor.

Harmandere Sosyal Konutları’nda 2. etap başlıyor

Mülkiyeti imar planlarına göre yol, park gibi donatı alanlarında ve diğer kamusal alanlarda kalan gecekondu sahiplerine yönelik sosyal konutların 2. Etabının inşası da yakında başlıyor. 120 daireli sosyal konutların ihale işlemleri tamamlanarak yer teslimi yapıldı. Bu  projenin tamamlanmasının ardından Harmandere’deki  68 gecekondu sahibi daha dairelerine kavuşacak.  

 

Share
156 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2