logo

HANGİ HUKUK


facebooktwitter
Necdet Cemal OCAK
ncocak@gmail.com

Savcı – Bu silahların Işid’e gittiğine dair elinizde belge var mı?

Can Dündar – Hayır, biz bu haberi duyum üzerine yaptık.

Nedim Şener- Devlet savaşıyorsa, elinizde devletin savaş planı varsa, bunu yayınlarsanız bu suçtur. Ama savaş planında, elinizdeki esirlerin hangi kampa götüreceğinize dair bilgi varsa ve bunu yayınlarsanız bu gazeteciliktir.

Peki, devlet düşman ülkede, bazı grupları harekete geçirmek için silah gönderiyorsa ve bu yayınlanıyorsa suç mu? Bunu demedi tabi.

Meseleye hukuk üzerinden gidilecekse söylenen hukuk, hepimiz tarafından özlenen hukuktur. Ancak bu ülkede her zaman gerçek hukuk yerine, hâkim gücün her türlü uygulamasının hukuk olarak görülmesinden ibaret kalmıştır.

12 Eylül döneminde evlere yapılan baskınlarda gözaltına alınan gençlerle birlikte suç aletleri de ele geçirilmişti. Medya, haberlerde ele geçen suç aletlerini tıpkı bugün pkk’dan ele geçen roketatar, el bombası, silah ve mühimmatlar gibi verirdi.

Neydi bu suç aletleri? Seccade, tespih, Kuran. Bazen de 9 ışık adlı kitap. Bu da hukuktu.

“Ergenekon” yargılamasında montaj kasetlerle, itirafçı olan pkk’lıların “gizli tanıklıklarıyla”  bir paşanın maksadı aşan iki cümlesi ile suçlar üretildi.

Toplumda öyle algı oluşturuldu ki, silahlı kuvvetlerin normal, olağan faaliyetleri bile suç ve darbe gibi gösterildi.

Bütün bunlar, Genelkurmay başkanının çete kurduğunu söyleyen,aslında kendisi çete olan bir grup tarafından yapıldı. Bu da hukuktu.

Amerika’da, El Kaide’yi siz kurdunuz, Işid’i siz kurdunuz, Ortadoğu’da milyonlarca insan öldü diyen bir gazete gören oldu mu?

Devletler menfaatleri doğrultusunda her şeyi hukuka uygun yapmaz. Şu anda batı hangi geçerli hukuka göre Irak ve Suriye’de bulunmaktadır? Hangi geçerli hukuka göre Libya’yı bombaladılar?

Güneyimizde bizim aleyhimize gelişmeler olurken, Türkiye’nin direk savaşa dahil olmak yerine belki 5 nci kol faaliyetini harekete geçirmek, belki açık olarak desteğini ilan ettiği bir tarafa silah vermesi meşru bir haktır.

Ülkedeki hiçbir medya kuruluşunun veya gazetecinin devlet politikasını beğenmeyip, hukuka uygun olsa bile ifşa etmeye hakkı yoktur.

Devleti zora sokacak, ülke menfaatine balta vuracak hiçbir faaliyet hoş karşılanmaz. Millet nezdinde bunun adı düşmanla işbirliği ve vatan hainliğidir.

İşte bu, Mit tırlarını durduran, “Ergenekon” yargılamalarını yapan çete tarafından ele geçirilen yargıdır. Buna da hukuk diyorlar.

Dikkat ederseniz baştan beri özetlediğimiz olayların hepsinin adı hukuktur. Ancak aslına bakarsanız hiç biri gerçek hukuk değildir. Hukuk maskesi altında hukuksuzluktur.

Bu hukuksuzlukları destekleyenler bilsinler ki hukuk herkese lazımdır.

İktidar mücadelesini hukuksuzluk ve vatana ihanetle karıştıranlar anlasınlar ki, bugün kendi hukukunu uygulayanlar, yarın başkasının hukukunun kurbanı olacaklardır.

 

26.3.2016

 

 

 

 

 

 

Share
700 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSANLIK ÖLMÜŞMÜ?

  21 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  İnsan, İslâm için kâinatta en değerli varlıktır. Düşünen her insanı hayrete bırakmaya yeterli, kudret kalemiyle yazılmış bir varlıktır insan. Kâinata sığmayan ilahi terennümü, iman ve aşkında yaşatabilecek bir gönle sahip varlıktır insan. Bir taraftan ruhunda kaynayan aşkla Yüce Yaratıcının emirlerine karşı sorumlu, diğer taraftan akıl ve irade gücünü kullanmada hürdür insan. İnsan, akıl ve irade sahibi bir varlık olmasından dolayı, potansiyel değerleri itibariyle meleklerden üstündür. İnsanın bilme yeteneğidir, eşyayı isimlendirme gücüdür, me...
 • Kötü Yöneticiler ve Zalimlikleri

  20 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Japon atasözünde şöyle güzel bir söz vardır; “Bin asker toplamak kolay olsa da onlara bir general bulmak çok zordur” der. Bir şirketin binlerce çalışanları olsa dahi iyi bir müdürün, iyi bir liderin, iyi bir üstün yoksa hem artan rekabet ortamlarında, hem çalışma durumlarında her daim başarısızlıklara ve adaletsizliklere imza atar dururlar.  Öyle ki her daim çalışan insanların hakları üstleri tarafından yenilmiş olup, üstleri tarafından her daim tehditler görecek ve çeşitli tehditlere maruz kalacaklardır. Her daim köleleştirme sistem...
 • Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür, Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.

  19 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  ´Dürüst olmak´´ doğruluğu benimsemek ve doğru olmak demektir.Dürüstlük, özde, sözde, yaşayışta doğru ve tutarlı olmayı gerektirir.Özde, sözde ve yaşamda dürüstlük insanın içinin ve dışının bir olmasıdır. Kişi, düşündüğü ve inandığı neyse, onu söylemeli, onu yapmalıdır.Bazı idealler o kadar değerlidir ki! o yolda mağlup olmak ta yenilmek te inanın bir zafer sayılır. Bana göre dürüst olmak bence insanın özünün, sözünün bir olma durumu, olduğu gibi görünmek farklı görünme ve farklı göstermeye çalışmamak yani sadece karşınızdakiler için değil kendi...
 • SÖZ NAMUSTUR!..

  19 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Yerine getirmek niyetiyle söz vermek sevaptır. Verilen sözde durmak müstehaptır. Sözünde durmamak tenzihen mekruh olur. Kendisine söz verilen kimse, (Sen bana söz verdiğin için bu benim hakkımdır) demeye hakkı yoktur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Bir kimse, yapmak niyeti ile verdiği sözü tutamazsa günah olmaz.) Yapmayacağı halde, yalan olarak söz vermek haramdır. Bu şekilde sözünde durmamak da günah olur. Yapmamak niyetiyle söz verdiği halde, sonradan, verdiği sözde durursa, yalancılık günahı affolmuş olur. Hadis-i şerifte, (Sözünde durm...
UA-36507442-2