logo

reklam

HANGİ HUKUK


facebooktwitter
Necdet Cemal OCAK
ncocak@gmail.com

Savcı – Bu silahların Işid’e gittiğine dair elinizde belge var mı?

Can Dündar – Hayır, biz bu haberi duyum üzerine yaptık.

Nedim Şener- Devlet savaşıyorsa, elinizde devletin savaş planı varsa, bunu yayınlarsanız bu suçtur. Ama savaş planında, elinizdeki esirlerin hangi kampa götüreceğinize dair bilgi varsa ve bunu yayınlarsanız bu gazeteciliktir.

Peki, devlet düşman ülkede, bazı grupları harekete geçirmek için silah gönderiyorsa ve bu yayınlanıyorsa suç mu? Bunu demedi tabi.

Meseleye hukuk üzerinden gidilecekse söylenen hukuk, hepimiz tarafından özlenen hukuktur. Ancak bu ülkede her zaman gerçek hukuk yerine, hâkim gücün her türlü uygulamasının hukuk olarak görülmesinden ibaret kalmıştır.

12 Eylül döneminde evlere yapılan baskınlarda gözaltına alınan gençlerle birlikte suç aletleri de ele geçirilmişti. Medya, haberlerde ele geçen suç aletlerini tıpkı bugün pkk’dan ele geçen roketatar, el bombası, silah ve mühimmatlar gibi verirdi.

Neydi bu suç aletleri? Seccade, tespih, Kuran. Bazen de 9 ışık adlı kitap. Bu da hukuktu.

“Ergenekon” yargılamasında montaj kasetlerle, itirafçı olan pkk’lıların “gizli tanıklıklarıyla”  bir paşanın maksadı aşan iki cümlesi ile suçlar üretildi.

Toplumda öyle algı oluşturuldu ki, silahlı kuvvetlerin normal, olağan faaliyetleri bile suç ve darbe gibi gösterildi.

Bütün bunlar, Genelkurmay başkanının çete kurduğunu söyleyen,aslında kendisi çete olan bir grup tarafından yapıldı. Bu da hukuktu.

Amerika’da, El Kaide’yi siz kurdunuz, Işid’i siz kurdunuz, Ortadoğu’da milyonlarca insan öldü diyen bir gazete gören oldu mu?

Devletler menfaatleri doğrultusunda her şeyi hukuka uygun yapmaz. Şu anda batı hangi geçerli hukuka göre Irak ve Suriye’de bulunmaktadır? Hangi geçerli hukuka göre Libya’yı bombaladılar?

Güneyimizde bizim aleyhimize gelişmeler olurken, Türkiye’nin direk savaşa dahil olmak yerine belki 5 nci kol faaliyetini harekete geçirmek, belki açık olarak desteğini ilan ettiği bir tarafa silah vermesi meşru bir haktır.

Ülkedeki hiçbir medya kuruluşunun veya gazetecinin devlet politikasını beğenmeyip, hukuka uygun olsa bile ifşa etmeye hakkı yoktur.

Devleti zora sokacak, ülke menfaatine balta vuracak hiçbir faaliyet hoş karşılanmaz. Millet nezdinde bunun adı düşmanla işbirliği ve vatan hainliğidir.

İşte bu, Mit tırlarını durduran, “Ergenekon” yargılamalarını yapan çete tarafından ele geçirilen yargıdır. Buna da hukuk diyorlar.

Dikkat ederseniz baştan beri özetlediğimiz olayların hepsinin adı hukuktur. Ancak aslına bakarsanız hiç biri gerçek hukuk değildir. Hukuk maskesi altında hukuksuzluktur.

Bu hukuksuzlukları destekleyenler bilsinler ki hukuk herkese lazımdır.

İktidar mücadelesini hukuksuzluk ve vatana ihanetle karıştıranlar anlasınlar ki, bugün kendi hukukunu uygulayanlar, yarın başkasının hukukunun kurbanı olacaklardır.

 

26.3.2016

 

 

 

 

 

 

Share
590 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAŞKANLIK SİSTEMİ HAYIRLI OLSUN

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Türkiye’de uzun süreden beri devam eden “Başkanlık” sistemi gelsin mi, gelmesin mi? tartışmalarında artık sona doğru yaklaşıyoruz. Süreç bu tonda devam ederse, inşallah 2017’nin Nisan ayında Başkanlık sistemine geçilip geçilmemesi için sandık başına gideceğiz. Referandumdan çıkacak sonuç ise aşağı yukarı belli. Yani; Başkanlık sistemi için “hayırlı olsun” diyebiliriz… Şimdi bazıları, “Türkiye’nin bir sürü sorunu varken; Suriye’de, Irak’ta savaş halindeyken Başkanlık sistemini gündeme getirmenin sırası mı?” diyebilir, hatta diyenler çıkıyor. ...
 • Anne Cennet Kapısıdır

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  ANNE . .. Henüz çok gençken kocasını kaybetmiş, ondan kalan tek oğlunu yetiştirmek için dişini tırnağına takarak çalışmıştı Onu kimseye muhtaç etmeden oku...tabilmekti arzusu Bu hayallerle geçirdi günlerini Gençti, güzeldi ama geri çevirmişti evlenme tekliflerini; oğlunu yaban ellere vermemek istiyordu Başkalarına çamaşır yıkadı, temizlik yaptı, oğlunu hiçbirşeye muhtaç etmedi Oğlu okuyacaktı, mesleğini eline alınca artık kalan ömrünü yavrusunun yanında geçirecekti Bu hayallerle geçti yıllar, bu hayalle bitti yıllar Nihayet oğlu hu...
 • Uyan Ey İnsan

  24 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Ömür Bir Nefes Neden beni getirip, teneşirde soydunuz ? Arkasından yıkayıp, bir tabuta koydunuz ? Neden toplandı bugün, burada bunca kişi ? Bir yanlışlık olmalı, anlamadım bu işi !.. Niçin bağlandı çenem?.. Bu kefen neyin nesi ? Söyleyin!. Gerçek midir, duyduğum salâ sesi ? Ne işim var ki benim, bu musalla taşında ? Oysa olmam gerekir, işlerimin başında... Yoksa bu yaptığınız; bir oyun , bir şaka mı ? Tadında kalsın artık, bırakın şu yakamı. Ya sen, hoca efendi!. Oyuna dahil misin ? Ben nasıl ölürüm ki; bu kadar cahil misin ? Yoksa ...
 • Allahın Rahmetine Sığınmak

  23 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar.. Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar..Mü’min şüphesiz Yüce ALLAH’a inanan ve güvenen kimsedir.. Mü’min,Mevlasına imanla,ümitle ve amel ile yaklaşır.. Amel olmadan kimse imanın hakikatini anlayamaz,ve onun ilahi tadını tadamaz.. Dinimizde Yüce Rabbimiz Rahmetine güvenmek farzdır..O’nun c.c.,Rahmetinden ümit kesmek haramdır.. İnsan günahlarını ,kusurlarını bakarak ,”benden artık hayır gelmez,ben kesin adam olamam,benim yerim cehennemdir” demek yanlıştır.. Bize düşen ,daima ümitle ya...
UA-36507442-2