logo

reklam

GÜVENLİK ZAFİYETİ


facebooktwitter
Necdet Cemal OCAK
ncocak@gmail.com

Ülke güvenliğinde bile ideolojimize göre yalan yanlış bilgilerle fikir söylüyor veya yayıyoruz. Hatta o bilgiyi yayanlar uydurdukları şeylerin bu kadar kabul görüp yayılışını gülerek izliyor olabilir. Bu durumu bildikleri için her yeni olayda, yeni yalanlar yayacaklardır.

Hal böyle olunca, okuyup anlattığını söyleyenlerin sayesinde, okumayan insanlar terör örgütlerine kaynak olmaya devam edecektir. Bir sonraki yazıda teröre nasıl kaynak olduğumuzu yazacağım inşallah.

Haber kanallarında defalarca verilmesine rağmen sosyal medyada, “o kadar arama ve cihaza rağmen o bombalar ve silahlar içeriye nasıl girdi diye soruyor vatandaş.” Çünkü birileri öyle yazdı, o birileri bunların idolü. Yalan söylese bile doğrudur.

“Ben havaalanını biliyorum, zafiyet var, o silahlar nasıl girdi diyorsa biri, bilin ki ya orayı bilmiyor yalan söylüyor, ya da toplumu manipüle ediyor.

Benzer bir olay anında daha hızlı reaksiyon göstermek için oradaki özel güvenlik ve polis konumları tartışılabilir. Ama güvenlik zafiyeti yoktu. Dışarıdan gelen insanların kontrol edildiği ilk nokta orasıdır.

Salonda böyle hadise yaşanmasın diyorsanız, hava limanı girişinde araçları durdurur ararsınız. Bu defa orada yığılma olur. Terörist orada patlatır bombayı. Yani her zaman bir ilk kontrol noktası ve yığılmanın olduğu yer olacaktır.

Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur. Hiçbir ülke bunu sağlayamamış, sağlayamaz.

Peki, güvenlik zafiyeti yoktu, ne vardı?

Kesinlikle istihbarat zafiyeti vardı. Terörist o noktaya gelmeden tespit edilmiş, etkisiz hale getirilmiş olmalıydı. Bilmem hangi devlet terör uyarısı yapmış. Hiç önemi yok onların. Yer ve zamanı bildirilmeyen istihbarat, istihbarat değildir.

Saçını bu uğurda ya ağartmış ya da dökmüş gazeteciler televizyona çıkıp güvenlik zafiyeti var diyor, dünya kadar para alıyor. Yani yalan söylemek için para alıyorlar.

Bu gibi kritik konumdaki yerlerin güvenliğini özel güvenlik değil polis sağlamalı. Her türlü saldırıda reaksiyon süresi ne kadar kısa olursa, zayiat o kadar az olacaktır.

Öncelikle özel güvenlik silahsız. Diyelim buna rağmen teröristi etkisiz hale getirdi. Hiçbir şey yapamaz çünkü yetkisi yok. Polisi arayacak ve gelmesini bekleyecek. Üzerinde bomba olan terörist kısa bile olsa bir süre beklemede kalacak. Kim üzerinde bomba olan adamı etkisiz hale getirip, onu tutarak beklemek ister?

Polis beklemeyecek mi o şekilde? Bekleyecek ama özel güvenlik gibi canlı haldeki canlı bombaya sarılarak değil. Kafasına sıkar, canlı bombanın cesedi başında bekler en azından. Tabi hümanist kardeşlerimiz bu fikre itiraz etmezse eğer.

Para alıp yalan söylemek yerine, bedava doğruları söylemek lazım ülkemizin selameti için. İsimlerimizin önüne TC yazmakla, ben türküm demekle, ben kürdüm demekle olmuyor maalesef. Madem bu ülke hepimizin diyoruz, öyleyse daha fazlasını yapmak lazım.

Mesela, okuyup bilgimizi çoğaltıp kimin doğru, kimin yalan söylediğini, kimin vatan haini olduğunu anlamakla işe başlayabiliriz.

1.7.2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
703 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
 • ÜNLÜLERİN KUAFÖR’Ü TAYFUN BAKIRHAN MAGAZİN GÜNDEMİ PROGRAMINA KONUK OLDU !

  16 Mayıs 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Ünlülerin kuaför'ü Tayfun Bakırhan ,hafta içi hergün yayınlanan magazin gündemi programında Kadir Balık'ın konuğu oldu. Programda çalışmalarıyla ilgili konuşan Bakırhan ,herşeyin gayet iyi olduğunu ve  devam ettiğini söyledi. Yakında  kendi sponsorluğunda  önemli bir projeyle hem medyada hemde  hayranlarının karşısında olacağınıda ifade etti.  ...
 • ETNOSPOR ETKİNLİKLERİ

  16 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  ETNOSPOR ETKİNLİKLERİ İstanbul Yeni Kapı'da 11-14 Mayıs günleri, ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ etkinlikleri düzenlenmiştir. Bu festivalin yapılmasını amaçlayan, kurum; hedeflerini şöyle açıklamaktadır, Dünya Etnospor Konfederasyonu, geleneksel sporların günümüzde yaşatılması ve uzmanlaşması için her türlü spor faaliyetini destekler. Geleneksel sporları var eden kültürel mirası, toplumun zenginliği olarak görür ve bu mirası korumayı görev bilir. Dünya Etnospor Konfederasyonu, çocukların eğitiminde önemli bir yere sahip olması hasebiyle sportif o...
 • Kemiğe yazılan yazı

  15 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kemiğe yazılan yazı Sa’d bin Ebi Vakkas, Kûfe vilayetine, Vali olup, ev yapmak arzu etti kendine. Arsa bulup, istedi onu satın almayı, Lakin bir mecusiye aitti yarı payı. Çağırıp buyurdu ki: (Bu hisseni bana sat!) Cevaben; (Satmam) dedi mecusi ona fakat. Para verdi ise de değerinden pek fazla, Yanaşmadı mecusi satmaya yine asla. Dediler ki: (Efendim bir mecusi kimseye, Ne lüzum var bu kadar fazla ısrar etmeye. Siz bugün valisiniz, o, mecusi bir kişi, Parasını vererek, bitirin hemen işi.) Mecusi bunu duyup, evine gitti h...
UA-36507442-2