logo

reklam

GÜVENLİK ZAFİYETİ


facebooktwitter
Necdet Cemal OCAK
ncocak@gmail.com

Ülke güvenliğinde bile ideolojimize göre yalan yanlış bilgilerle fikir söylüyor veya yayıyoruz. Hatta o bilgiyi yayanlar uydurdukları şeylerin bu kadar kabul görüp yayılışını gülerek izliyor olabilir. Bu durumu bildikleri için her yeni olayda, yeni yalanlar yayacaklardır.

Hal böyle olunca, okuyup anlattığını söyleyenlerin sayesinde, okumayan insanlar terör örgütlerine kaynak olmaya devam edecektir. Bir sonraki yazıda teröre nasıl kaynak olduğumuzu yazacağım inşallah.

Haber kanallarında defalarca verilmesine rağmen sosyal medyada, “o kadar arama ve cihaza rağmen o bombalar ve silahlar içeriye nasıl girdi diye soruyor vatandaş.” Çünkü birileri öyle yazdı, o birileri bunların idolü. Yalan söylese bile doğrudur.

“Ben havaalanını biliyorum, zafiyet var, o silahlar nasıl girdi diyorsa biri, bilin ki ya orayı bilmiyor yalan söylüyor, ya da toplumu manipüle ediyor.

Benzer bir olay anında daha hızlı reaksiyon göstermek için oradaki özel güvenlik ve polis konumları tartışılabilir. Ama güvenlik zafiyeti yoktu. Dışarıdan gelen insanların kontrol edildiği ilk nokta orasıdır.

Salonda böyle hadise yaşanmasın diyorsanız, hava limanı girişinde araçları durdurur ararsınız. Bu defa orada yığılma olur. Terörist orada patlatır bombayı. Yani her zaman bir ilk kontrol noktası ve yığılmanın olduğu yer olacaktır.

Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur. Hiçbir ülke bunu sağlayamamış, sağlayamaz.

Peki, güvenlik zafiyeti yoktu, ne vardı?

Kesinlikle istihbarat zafiyeti vardı. Terörist o noktaya gelmeden tespit edilmiş, etkisiz hale getirilmiş olmalıydı. Bilmem hangi devlet terör uyarısı yapmış. Hiç önemi yok onların. Yer ve zamanı bildirilmeyen istihbarat, istihbarat değildir.

Saçını bu uğurda ya ağartmış ya da dökmüş gazeteciler televizyona çıkıp güvenlik zafiyeti var diyor, dünya kadar para alıyor. Yani yalan söylemek için para alıyorlar.

Bu gibi kritik konumdaki yerlerin güvenliğini özel güvenlik değil polis sağlamalı. Her türlü saldırıda reaksiyon süresi ne kadar kısa olursa, zayiat o kadar az olacaktır.

Öncelikle özel güvenlik silahsız. Diyelim buna rağmen teröristi etkisiz hale getirdi. Hiçbir şey yapamaz çünkü yetkisi yok. Polisi arayacak ve gelmesini bekleyecek. Üzerinde bomba olan terörist kısa bile olsa bir süre beklemede kalacak. Kim üzerinde bomba olan adamı etkisiz hale getirip, onu tutarak beklemek ister?

Polis beklemeyecek mi o şekilde? Bekleyecek ama özel güvenlik gibi canlı haldeki canlı bombaya sarılarak değil. Kafasına sıkar, canlı bombanın cesedi başında bekler en azından. Tabi hümanist kardeşlerimiz bu fikre itiraz etmezse eğer.

Para alıp yalan söylemek yerine, bedava doğruları söylemek lazım ülkemizin selameti için. İsimlerimizin önüne TC yazmakla, ben türküm demekle, ben kürdüm demekle olmuyor maalesef. Madem bu ülke hepimizin diyoruz, öyleyse daha fazlasını yapmak lazım.

Mesela, okuyup bilgimizi çoğaltıp kimin doğru, kimin yalan söylediğini, kimin vatan haini olduğunu anlamakla işe başlayabiliriz.

1.7.2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
557 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Manevi Nesebi Sahih Olmayan ‘ŞEYHLERİN’ Özellikleri

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? İsmail Hakkı Bursevî hazretleri Rûhu’l Beyan Tefsiri’nde bu konuda şunları nakleder: Tasavvuf yoluna giren kişinin mürşid-i kâmile olan ihtiyacı; denizde boğulmakta olan kişinin, kendisini boğulmaktan kurtarması için iyi bir yüzücüye olan ihtiyacı gibidir. Yüzücü, diğerlerini kurtarmak için onların elinden tutar. Yüzücü olduğunu söyleyen kişi, eğer tam iyi yüzme bilmiyorsa, kendisiyle beraber elini tutanları...
 • Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    Karanlığın içerisinde yüzdürülen çocuklar… Işıkları söndürülmüş çocuklar… Kendi ailesi içerisinde tacize ve tecavüze uğramış, uğratılmış tertemiz günahsız çocuklar… Okudukları okullarda, gittikleri kurslarda cinsel istismara uğrayan ve de uğratılan masum çocuklar… Başlarına gelen tüm olaylarda sessizliğe alıştırılıp, kimselere anlatılmasın diye sıkı sıkıya tembihlenen ve de korkutulan o günahsız, melek yüzlü çocuklar… Küçük yaşlarda evlendirilen, gerdek gecelerinde bedenleri parçalanıp...
 • DAEŞ yolun sonuna geliyor

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    DAEŞ, bir terör örgütünün ismi içinde “İslam” kelimesinin olamayacağına inanan kişilerin IŞİD terör örgütüne verdiği isimdir ve Arapça “Devletül Irak ve Şam” okunuşu ile “Irak ve Şam Devleti” manasındadır. IŞİD’in açılımı “Irak Şam İslam Devleti” veya da Arapça okunuşu ile DAİŞ (ad-Dawlah al-Islamiyah fil-‘Iraq wa ash-Sham”, İngilizce kısaltılmış adı ISIS olup açılımı da “Islamic State of Iraq and al-Sham”dır. Bu kısaltılmış isimlerin tümü de terör örgütü DAEŞ’i tanımlar. Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulan DAEŞ’in geçmişi Y...
 • İSLAM TARİHİNDE SALTANAT

  20 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yezidle beraber, İslâm tarihinde saltanat başladı. Saltanat, belirli ailelerin ve dolayısıyla kişilerin halkı yönetmeleridir. Bu yönetimlerde gerçekten çok âdil kişilerin iş başına geldikleri görüldü. Ömer bin Abdülaziz hazretleri, Harun Reşîd, Gazneli Sultan Mahmud Han, Salahaddin Eyyûbî, Beyâzid-i Veli hazretleri, Fatih Sultan Mehmed Han, Dördüncü Ahmed Han hazretleri, Sultan İkinci Abdülhamid Han hazretleri gibi idareciler geldiler. Tarihte zaman zaman, halkın idarecilerden hoşnut olmadığı da görüldü. Halkı kendilerine karşı ayak...
UA-36507442-2