logo

reklam

GÜNGÖRENLİLER EDİRNE’Yİ KEŞFEDİYOR

GÜNGÖREN BELEDİYESİ’NİN SOSYAL VE KÜLTÜREL PROJELERİNDEN BİRİ OLAN “EDİRNE GEZİSİ”  GÜNGÖRENLİLERİN YOĞUN İLGİSİYLE DEVAM EDİYOR. GERÇEKLEŞTİRİLEN GEZİ PROGRAMI SERTİFİKALI REHBERLERLE DÜZENLENİYOR.  GEZİYE KATILANLAR BAŞTA MİMAR SİNAN’IN USTALIK ESERİ SELİMİYE CAMİİ OLMAK ÜZERE OSMANLI DEVLETİ’NE BAŞKENTLİK YAPMIŞ OLAN EDİRNE’NİN TARİHİ VE KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİNİ ZİYARET EDEREK BİLGİ ALIYORLAR.

 

Sosyal ve kültürel projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini belirten Güngören Belediye Başkanı Ş. Yücel Karaman, Osmanlı Devleti’ne 92 yıl başkentlik yapmış olan Edirne’ye düzenlenen geziye ilginin her geçen gün arttığını belirtti. Vatandaşlar başta Edirne olmak üzere düzenlenen sosyal ve kültürel amaçlı gezilere katılmanın ayrıcalığını yaşıyor. Uzman rehberler eşliğinde düzenlenen turlara katılanlar tarihi, turistik ve kültürel mekanları gezip bilgi alıyorlar. Mimar Sinan’ın eserlerini görme imkânı bulan ilçe sakinleri ayrıca Selimiye Camii’nde de ibadetlerini yerine getirme imkanı buluyor.

 

Güngören Belediyesi’nin düzenlediği “Edirne Gezi Programı” önemli bir görevi yerine getiriyor. Gezi programı kapsamında yüzlerce yıllık tarihi zenginliği barındıran Edirne’yi hiç görmemiş olan ilçe sakinleri uzman rehberler eşliğinde tarihi ve kültürel bilgiler ediniyorlar.

Haftanın belirli günleri düzenlenen Edirne gezisi programına katılan ilçe sakinlerine, Güngören’den yola çıkar çıkmaz sabah kahvaltısı ikram ediliyor. Edirne’ye varıldığında program Üç Şerefeli Camii ziyareti ile başlıyor.  Ardından ziyaret edilen Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’nde kılınan öğle namazından sonra çorba, köfte ve Edirne’nin meşhur tava ciğerinden oluşan öğle yemeği yeniliyor.  Öğleden sonraki ziyaret programında yine rehberler eşliğinde Eski Cami Arasta ve Bedesten çarşıları, Sağlık Müzesi ve Balkan Savaşı Müzesi, 2. Beyazıt Külliyesi, Adalet Kasrı, Eski Edirne Sarayı, Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin yapıldığı meydan, Lozan Anıtı, Meriç ve Tunca köprüleri ile Balkan Şehitleri Anıtı geziliyor.

 

Güngören Belediye Başkanı Ş. Yücel Karaman, gerçekleştirilen sosyal ve kültürel gezilerin amacına ulaştığını belirterek, şunları söyledi: “Osmanlı Devleti’ne 92 yıl başkentlik yapmış olan serhat ilimiz Edirne çok önemli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Ecdadımızdan bize kalan bu eserlerimizi tanımamız gelecek bilgili ve öz güveni yüksek nesiller yetiştirebilmemiz bakımından da çok önemli. Edirne ilimiz Osmanlı Devleti’nin siyasi, askeri ve kültürel mirasına ev sahipliği yapıyor. Hemşehrilerimin geçmişten günümüze bir köprü görevini de üstlenen serhat şehrimizi tanıması için bu gezileri düzenliyoruz. Her geçen gün bu gezilerimize ilgi artıyor.”

Share
44 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2