logo

Günaydın!!!


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Misak ı Milli nin sınır taşı olan ve halkın % 70′ i türkmen ve araplardan oluşan Kerkük şehrinde artık Kürdistan bayragı esiyor ve Maşallah istihbaratımız yeni anladı galiba…
Kerkük Irak petrolünün % 40 ını üretiyor, Dünya’da petrol üretiminin önemli bir kaynağını Kerkük üretiyor.
Misak ı Mili nin çizilmemesi için elinden geleni yapan İngiliz’in şımarık prensi Barzani bölgeyi yeni bir kavgaya doğru sürüklüyor.
Bölgede zaten söz sahibi olan Kürdistan Irak Federe eyaletinin bu hareketi, bölgenin gerçek hakimi Arapları ve Türkleri hem birleştirir hemde Barzani’ye karşı sıcak çatışmalara sevk edebilir.
Zaten şu an Bölge okullarında öğrenciler ve cemiyetler Kerkük valiliğinin bu kararını boykot etmiş durumda.
Musul’un Deaş’tan arındırılması için harekat başlatan Irak ordusu bazı sebeplerden değil, beceremediginden Musul’un kurtarılması harekatını durdurdu.
Amerika ve İngiliz kontrolünde olan Irak Başbakanı İbbadi kendi konsülünden ziyade ötelerden gelen mesajlara göre harekat ediyor.
İngiliz ABD ve Hollanda petrol şirketleri, bölgede yarattıkları Barzani’nin, kendilerine hem gebe hem de emirlerinde olduğunu iyi biliyorlar.
Dolayısıyla Barzani’nin güçlenmesi ecnebi petrol şirketlerinin de kabarmasına zenginleşip daha da güçlenip baglı oldukları ülkelerin sahada etkin olmalarına fırsat verecek.
Bugün, Misak ı Milli hudut taşlarından olan Telafer bölgesindeki TSK üssü, Türkiye Cumhuriyetinin bölgedeki menfaatı ve Irak’ta yaşayan Şengal bölgesi Yezidileri dahil tüm sunnilerin hak ve hürriyetlerinin koruyucusu durumundadır.
36. paralelin kuzeyini Kürtlere tahsis eden İngiliz diasporası bugünlerin senaryosunu 1990 larda yazmıştı.
Türkiye Cumhuriyeti ise, İngilizin çizdiği bu haritayı iyi okuyan Özal’ı dış istihbarat servislerinden yeteri kadar koruyamayınca, Koalisyonların yarattığı bunalımlı günlerin ve 28 şubat’ın yarattığı ekonomik krizle yıllarca boğulmamak için bocalayıp durdu.
Recep Tayyip Erdogan Türkiye’sinin ve 2023 hedeflerinin neler olduğunu çok iyi okuyan AB ABD İran ve Rusya, Misak ı Milli hudut taşlarına TSK lerinin oturmaması için habire bölge üzerinde manevralar geliştirme gayretindeler.
Kerkük’e çekilen Kürdistan bayrağı da bu planların yeni bir hamlesinden başka bir şey değildir.
Temenimiz Referandum sonucu güzel Türkiye’mizi, dış güçlerin bu oyunlarına yeni çanaklar ve fırsatlar yaratacak bir netice ile karşı karşıya getirmemelidir.
Görelim Mevla beyler, neylerse güzel eyler diyorum.
M Sıtkı Aloğlu

Etiketler: » »
Share
585 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şehidin Son Mektubu

  27 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Bir Çanakkale Şehidinin Son Mektubu Valideciğim, Dört asker doğurmakla müftehir şanlı Türk annesi! Nasihat-amiz mektubunu, Divrin Ovası gibi güzel, yeşillik bir ovacığın ortasından geçen derenin kenarındaki, armut ağacının sayesinde otururken aldım. Tabiatın yeşillikleri içinde mest olmuş ruhumu, bir kat daha takviye etti. Okudum, okudukça büyük dersler aldım. tekrar okudum. Şöyle güzel ve mukaddes bir vazifenin içinde bulunduğumdan sevindim. Gözlerimi açtım, uzaklara doğru baktım. Yeşil yeşil ekinlerin rüzgara mukavemet edemeyerek eğilmes...
 • 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

    Ülkemizdeki basın mensuplarının günü olan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kutlu olsun. Basın mensuplarımız yeri geliyor bir savaşın ortasına giriyor, yeri geliyor soğuk bir kış gününde saatlerce çekim yapmak zorunda kalıyor; bu gün zor şartlar altında çalışan basın mensuplarının günü.24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle, her yıl 24 Temmuz günü "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak kutlanıyor. Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürl...
 • “Bozulan Almanya ilişkilerinin perde arkası ve Batı’da bir Türkiye dostu”

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  "Türkiye-Almanya ‘dostluğunun’ tarihsel gelişimi" Türkiye-Almanya ilişkileri yaklaşık olarak 250 yılı aşkın bir geçmişe sahip.İlişkilerin başlangıcı 1761 tarihinde Prusya ile Osmanlı İmparatorluğu arasında imzalanan “Dostluk, Gemicilik ve Ticaret Antlaşması” ile başladığı düşünülmektedir. Bu süreç içerisinde Türkiye ile Almanya arasında doğrudan bir savaş yaşanmamış. İngiliz ve Fransız Donanmalarından kaçarak İstanbul'a sığınan ve Osmanlı devletince satın alınan  “Gobel ve Braslav” adlı iki Alman kruvazörünün, "Yavuz" ve "Midilli" isimler...
 • “DƏMİR BARMAQLIQLAR”

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

   O, dünyanın ən qəribə həbsxanasıdır. Bəli, ən qəribə... Çünki hökmü məhbusunun əli ilə imzalanır. Hakimi də elə dustaqının özü olur. Nəticədə, bir insan HAKİM, MÜTTƏHİM və VƏKİL qisminə bölünərək, öz-özlüyündə haçalanır. Qurulan məhkəmədə hər üçünün də nitqində həqiqət danışır. Acınacaqlısı odur ki, hər biri söylədiklərində haqlıdır. "HAKİM" verdiyi qərarında, "MÜTTƏHİM" etiraflarında, "MÜDAFİƏÇİ" isə qurbanın müdafiəsində doğru və yalnışları göstərməyə çalışır, hər kəsə. ŞAHİD isə susur. Üzündəki istehza ifadələri ilə izləyir, üçtərəfli dialo...
UA-36507442-2