logo

Grönland’ın buz tabakası erimeye devam ediyor

gronland

MERCEKHABER GAZETESİ.COM ÖZEL HABERİ

İklim değişikliği, buzullarıyla bilinen Grönland’ın değişime uğraması sonucunu doğurdu. Grönland genellikle bulutludur. Uzaydan çekilen resimler bu nedenle her zaman bulutlu görüntülenmiştir.

NASA tarafından yayınlanan bir fotoğrafta adanın ilk defa bulutsuz olarak çekildiği görülmekte. Bu kayıtla bugüne kadar görülmeyen özel görüntüler olarak dikkat çekmektedir.

Uzaydan çekilen fotoğraflarda muhteşem Güneşin parıltısı, masmavi gökyüzü ile mükemmel uyum sağlayan kutup buzulları hoş seyir imkanı veriyor. Böyle görüntüleri bulutsuz olarak görmek çok nadir gerçekleştirilebilecek bir durumdur. Bu nedenle burada çekilebilen görüntüler çok özel görüntüler olarak değerlendirilebilir. 2.1 Milyon kilometre kare büyüklüğündeki ada Dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahiptir. Bu özel fotoğraf, ABD araştırma uydusu “Aqua” tarafından  21 Temmuz tarihinde görüntülenişe de NASA tarafından henüz kamuoyuyla paylaşıldı.

Batı Grönland akımı, Doğu Grönland akımından çok daha sıcaktır.

 İki kıyı arasındaki buz dağılımının farklı olması dikkat çekicidir. Buzullar, adanın tüm Doğu tarafından eşit olarak dağılmışken, Batı kıyısında önemli ölçüde azaldı. (geri çekildi) Buz kenarları kıyıdan yüz kilometreden fazla bulunmakta. Bu asimetrinin nedeni büyük ölçüde Okyanus’un akıntısından kaynaklanmaktadır. Doğu tarafında Doğu Grönland akımı hüküm sürmektedir. Kuzeyden gelen rüzgar, Atlantik Okyanusu’ndan Kuzey Atlantik’e buz gibi soğuk su getirir.

Gröndland’ın Batı kıyıları ise, Labrador Denizi’nin Güneyinden gelip Davis Boğazı yoluyla Baffin Körfezi’nde kadar akan Batı Grönland akımı tarafından etkilenir. Batı Grönland kıyıları, Kuzey Grönland kıyılarına nazaran belirgin bir şekilde sıcaktır. Bu sıcak akım nedeniyle Batı kıyısının hava sıcaklığı Doğu kıyısına göre daha yüksektir.

Sonuç olarak yaz mevsimi Batı kıyısında, Doğu kıyısına göre daha fazla buz eritiyor.

Etiketler:
Share
400 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2