logo

18 Mayıs 2016

Grev ve protestolar Euro 2016’yı tehdit ediyor!

grev

Fransa’daki grevler ve protestolar  Euro 2016’yı tehdit ediyor!

Avrupa Futbol Şampiyonasının başlamasına üç hafta kala ev sahibi ülke Fransa kitle gösterileri ve grevlerle çalkalanıyor.

Fransa’da halk yeni çıkarılmak istenen iş yasasını protesto etmek için sokaklarda eylemler yapıyor. Fransa’da yeni iş yasasına yönelik başlatılan protesto gösterilerini Salı günü kamyon şoförleri ön ayak oldu. Kamyon şoförleri, yedi Fransız sendikasının çağrısı üzerine eylemi başlatmıştı. Sabah saatlerinde liman kenti Marsilya’ya çıkan caddeler ve Batı’daki Nantes ve Le Mans Kent çevresindeki yolları kapatarak sendikaların çağrılarına olumlu yanıt vermiş oldu.

Başka birçok meslek grupları da ülke genelinde grev ve protesto gösterilerine katılmaları için teşvik edilmekte olduğunu da ifade etmek gerekir.

10 Haziran’da başlayacak ve Fransa’da gerçekleştirecek Avrupa Futbol Şampiyonası’na günler kala Fransa’da yaşanan protesto gösterilerinin önümüzdeki günlerde artarak sürmesi bekleniyor. Yetkililer ve futbol dünyası, Avrupa Şampiyonasının bu kaos ortamından olumsuz etkilenmesi ihtimalinden dolayı kaygı duymaktadırlar.

AB polis yetkilisinin yaptığı açıklama bu endişenin ciddi boyutta olduğunun bir göstergesidir. AB polis yetkilisi EUROPOL Müdürü Rob Wainwriht; “ben yaklaşan Avrupa Şampiyonası için kaygılanıyorum. Fransa’daki kaos ortamı terör ve teröristler için cazip bir dedeftir”. İdafelerini kullandı.

Fransa’da önümüzdeki günlerde grev ve protestoların artarak süreceğini beklemek büyük olasılıktır. Zira birçok sendikanın genel grev istedikleri bilinmektedir. Fransa’daki kaynakların bildirdiklerine göre özellikle demiryolu işçileri greve destek verecekler.

Sendika başkanı Laurent Casanova , yaptığı açıklamada grevin amacını şu ifadelerle açıkladı:” Hedefimiz trafiği felç etmek. Ekonomiyi engellemektir”.

Perşembe’den itibaren başta liman işletmeleri olmak üzere, hava , posta, enerji ve metro ulaşım birimlerinin de bu greve dahil olması beklenmektedir. Perşembe ve Cuma günleri Paris’te büyük gösteriler olacak.Son yapılan ankette dört kişiden üçü reforma karşı olduğu görülmüştü.

Bundan sonra ne olacak?

Protestoların Avrupa Şampiyonası’nın yapılacağı günlerde de devam edip etmeyeceği hususunda şuan itibariyle kesin bir bilgi mevcut değildir. Sendikalar bu konuda bir açıklama yapmıyorlar.

Mercekhaber özel haberi…

Etiketler:
Share
398 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2