logo

Göynük Akşemseddin Bilim Olimpiyatlarında (GABİO) Ödül Yağdı.

Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün bu yıl 2.sini düzenlediği Göynük Akşemsettin Bilim Olimpiyatlarında ( GABİO) öğrencileri ödül sevinci sardı.1.

Göynük Belediye Konferans Salonunda gerçekleşen ödül törenine İlçe Kaymakamı Ahmet Oğuz ASLAN, Garnizon Komutanı Yaşar Oğuz YILMAZ, Göynük Belediye Başkanı Kemal KAZAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat ŞİT, Çok sayıda daire amiri, dereceye girmiş öğrenciler ve öğrencilerin danışman öğretmenleri, öğrencilerin aileleri, okul idarecileri ve halktan da katılım oldu.

Bolu il düzeyinde gerçekleştirilen gerek merkez okullarından gerekse ilçelerden çok sayıda katılımın yaşandığı ortaokullar arası GABİO Bilim Olimpiyatları sınavında ter dökerek yarışan ve dereceye giren öğrenciler ile bilim olimpiyatlarının liseler arası özgün proje yarışmasında dereceye giren öğrencilerine ödülleri verildi.1

Ödül töreninde sadece GABİO Bilim Olimpiyatlarının değil, Akşemsettin Hz. adına düzenlenen Göynük İlçe düzeyinde gerçekleştirilen ortaokullar arası Şiir, Liseler arası Kompozisyon ya da Sunu hazırlama yarışmalarının ve Okumak değerlidir Projesinin de dereceye giren öğrencilerine ödülleri verildi.

Akşemseddin Hazretleri’nin adına 2.si düzenlenen Göynük Akşemseddin Hz. Bilim Olimpiyatları ile Okumak Değerlidir Projesinin dereceye giren öğrencilerine ödüllerini vermek için yapılan programın açılış konuşmasını yapmak üzere Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit bir konuşmasını yaptı.2

Şit, Mikrobu Bulan Pasteur değil Akşemsettin’dir.

Konuşmasına, Kostantiniyye (İstanbul) mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan; onu fetheden ordu ne güzel ordudur”  Hadisi Şerifinde ordunun Komutanı olarak Fatih ne kadar Peygamber Efendimizin Övgüsüne mazhar olmuş ise  o güzel ordunun bir neferi olarak Akşemsettin Hz de peygamber efendimizin övgüsüne o  derece nail olmuştur. Fatih ne kadar İstanbul’un Fatihi ise, Akşemsettin Hz. de o kadar İstanbul’un manevi fatihidir, diye başlayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit, Bizler Akşemsettin Hz her ne kadar İstanbul’un manevi Fatihi yönüyle biliyor olsak ta Akşemsettin Hz İstanbul’un manevi fatihi yönü kadar asıl ikinci bir yönü olan tıpçı yönüdür. Yani Akşemsettin Hz. bir tıp bilim adamıdır, dedi.

Konuşmasının devamında Akşemsettin Hz.lerinin tarihte ilk defa mikrobu tarif edip açıklayan kişi olduğundan bahseden Şit,  Akşemsettin Hz. leri Pasteur’den hem de 400 yıl önce,  Maddetü’l Hayat adlı eserinde “Hastalıkların insanlarda teker teker ortaya çıktığını sanmak hatadır. Hastalık, insandan insana bulaşmak suretiyle geçer. Bu bulaşma, gözle görülmeyecek kadar küçük, fakat canlı tohumlar vasıtasıyla olur” demiş ve mikrobu bulup tanımlamıştır dedi.

Şit, geçmişini iyi tanımayanlar geleceklerine de yön veremez.

Geçmişini iyi tanımayan milletlerin geleceklerine de sağlıklı yön veremeyeceğini ifade eden Milli Eğitim Müdürü Müslümanlar olarak dünyanın gelmiş geçmiş en büyük düşünce sistemi ve medeniyetine sahibiz, dedi. Ve konuşmasına;  Bugün batı ilmi dediğimiz fiziğin, kimyanın, matematiğin, astronominin, tıbbın, tarihin, coğrafyanın kurucuları bizim medeniyetimizdir, diyerek yer çekimi kanununu ilk bulanın Newton değil Cabir Bin Hayyan olduğunu, astronominin kurucusunun batlamyus değil El Battani olduğunu, Risâletü’l-Muhitiyye adlı kitabında trigonometri prensiplerini ilk bulup tarif edenin Halife Me’mun zamanında yaşamış olan Horasanlı Gıyaseddîn Cemşid olduğunu, cebir ilminin sahibi adından da anlaşıldığı üzere El- Câbir olduğunu, logaritma mefhumunu ilk defa bulanın El- Harezmi olduğunu, Fiziğin kurucusunun İbn-i Heysem olduğunu, ilk tarih kitabı İbn-i Haldûn’un Mukaddime adlı kitabı olduğunu ve ilk defa coğrafya haritasını çizenin Pîrî Reis olduğunu izah eden açıklamalarda bulundu.

 

Şit, Projemizin Amacı Akşemsettin Hz. Anmak, Anlamak ve Bilinir Kılmaktır.

 

Göynük Akşemsettin Bilim Olimpiyatlarını düzenlemelerinde ki amaçlarının ne olduğunu ve niçin bu adla düzenlediklerine de değinen İlçe Milli Eğitim Müdürü Şit, hem Akşemsettin Hz. anmak, anlamak ve bilinir kılmak istediklerini hem de Anadolu’muzun tarihi şirin kasabası Göynük’ü tanıtmak istediklerini ifade etti.

 

Programın içeriği ile ilgili de bilgi veren şit, Gabio Bilim Olimpiyatlarını Ortaokullar arası Matematik ve Fen dallarında sınava dayalı olarak,  Liseler arası ise özgün proje üretme şeklinde olmak üzere iki kategoride düzenlediklerini, projenin bolu il düzeyinde gerçekleştiğini ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bu gün burada sadece Göynük Akşemsettin Bilim Olimpiyatlarının Ödül Törenini değil, aynı zamanda ilçemiz okulları arası yine Akşemsettin Hz ile ilgili düzenlediğimiz şiir, kompozisyon ve slâyt yarışmasında da dereceye giren öğrencilerimizin ödül törenini de ve “Okumak Değerlidir” adlı Projemizin ödül törenini de aynı anda yapacağız, dedi.

Okumak Değerlidir adlı projeleri ile  3. Sınıftan 8. Sınıfa kadar olan ilçede ki öğrencilerin tamamına  ayda bir,  yılda 8 kitap verdiklerini,  projenin 6 yıllık olduğunu  3. Sınıftan başlayarak 8. Sınıfa gelene kadar her bir öğrenci 6 yıl içerisinde en minimum haliyle yaklaşık 50 kitap okumuş olacağından bahseden şit, projenin başarılı olabilmesi için, okumayı teşvik etmek ve özendirmek için her sınıfın birinci, ikinci ve üçüncüsünü ödüllendirmek istediklerini,  7 ve 8. sınıf birincilerini Çanakkale Gezisi ile; 5 ve 6. Sınıfları İstanbul Gezisi ile ve 3 ile 4’lerin sınıf birincilerini de Abant gezisi ile ödüllendirdiklerini ifade etti.

Projeye Destek ve Katkı Sunanlara Teşekkür

 

Okumak değerlidir adlı projelerinin hem proje aşamasında hem kitapların alımında hem de Çanakkale- İstanbul ve Abant gezileri sırasında katkılarını ve desteğini esirgemeyen ilçe kaymakamı Ahmet Oğuz Aslan’a, projenin ilçe birincisi olan öğrencilerini bisiklet hediye ederek  ödüllendiren Belediye Başkanı Kemal Kazan’a, Göynük Akşemsettin Bilim Olimpiyatları ( GABİO ) ödül temininde desteklerini esirgemeyen Er Piliç’in sahibi Ali Ericek ile İstanbul Pendik Göynük’lü Belediye Başkan Yardımcısı  İzzet Öztop’a ve Diyarı Akşemsettin Yeşil Göynük Kültür ve Dayanışma Derneğine teşekkür eden Şit çalışma arkadaşlarını da unutmadı.

 

Şit, Göynük Akşemsettin Bilim Olimpiyatları Projemizin başından bu güne kadar her aşamasında canla başla çalışan başta İlçe Milli Eğitim Şube Müdürüm Murat Elaydın olmak üzere GABİO Tertip Komisyonumuzun diğer üyeleri olan okul müdürlerime ve bilgisayar öğretmenlerime, GABİO Projemizin sınav sorularını hazırlayan Matematik ve Fen Grubu öğretmenlerime ve GABİO proje değerlendirme komisyonu olan Abant İzzet Baysal Ünv Hocalarıma teşekkür ediyorum, diyerek konuşmasını tamamladı.

 

İlçe müdürünün konuşmasından sonra Akşemsettin Hz. ile ilgili ilçe düzeyinde yapılan bir yarışma olan şiir, kompozisyon ve slayt yarışmasının birincileri olan öğrenciler şiir, kompozisyonlarını okudular. Slayt birincisinin slaytı izlendi. Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ait faaliyet sunusu izlendikten sonra ödül törenine geçildi.

 

ÖDÜL TÖRENİNDE ÖĞRENCİLERE ÖDÜL YAĞDI

 

Göynük Akşemseddin Hz. Bilim Olimpiyatları 4,5,6 ve 7. sınıfların sınav il birincisi olan öğrencilere ödülleri olan casper bilgisayar‘ı Kaymakam Ahmet Oğuz Aslan, il ikincisi olan öğrencilere ödülleri olan samsung tablet’i Garnizon Komutanı Yaşar Oğuz YILMAZ, il üçüncü olan öğrencilere ödülleri olan Puma ve Swach kol saat’i Göynük Belediye Başkanı Kemal KAZAN tarafından verildi.

 

Göynük Akşemseddin Hz. Bilim Olimpiyatları Proje yarışması il birinci, ikinci ve üçüncüsü olan öğrencilere de yine aynı ödüller verildi. Dereceye giren üç öğrencinin de proje danışman öğretmeni olan Mudurnu Zafer Türk Ortaokulu Fen Bilgisi Öğretmeni Mehmet ÇELTEK’e her bir proje için üç ayrı çeyrek altın ödül olarak Bolu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa GÜLDEMİR tarafından verildi.

 

Göynük Akşemseddin Hz. Bilim Olimpiyatlarının sorularını hazırlayan Soru Hazırlama Komisyonu Matematik ve Fen Bilgisi Öğretmenlerine Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat ŞİT tarafından birer plaket takdim edildi.

 

Göynük Akşemseddin Hz. Bilim Olimpiyatı’nın düzenlenmesinde iki yıldır emeği geçen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü GABİO Komisyonu üyeleri adına temsilen İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat ŞİT’e İlçe Müftüsü Mehmet ŞAHİN tarafından plaket takdim edildi.

 

Akşemseddin Hazretleri Konulu ilçe düzeyinde gerçekleşen yarışmada dereceye giren Şiir, Kompozisyon, Slâyt Ödüllerinde ilçe 1. olan öğrencilere ödülleri olan samsung tablet’ı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü  Murat ELAYDIN tarafından, 2. Olan öğrencilere ödülleri olan piranha Tablet’ı  Göynük Şehidi Ziya  SARPKAYA’nın babası Salim SARPKAYA tarafından, 3. Olan öğrencilere ödülleri olan Swach ve Puma kol saat’i da Ziraat Bankası Göynük Şubesi Müdürü İhsan ERDOĞAN tarafından verildi.

 

Okumak Değerlidir Projesi İlçe Birincilerinin Ödülleri Bisiklet

 

Okumak Değerlidir Projesinin sınıf bazında ilçe birincisi olan öğrencilerini sevindiren Belediye Başkanı Kazan öğrencilere ödül olarak bisiklet hediye etti.

Çanakkale – İstanbul ve Abant gezileri ile ödüllendirilmiş olan öğrencilerin arasında yapılan ikinci bir değerlendirmeyle her sınıf düzeyinde ilçenin ilk üçe giren birincisini tespit ederek onları tekrardan ödüllendirmek isteyen ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne belediye Başkanı Kemal Kazan destek oldu.

Okumak Değerlidir Projesi 3,4,5,6,7 ve 8. sınıfların ilçe birincisi olan öğrencilere ödül olarak bisikletlerini İlçe Kaymakamı Ahmet Oğuz ASLAN ve Belediye Başkanı Kemal KAZAN birlikte verdiler. İkinci olan öğrencilere  Swach ve Puma kol saatlerini Garnizon Komutanı Yaşar Oğuz YILMAZ tarafından ve üçüncü olan öğrencilere de ödülleri olan gram altınlarını İlçe Emniyet Müdürü Abdurrahman ÖZER tarafından verildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Okumak Değerlidir Projesi’ne verdikleri desteklerinden dolayı  İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat ŞİT tarafından İlçe Kaymakamı Ahmet OĞUZ ASLAN ile Belediye Başkanı Kemal KAZAN’a, günün anısına birer plaket takdim edildi.

Share
678 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2