logo

Görevi başında vefat etti

Görevi başında kalp krizi geçirerek vefat eden, belediyeciliğin duayenlerinden, Büyükçekmece Belediye Başkan Danışmanı Reşat Akçay, son yolculuğuna uğurlandı.

 Yerel yönetimlerle ilgili yazdığı yazılar, çıkardığı kitaplarla, Gazete365’e yazdığı yazılarla yöneticilere ve vatandaşa ışık tutan, üniversitelerde gençlere yerel yönetimlerle ilgili ders veren, Büyükçekmece Belediye Başkan Danışmanı Reşat Akçay kalbine yenik düştü.10

 Görevi başında kalp krizi sonucunu hayatını kaybeden Türk belediyeciliğinin duayen ismi Büyükçekmece Belediyesi Teknik Başkan Danışmanı Reşat Akçay, Ataköy 5. Kısım Camii’nde ikindi namazını müteakip  kılınan cenaze namazının ardından Büyükçekmece Eski Mezarlığı’nda ebediyete uğurlandı.

 BİNLER UĞURLADI

Ataköy 5. Kısım Camii’nde kılınan cenaze namazına ailesi, sevenleri, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, eski Milletvekili Süleyman Çeleb, eski CHP İl Başkanı Berhan Şimşek, Basın İlan Kurumu eski Genel Müdürü Mehmet Atalay, Bahçelievler eski kaymakamı, emekli vali Abdullah Durukan, Bahçelievler Belediyesi eski başkanı Saffet Bulut, kadim dostu iş adamı Bircan Eresin, işadamlarından İbrahim Polat Mithat Eresin, Ömer Bulut, Gazete365 imtiyaz sahibi Bayram Kırtaş, çalışanları ve yazarları, Büyükçekmece ve Bahçelievler’de birlikte çalıştığı belediye yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, spor kulübü yöneticileri katıldı.11

DOLU DOLU BİR KARİYER

1942 Trabzon Akçaabat Akören köyü doğumlu Reşat Akçay ilkokulu köyde okudu. Trabzon Sanat Enstitüsünü bitirdi. 2 yıl Maçka’da ilkokul öğretmenliği yaptıktan ve askerliğini tamamladıktan sonra Yıldız Mimarlık Mühendislik Akademisi İnşaat Mühendisliği bölümüne devam etti. Bu okulda okurken İstanbul Belediyesinin açtığı zabıta sınavlarına girdi ve 1967 yılında belediyede zabıta olarak çalışmaya başladı. Köprü, Sarıyer ve Şişli’de zabıta olarak görev yaptı. Okul bitince inşaat mühendisi olarak 1972’de imar bölümünde işe başladı. Proje tasdiki ve iskan işlerinde görev aldı.

 1977’de İstanbul Belediyesi’nin Bakırköy Şube Müdürlüğü Teknik Birim Amiri oldu.

 1978’in sonunda İstanbul Belediyesi Atölye ve Garajlar Müdürü (Şimdiki İSBAK) olarak görev aldı.

 1981’e kadar bu birimde çalıştı ve 1980 İhtilalı ile gelen yönetimin tasarrufuyla İmar’da Raportör olarak işe başladı. Bu birimde İstanbul Durum Şefi, İmar Müdür Muavini ve Müdür olarak çalıştı.12

1984’de ilçe belediyelerinin kurulmasıyla Fatih ilçe Belediyesinde Kurucu Başkan Yardımcısı olarak görev aldı.1994’e kadar Fatih Belediyesinde Başkan Yardımcılığı ve Encümen Başkanlığı yaptı.

1994’de Belediyeden ayrılmaya ve özel sektöre geçmeye karar verdi. Aynı yıl yapılan mahalli genel seçimlerde sosyal demokrat düşünceye daha yakın olmasına rağmen Bedrettin Dalan’ın isteği üzerine DYP’den Fatih Belediye Başkanlığına aday oldu.

1994 yerel seçimlerinden sonra Bahçelievler Belediyesinde Teknik Başkan Yardımcısı olarak görev aldı.

2004 yılında yapılan yerel seçimlerden sonra Bahçelievler Belediye Başkanlığından ayrılıp, Gürpınar Belediye Başkan yardımcılığı görevinde bulundu.

10 yıldır Gazete365’te makale yazan Reşat Akçay Büyükçekmece Belediye Başkan Danışmanlığı görevini yürütüyordu. 

 Birçok sivil toplum kuruluşunda görev yapan Reşat Akçay, Trabzon Dernekler Federasyonu başta olmak üzere Trabzon il, ilçe ve köy derneklerinde görev aldı. Evli ve 3 çocuk babası.

 

Share
755 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2