logo

25 Ağustos 2015

Gönenli Süt ve Süt Ürünleri Firması da AB onayı aldı….

Halim UTLU

imagesNatura Gıda (Ülker Golf), Tat Gıda (SEK Süt), Aynes Gıda, Pınar Süt, Ak Gıda (Ülker İçim) ve Unilever Türkiye (Algida) olmak üzere,6 firmaya ihracat onayı veren Avrupa Birliği,daha sonra Sütaş’ın

da kabülünden sonra,bu ay da listeye Gönenli Süt ve Süt Ürünleri firması alındı.

AB’yeTürkiye’den ihracat yapabilecek süt sektörü firmalarının yer aldığı yeni liste, 14.8.2015 tarihinde AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanarak,yürürlüğe girdi. Daha önce AB’den ihracat onayı alan Natura Gıda, Tat Gıda, Sütaş, Aynes Gıda, Pınar Süt, Ak Gıda ve Unilever’in yanı sıra, yeni listede Gönenli Süt de yer aldı.

Yasak 2013’de kaldırıldı

Türkiye’de üretim koşullarını gerekçe göstererek, AB’nin 13 yıl önce 2002’de uygulamaya koyduğu ithalat yasağı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın öncülüğünde, Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) tarafından yürütülen girişimler ve uzun soluklu çalışmalar sonucu, 3.4.2013’de kaldırılmış ve  bilahare ihracata başlanmıştı.

İlk etapta Natura Gıda (Ülker Golf), Tat Gıda (SEK Süt), Aynes Gıda, Pınar Süt, Ak Gıda (Ülker İçim) ve Unilever Türkiye’ye (Algida) ihracat onayı verildi, listeye daha sonra Sütaş da ilave edildi. 

Gönenli Süt’ün tarihçesi

1976’da Türkiye’de ilk kurulan UHT süt fabrikalarından olan Gönenli Süt,Tekfen Holding A.Ş. ile birleşerek, sermayesini artırdı.1978 yılında tesis inşaatını tamamlayarak süt ve süt ürünleri imalatına başladı ve 2 yıllık bir deneme üretiminden sonra, piyasaya girdi.

Şu anki sahibi Danone

Sonraki yıllarda üretim kapasitesi, ürün çeşidi, ürün kalitesi ve sermayesinde artışlar yaptı. Mis

markasıyla piyasada yerini aldı.1995-98’de,Nestle ve Mis Süt’ün %60’ını,1998-2000’de de, tamamını satın aldı.

2004’te el değiştirerek, tamamı Danone firmasına satıldı. 1.5.2012’de Gönenli Süt(Çallı Gıda San.ve Tic.A.Ş.),Danone Gönen Fabrikası’nın tamamını satın alarak hisselerin tek sahibi oldu.

 

Share
1162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2