logo

Göğüs duvarı şekil bozukluklarında modern tedavi yöntemi

4.PEKTUS (KUNDURACI&GÜVERCİN GÖĞSÜ) HASTA OKULU Göğüs duvarı şekil bozukluklarında modern tedavi metodlarıyla yeni hayat başlıyor.

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesinde hasta ve hasta yakınları ‘’ PEKTUS HASTA OKULU ‘’ sempozyumunda bir araya geldi.

Yeni tedavi metoduyla dünyaları değişen hastalar hikayelerini paylaşarak tedavi sürecinde yaşadıklarını anlatarak ve bu tedaviyi olacak hastalara da moral verdiler. 2000 yıllarında bulunan kapalı ameliyat yöntemi ile Prof.Dr.Mustafa Yüksel tarafından opere edilen ve vücutları yeni bir şekil kazanan hastalar kliniğimiz bünyesinde bir aile olarak toplandı. Bu yıl 4.sü yapılan Pektus Hasta Okuluna ulusal ve yerel basının ilgisi büyüktü hasta ve hasta yakınlarının da katılım sağladığı ve bu hastalığın tedavisini görmüş sağlığına kavuşmuş hastaların konuşmalarına da yer verildi. soru cevap şeklinde devam eden sempozyum hastaların akıllarında soru işareti olan tedavi ve iyileşme süreleri de cevapsız bırakılmadı. Dünyanın sayılı merkezlerinde uygulanan bu özel ve kapalı tedavi metodu 2005 yılından itibaren Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’nda da rutin olarak uygulanmaktadır.

Açılış konuşmasını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Mustafa Yüksel yaptı .Mustafa Yüksel geliştirdiği ameliyat tekniği ve patentini aldığı pektus barı ile yaklaşık olarak bu güne kadar 1500 hastayı tedavi ettiklerini ve ‘’PEKTUS HASTA OKULU ‘’ toplantılarının pey der pey yapılacağını söyledi. bunun içinde Hastane yönetiminin bu konuda büyük desteklerinin olduğunu ve kendilerine teşekkür ettiğini söyledi. Prof. Dr. Mustafa YÜKSEL bu ameliyat ile 15 dakika gibi kısa bir sürede kansız ve kapalı bir şekilde kamera ile hastaya çelik bir bar takıldığını ve şekil bozukluğunu anında düzelten çelik barın 2 yıl sonunda hastalardan çıkarıldığını söyledi..

Bu yeni tekniği öğrenmek için dünyanın bir çok merkezinden alanında uzman doktorlar hastanemizi ziyaret ettiklerini söyledi.

Prof.Dr.Mustafa Yüksel bu ameliyat tekniğini göstermek için İngiltere, Rusya,Avusturya, Brezilya, Fransa, Almanya, Belçika,Güney Afrika, Portekiz,İsviçre ve Hollanda’ya giderek ameliyatı bizzat yaparak eğitim verdiğini söyledi.

 

Share
428 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2