logo

29 Mayıs 2015

GİTAR VE KEMANÇA AYNI SAHNEDE BULUŞTU

1..Küçükçekmece Belediyesi kültür-sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Türkülerin Diliyle Cengiz Özkan’ programının bu ayki konukları Kemança ustası Göktuğ Çelik ve Gitar ustası Şeyhmus Fidan oldu.

Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen müzikli söyleşide Küçükçekmeceli sanatseverler türkü ve Enstrümental müzik ziyafeti yaşadı. Programı Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kuzugüden de izledi.

“KEMANÇA DÜNYANIN HER YERİNDE TERCİH EDİLİYOR”

Kemança’nın dinlendirici bir müziğe sahip olduğunu ifade eden Kemança ustası Göktuğ; “Dünyanın her yerinde kemança olabiliyor. Özellikle İran, Azerbaycan ve Ermenistan’da çok fazla dinleniliyor. Yakın Doğu Ülkelerinde icrası çok yüksek bir çalgıdır. Türkiye’de fazla tercih edilmeyen bir çalgıdır. Makam müziği de yapılabiliyor’’dedi.

SARI GELİN’E BÜYÜK ALKIŞ

Programda ayrıca,  ölüm yıl dönümü dolayısıyla Ünlü Halk Ozanı Aşık Mahzuni Şerif ünlü eseri olan ‘Bilmem Ağlasam mı ? ‘’ türküsüyle anıldı. Yaklaşık iki saat süren programda, ‘’ Elazığ ve Azeri yörelerinde ait eserler okundu. Enstrümental tarzda okunan ‘Sarı Gelin’ türküsü ise büyük alkış aldı.

Program sonunda ise Mustafa Kuzugüden, keyifli bir akşam yaşattıkları için sanatçılara teşekkür ederek çiçek takdim etti.

 

Share
255 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2