logo

13 Haziran 2016

Gıdada taklit ve tağşişte işyeri 1 yıl kapatılıyor !

1 Gıdada taklit ve tağşiş cezası,100 bin  

         TL’ye çıkıyor ve işyeri 1 yıl kapatılıyor !….

Gıda üretim, satış ve toplu tüketim iş yerlerinde, 2015 yılında yaklaşık 735 bin denetim yapılırken, 92 iş yeri için savcılığa suç duyurusunda bulunuldu ve toplam 65 milyon 68 bin 814 lira idari para cezası kesildi.

Gıdada taklit ve tağşiş yapanlara verilen 15 bin 466 lira para cezası, yeni düzenleme ile 20 bin liraya çıkarılıyor.Taklit ve tağşiş fiili 1 yıl içinde tekrarlanırsa, ceza 100 bin liraya

yükseliyor, ayrıca iş yerinin faaliyeti de 3 ay durduruluyor.Fiil, 1 yıl içinde 3 kez tekrarlanırsa, idari para cezası 10 kat artıyor ve iş yeride  6 ay kapatılıyor.

Yeni düzenlemede, ceza 100 bin liraya çıkıyor

İnsan sağlığını tehlikeye sokan ürünleri üreten ve piyasaya sürenler ile taklit ve tağşiş uygulamalarına dönük yaptırımların yeniden belirlenmesiyle ilgili yasal düzenlemeyi en kısa zamanda Meclis gündemine getireceklerini ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik “Düzenleme ile insan sağlığını tehlikeye sokan gıda ürünlerini üretenler veya piyasaya arz edenlere, 100 bin lira idari para cezası verilecek, iş yerleri de 1 yıl süreyle faaliyetten men edilecek.” dedi.

Mayıs ayı itibarıyla,355 bin denetim yapıldı

2015’te gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde, yaklaşık 735 bin denetim yapıldığını, 92 iş yeri için savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu ve toplam 65 milyon 68 bin 814 lira idari para cezası kesildiğini açıklayan  Bakan Faruk Çelik,Mayıs ayı itibarıyla ise 355 bin denetim yapıldığını, 4 bin 958 idari para cezası uygulandığını, 48 iş yeri için savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu söyledi.

17 kez ifşa edilen firmanın yüzü kızarmıyor,18’inci kez yapıyor

Son 4 yılda taklit ve tağşiş yapan 418 firmanın 818 parti ürününü kamuoyuna ifşa ettiklerini kaydeden Çelik, “Ama gördük ki yaptırımlar yetersiz. 17 kez ifşa ettiğimiz firmanın yüzü kızarmıyor, 18’inci kez aynı şeyi yapıyor.” dedi.İnsan sağlığı söz konusu olduğunda, akan suların duracağını, bu amaçla yaptırımları artırmaya dönük yasal düzenlemeyi en kısa zamanda Meclis gündemine getireceklerini AA’ya açıklayan Bakan Çelik, düzenleme ile cezaların artırılacağına dikkat çekti.

İş yerleri,1 yıl süreyle faaliyetten men edilecek

Çelik “Yasa değişikliğiyle, insan sağlığını tehlikeye sokan ürünler imha edilecek ve cezalar artırılacak. Yaptırım bununla da sınırlı kalmayacak. Bu tür ürünleri üretenler veya piyasaya arz edenlere, 100 bin lira idari para cezası verilecek, iş yerleri de 1 yıl süreyle faaliyetten men edilecek. Gıda kodeksine uygun üretilmeyen ve insan sağlığını tehlikeye sokan ve risk oluşturan ürünler de imha edilecek. Ayrıca bu tür ürünleri üretenler veya piyasaya arz edenler için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunma uygulaması da sürdürülecek.” şeklinde devam etti.

Sağlıklı gıda üretilmesi noktasında taviz yok

Çelik sözlerini şöyle tamamladı;”Gıdada taklit ve tağşiş yapanlara verilen para cezası şu anda 15 bin 466 lira. Yeni düzenleme ile taklit ve tağşiş yapanlara verilecek cezalar 20 bin liraya çıkarılacak. Eğer taklit ve tağşiş fiili 1 yıl içinde tekrarlanırsa, ceza 100 bin lira olacak ve ayrıca iş yerinin faaliyeti 3 ay durdurulacak. Fiil 1 yıl içinde üçüncü kez tekrarlanırsa idari para cezası 10 kat artacak, iş yeri 6 ay kapatılacak. Yani sağlıklı gıdaların üretilmesi noktasında tavizimiz yok.”

TZOB’un Toprak Bayramı etkinliği ve iftar programına katılacak

Öte yandan Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in, bugün Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) JW Marriott Hotel’de (Ankara) düzenlediği “Toprak Bayramı Etkinliği” ve iftar programına katılacağını duyurdu.

Toprak Bayramı dolayısı ile basınının da davet edildiği etkinlikte Çelik, çeşitli açıklamalarda bulunacak ve soruları cevaplandıracak.

Share
462 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2