logo

GENÇLERE TÜRKÜ ZİYAFETİ

1Küçükçekmece Belediyesi kültür-sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen programın bu ayki konukları Bağlama Sanatçısı Bülent Sağlam ile Vokal Özüm Çetinkaya oldu.

Zehra Mustafa Dalgıç Ticaret Meslek Lisesi’nde gerçekleşen müzikli söyleşide, öğrencilerle buluşan ikiliyi, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kuzugüden de izledi. Ege’den Doğu Anadolu’ya her yöreden türküyü Küçükçekmeceli gençler için seslendiren Sağlam ile Çetinkaya, kulakların pasını sildi.

“KÜÇÜKÇEKMECELİ GENÇLER ÇOK ŞANSLI”

Küçükçekmece Belediyesi’ne teşekkür ederek söze başlayan Bülent Sağlam, “Biz türkü söylemek ve türküyü konuşmak için buradayız. Sizler çok şanslısınız. Biz lisedeyken okulumuza kimse gelmezdi. Sizler ise sanatla ve sanatçılarla lisedeyken tanışma şansı yakalıyorsunuz. İleride kariyerinizi çizerken bu etkinliklerin size yardımcı olacağını düşünüyorum” dedi. Sağlam ayrıca müzikle ilgilenen gençlere Küçükçekmece Belediyesi Müzik Akademisi’ne gitmelerini tavsiye etti.

“TÜRKÜ KENDİNİ İFADE EDİŞ BİÇİMİYDİ”

Türkü’yü Türk’e ait olan olarak tanımlayan Sağlam, “Dünyada bizden başka bu formda müzik söyleyen yok. İnsanın kendini ifade etme ihtiyacı var. O zamanlar teknoloji bu kadar gelişmiş değildi. İnsanlar türkülerle kendilerini ifade ediyor, iletişim kuruyorlardı. Bu nedenle türküler içlerinde sevdadan, acıya, gurbete kadar birçok duygu barındırıyor” diye konuştu.

NEŞET ERTAŞ TÜRKÜSÜ İLE BİTİRDİLER

‘Ayrılık, Garip Bir Kuştu Gönlüm, Dere Kenarında, Koy Verdin Gittin Beni, Aynalı Körük, Beyaz Giyme Toz Olur, Kahveyi Kavururlar’ gibi pek çok yöreden türküyü katılımcılarla paylaşan Bülent Sağlam ile Özüm Çetinkaya performanslarıyla büyük beğeni kazandı. Sağlam ve Çetinkaya program sonunda okudukları Neşet Ertaş türküsü ‘Bahça Duvarından Aştım’ ile de gönülleri fethetti.

Share
490 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2