logo

02 Mart 2016

Gençler, köyde mera var, devletin desteği var, desteği al, oraya yerleş !…

1Halim UTLU

Kaymakam adaylarından köylünün ayağına giderek, problemleri çözmelerini ve köy halkıyla hasbihal edip, bilgi ve tecrübeleri bütünleştirmelerini isteyen ve vatandaş memnuniyetinin önemine vurgu yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Devletin kapısının cefa kapısı değil, şifa kapısı olduğunu, yani “gelirsiniz sorunlarınızın çözüldüğünü görürsünüz” imajı oluşturmak, vatandaş için çok önemlidir” dedi.

Gelişmiş ülkelerde kentten köye dönüş olduğunu, Türkiye’de ise şehirlere yönelme olduğuna dikkat çeken Çelik, gençlere çağrıda bulunarak, “Köyünde mera var, devletin desteği var. Bu destekleri al, orada yerleş” dedi.

Taş devri, taşlar bittiği için değil, kafalar değiştiği için sona erdi

İçişleri Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığındaki 101. dönem kaymakamlık kursu tecrübe paylaşım programında konuşan Bakan Çelik, Devlet yönetiminin “ateşten gömlek giymek” olduğunu, kaymakam adaylarının bu gömleği giyerek yola çıktıklarını ifade etti.Geçmişte kurallara uyan yöneticilerin, bugün kuralların belirlenmesinde etkili olmaya başladıklarını,

insanlığın en büyük keşfi olan değişimin tercih değil, zorunluluk olduğunu belirten Çelik, taş devrinin taşlar bittiği için değil, kafalar değiştiği için sona erdiğini, kaymakam adaylarına mevcudu muhafaza anlayışından çıkmaları gerektiğini tavsiye etti.

Devletin kapısı cefa kapısı değil, şifa kapısı 

İdealist, genç kaymakam adaylarının mevcuttaki aksaklıkları giderme noktasında olmaları gerektiğini, vatandaşların beklemeye tahammüllerinin olmadığını, bu nedenle de hızlı karar alınmasını isteyen Bakan, köylünün ayağına giderek, problemleri çözmelerini ve köy halkıyla hasbihal edip, bilgi ve tecrübeleri bütünleştirmelerinin önemi üzerinde durdu.

Çelik, vatandaş memnuniyetini anlatarak “Devletin kapısının cefa kapısı değil, şifa kapısı olduğunu yani ‘gelirsiniz sorunlarınızın çözüldüğünü görürsünüz’ imajını vatandaşta uygulamalarla oluşturmak son derece önemlidir” dedi.

Kırsal kalkınmaya yönelik destekler

“Gelişmiş ülkelerde köylere dönüş var. Biz, şehre doğru koşuyoruz. Asgari ücretli iş bulabilse, yarısı kiraya gidecek, elektrik, su, telefon parası… Bu sıkıntıyı çekeceğine, köyünde mera var, devletin desteği var.Destekleri al, orada yerleş. Kim yapacak bunu? O ilçede oturan delikanlıyı, köye bu imkanları kullanarak yerleştirecek olan sizsiniz.

5-6 köye örnek tesis kurdurun

Potansiyel var, bunu kullanalım. 5-6 köye örnek tesis kurduğunuz zaman, diğerleri “Bu eziyet içinde olacağımıza, kendi kendimize yeterli bir düzeni kuralım” diyecek.Topyekun kalkınmayı sağlayacak bir noktada, ekonomik değerlendirmelerimizi yapmamız gerekiyor.Bu da sizin gayretlerinizle olacak.”

 

Share
444 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2