logo

27 Aralık 2016

GENÇ İŞADAMLARINDAN ULUSLARARASI ALANDA İŞBİRLİĞİ

TÜGİAD Ankara Şubesi’nin uluslararası alanda yürüttüğü çalışmalar ilk meyvesini verdi; Ekvator Büyükelçiliği ile işbirliği ve dostluk protokolü imzalandı.

-Şube Başkanı Ercan Kahraman: “Uluslararası alanda işbirliği çalışmalarımız devam edecek, bunu yeni başka ülkelerle protokoller izleyecek”

Türkiye’nin uluslararası alandaki çalışmalarıyla ön plana  çıkan sivil toplum kuruluşlarından Türkiye Genç İşadamları Derneği’nin (TÜGİAD) Ankara Şubesi, Ekvator Büyükelçiliği ile işbirliği ve dostluk protokolü imzaladı.

TÜGİAD Ankara Şube Parlamento İlişkiler Komisyonu öncülüğünde yürütülen uluslararası çalışmaların ilk meyvesi olan bu protokolle, Ekvator iş dünyası ile ilişkileri geliştirmek amaçlanıyor. TÜGİAD’ın, Türkiye ekonomisinin performansını, dış ticaret hacmini artırmak, ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla uluslararası alanda yürüttüğü çalışmalar kapsamında, bunu çeşitli ülkelerle imzalanacak yeni işbirliği protokollerinin izleyeceği belirtiliyor.

TÜGİAD Ankara Şube merkezinde gerçekleşen protokol imza törenine TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Ercan Kahraman, Ekvator Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Juan Francisco Navas, TÜGİAD Parlamento İlişkiler Komisyonu Başkanı Begüm Akış, Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Dernek üyeleri katıldı. İmza töreninde açış konuşmasını yapan PİK Başkanı Begüm Akış, Türkiye ekonomisi, TÜGİAD, “TÜGİAD Akademi” ve Dernek olarak uluslararası alanda yürüttükleri çalışmalar hakkında bir sunum yaparak bilgi verdi, bu çalışmaların önemini dile getirdi. Akış, gerçekleştirdikleri işbirliğinden dolayı Ekvator Büyükelçiliği temsilcilerine teşekkür etti.

“Ekvator kutsanmış ülke, biz de kutsanmış milletiz”

TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Ercan Kahraman  da, ülkeler arası işbirliğine ve TÜGİAD’ın bu konudaki öncü rolüne değindi.  

Bu kapsamda Ekvator ile işbirliği protokolü imzalamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Kahraman, “Ekvator Büyükelçiliği’nden gelen konuklarımıza teşekkür ediyorum. Ekvator Ticaret Ataşeliği ile ticari bir anlaşma gerçekleştirdiğimiz için derneğimiz olarak çok mutluyuz”  dedi. Kahraman, izleyen dönemde bundan sonraki çalışmaların neler olabileceğine yoğunlaşacaklarını  belirterek, “Tüm üyelerimizi bu konuda aktif olarak bu alana yönlendireceğiz. Ekvator kutsanmış bir ülke, biz de kutsanmış bir milletiz. Bu ilişkilerimizi bir sözleşmeye dökerek anlaşmamızı sürekli hale getirmek istedik. Bizlerde ticaretteki gelişmeyi sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

TÜGİAD’ın amacının Türkiye ekonomisine katkı sağlamak olduğunun altını çizen Kahraman, şöyle konuştu:

“Onlar bize biz de onlara emanetiz. Bizler size sizler de bize emanetsiniz. Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek isteyen, terör olaylarını insanlık suçu sayan ve Türkiye’nin sorunu olarak değil Dünya’nın sorunu olarak gören, bunu lanetleyen tüm ülkeler ile bizler dostluk yapmaya ve iş yapmaya hazırız. Bu protokollerini imzalayarak protokollerimizi imzalamaya da hazırız. TÜGİAD olarak bu anlaşmayı imzalamaktan dolayı da çok mutluyuz.”

Türk işadamlarına yatırım daveti

Ekvator Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Juan Francisco Navas da ülkesi hakkında geniş bir sunum yaparak, Türk iş adamlarını ülkelerinde yatırıma davet etti.

İki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Navas, şunları söyledi:

“Bizler Türkiye ile olan ticaret ve dostluk ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Dünya’da artık mesafelerin bir önemi yok. Gelişen teknoloji mesafeleri çok daha kısalttı. Ekvator ve Türkiye daha önce çok daha fazla işbirliği içerisindeydi. Halen Türkiye ile iyi işbirliği içerisindeyiz. Ekvatorun ekonomisi son 10 yılda yüzde 27 oranında büyüdü ve bunda Türkiye’de önemli ortaklarımızdan birisi. Orta seviye ekonomiye sahip Güney Amerika’da yükselişte olan bir ülkeyiz. İşsizlik oranı ülkemizde yüzde 5 seviyesinde ve eskisine göre daha zengin bir ülkeyiz. Ekvator ve Türkiye arasındaki işbirliğini artırmak istiyoruz. Son yıllarda Türkiye’den aldığımız ana hammadde demir çelik ürünleri. Biz de Türkiye’ye muz ihraç ediyoruz. Ayrıca Dünya’daki en büyük muz ithalatçısı ülkeyiz. Uluslararası piyasalardaki 100’e yakın yaptığımız anlaşma Ekvator’un tercih edilmesi için önemli bir sebep. Ekvator fırsatlar ülkesidir, tüm iş adamlarını ve Türk dostlarımızı ülkemize davet ediyoruz. Ayrıca 2016 yılında da Ekvator’da en çok yatırım yapan firma bir Türk firması. İki ülke arasındaki işbirliğini artırıp ülke ekonomilerine katkı sağlamak istiyoruz.”

 

TÜGİAD hakkında

1986 Yılında kurulan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Türkiye’de genç işadamlarının en geniş profilde bir araya geldiği ilk ulusal ve tek uluslararası yetkinliğe sahip dernektir.

Türkiye çapında 115’i kadın olmak üzere 870 üyesi olan TÜGİAD; inşaat, tekstil, dış ticaret, otomotiv ve yedek parça, turizm, yiyecek, mekanik ve diğer metal ürünlerin imalatı gibi 60’dan fazla sektörü ve dünya çapında 100 ülkeye ihracat yapan ihracatçıları kapsamaktadır. Yaş ortalaması 35 olan genç, girişimci ve dinamik TÜGİAD üyeleri, yıllık ortalama 18 milyar dolar ihracat ve 23 milyar dolar ithalat gerçekleştirmektedirler. TÜGİAD üyelerinin en çok dış ticaret yaptığı ülkeler ise; Almanya, İtalya, İngiltere, ABD, Fransa, Rusya, İspanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, komşu ülkeler, Türk Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkeleridir.

G20 Genç Girişimciler İttifakı’nda (G20 GGİ) Türkiye’yi temsil eden TÜGİAD, aynı zamanda ittifakın Dönem Başkanlığını yürütmektedir. Ayrıca, Avrupa’da 11 ülkeden 300 binden fazla girişimciyi temsil eden JEUNE’ün Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren TÜGİAD, 45 bin üyesi bulunan Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES) Başkan Yardımcısıdır.

TÜGİAD Başkanları

1986 – 1994 Kurucu ve Onursal Başkanımız Sayın Cefi KAMHİ,

1994 – 1998 Sn. Murat BEKDİK

1998 – 1999 Sn. Hamdi AKIN

1999 – 2002 Sn. Muharrem YILMAZ

2002 – 2004 Sn. Hayati KAYA

2004 – 2008 Sn. Murat SARAYLI

2008 – 2010 Sn. Lütfü KÜÇÜK

2010 – 2012 Sn. Murat COŞKUNKAN

2012 – 2015 Sn. Ali YÜCELEN

2015 – …..    Sn. Rahmi ÇUHACI

Detaylı bilgi için: www.tugiad.org.tr web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

TÜGİAD Ankara Şubesi

Rafet Canıtez cad. No:105 Oran / Ankara  Tel: +90 312 442 84-85 Faks +90 312 490 44 45 tugiadankara@tugiad.org.tr

Etiketler: » »
Share
1393 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2