logo

01 Temmuz 2015

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI KÜÇÜKÇEKMECE’DE YAŞATILIYOR

llklkl4‘’ÇOCUK SOKAĞI’’NDA RENKLİ YAZ DÖNEMİ

Küçükçekmece Belediyesi Bilgi Evleri, Türk kültürünün milli ve manevi değerleri içerisinde yer alan geleneksel çocuk oyunlarına, hazırladığı “Geleneksel Çocuk Oyunları Projesi”yle sahip çıkıyor.

 

Mendil Kapmaca, Yumurta Yarışı, Üç Taş, Dokuz Taş, Saklambaç, Sandalye Kapmaca… Hepsi biz yetişkinlerin yakından bildiği ancak çocuklarımızın bilmediği, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlarımız.

 

“ÇOCUKLAR GELENEKSEL OYUNLARLA KEYİFLİ VAKİT GEÇİRİYOR”

 

Değerler Eğitimi ile değerlerini bilen, sahiplenen ve uygulayan bireyler yetiştirmek isteyen Bilgi Evleri, Geleneksel Çocuk Oyunları Kulübü ile çocuk oyunları projesinin ilk basamağını oluşturdu. Kültürümüzün önemli bir parçası olan fakat günümüzde unutulmaya yüz tutmuş Geleneksel Çocuk oyunlarını, çocuklara yeniden öğreterek, gelecek kuşaklara aktarılmasını hedefleyen Bilgi Evleri, bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Çocuk Sokağı’nın da açılışını gerçekleştirdi. Yaz tatilinde çocuklara kendi kültürlerini unutturmamak adına hayata geçirilen proje kapsamında açılan bu sokakta, Mendil Kapmaca, Sandalye Kapmaca, Yumurta Yarışı, Birdir Bir, İstop, Yakartop, Üç Taş, Dokuz taş, Saklambaç, Yakar Top, Ebe- Sobe, Körebe gibi oyunları oynayarak, keyifli bir tatil geçiren öğrenciler de mutluluklarını dile getirdi.

 

KÜÇÜKÇEKMECE’DE ÇOCUKLAR BİLGİSAYARA MAHKUM OLMUYOR

Hızla ilerleyen teknolojik gelişmelerle bilgisayara mahkum olmuş, kendilerine oyun oynayacak alan bulamayan, teknolojinin aldatıcı cazibesine yenik düşen çocukları böylece yeniden hayatın içine çekmeyi amaçlayan bilgi evleri, günümüzde çocukların en yakın arkadaşı olan ruhsuz ve soğuk bilgisayar ekranlarından uzaklaştırıyor.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, yaz tatilinden keyif almak isteyen çocuklara çağrıda bulunarak, ‘’Tüm çocuklarımızı Geleneksel Çocuk Oyunlarının oynandığı Çocuk Sokağı ve Küçükçekmece Belediyesi Bilgi Evleri’ne’’ bekliyoruz diye konuştu.

Share
321 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2