logo

23 Nisan 2015

GELECEĞİN GAZETECİLERİ MARDİN’DE YETİŞİYOR

ADNAN AVUKA MARDİN

0Mardin Gazeteciler Derneği ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nce düzenlenen gazetecilik kursuna katılan 33 kursiyere sertifikaları verildi.

Sertifika törenine , Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, İl Jandarma Komutanı Albay Alaattin Karsavuran, İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan, Cumhuriyet Savcısı Vural Eker,  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Kuzu, Basın İlan Kurumu Adnan Günbegi kursiyerlere sertifakalarını verdi.

Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, kursiyerlerin düzenlenen bu kurs sayesin de gazetecilerle bir arada olarak mesleği daha yakından tanıma fırsatı bulduklarını kaydetti.

33333333333333333333333333333336Muhabirliğin önemli bir meslek olduğunu vurgulayan Koçak, “Muhabirlik toplumu bilgilendirme açısından oldukça önemli bir kamu hizmetidir. Etik kuralların çerçevesin de işleyen bir meslektir. Meslekte sadece doğru haber değil aynı zaman da kişinin hak ve hürriyetini dikkate alan şeffaf olunması gereken bir meslektir.  Vatandaşı doğru bilgilendirmenin yanı sıra vatandaşın yaşam hakkını zedelememekte önemlidir. Kamu oyunu siz muhabirler aracılığıyla zamanında bilgilendirmek te önemlidir. Eskiye nazaran teknolojinin yardımıyla basında çok iyi duruma geldik. “ dedi.

kursa katılan kursiyerlere gazetecilik hakkında bilgi veren Koçak,” Yaptığınız haberlerde hızlı olmalısınız. Kısa süre de haberi yaparak toplumu bilgilendirmelisiniz. Bütün bunları yaparken basın ilkelerini de zedelememiz gerekir.”  İfadelerine yer verdi.

aKursun bir ay boyunca 5’i kız olmak üzere 33 öğrenciye verdiliğnii belirten Mardin Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Çelik gençlerden yoğun talep geldiği için bu kursu açma kararı aldıkladını ifade etti.

Çelik, “ 1 ay boyunca kursiyelere basında etik kuralları anlatarak gazetecilik hakkında bilgi verdik. İki taraf içinde yararlı bir kurs oldu. “ dedi.

Mardin Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Avuka ise, “ Bir ay boyunca süren kursta gazeteci adaylarına gazetecilik hakkında bilgilerini aktardıklarını ve kursiyerle muhabirlerin nasıl davranması gerektiğini,gazetecilik şerefli bir meslek ,hiçbir zaman bir yemeğe bile tenezzül edilmesi gerektiğini mardin’de var olan gazetecilik mesleği yakın bir zamanda bir raporu hazırlayıp basın konseyine illeteceklerini beliterek  anlattı.

Share
1140 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2