logo

GEBERMEDEN “BU FIRSATI DEĞERLENDİRİN”ÖLÜM VAR ÖLÜM!


facebooktwitter
Mehmet Derviş CANBEKLİ
mehmetcanbekli@gmail.com

Bir süre önce yapılan genel seçimde Ak Parti’ye uyarı cezası veren seçmenler beklenti içine girdi. Seçim sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun özel bir televizyonda yaptığı konuşma küskün seçmenleri bir nebze olsun rahatlatmıştı.

 

Ne demişti Davutoğlu? “Küskün, kızgın ve bizlere oy vermeyen tüm seçmenlerimizi bir bir arayıp nedenlerini soracağız ki ona göre tedbir alalım.” İşte bu söz bir çok kızgın seçmenlere umut ışığı olmuş ancak koalisyon beklentisi içine girince de üzüntülere “keşke elim kırılsaydı da…” demelere neden olmuştu.

 

Gelelim Koalisyon hükumetine…

 

Muhalefet ve Ana muhalefet 12 yılda ilk defa bir şans yakaladı. Genelde Ak Parti ile koalisyon hükumeti kurmak istemeyen muhalefet partileri seçmenine kulak asmadan bildikleri doğrultusunda hareket etmeye başladı. Ak Parti dışında kurulacak hükümletin içinde HDP’nin de olmasına içerlenen Milletvekillerinin bazıları “HDP olursa istifa ederim” sözü bile düşüncelerini değiştirmişe benzemiyor.

 

Ak Parti ise iki seçenek üzerinde durmalı ! Birincisi; Ak Parti Başkanlığı’nda kurulcak hükümette ortak olacak seçmenin de isteği doğrultusunda “MHP” ağır basıyor.Ancak CHP de olabilir diyerek çok fazla başarılı bir hükumet olacağı ön görülmüyor. Neden mi? İşlerin yürümesinde muhalif olan CHP aynı şekilde hükümet ortağı olduğu için daha kolay baskı yapacak. Başkanlık isteyecek,önemli Bakanlıklarda pazarlık yapacak,birçok Bakanlık da değişime gidecek.Anlaşılması pek zor görünen ortaklıktan ülkeye yarar yerine zarar getirecek…Bu günden itibaren MHP ise davul zurnalarla halaylar çekmeye başladı bile. Bu da MHP’nin hükumette söz sahibi olacağı anlaşılıyor. İkinci seçenek ise; tamamen geri çekilecek üç muhalafetin birlikte hükümet kurmasına zemin hazırlayacak ve halka verdikleri vaatleri yerine getirmelerini apaçık isteyecek bu sistem Ak Parti’nin erken seçimde başarı oranını arttıracak en doğru yol diye düşünüyorum….Vatandaşa kısa dönemde veremeyecekleri vaatlerde çark edecekleri görülünce bu sistem Ak Partinin işine yarayacak. Gelecek erken seçimde Ak Parti açık ara önde tamamlayacak… Bu da Davutoğlu’nun kızgın ve küskünlerin sebeplerini sorduktan sonra mümkün olacağını tahmin ediyorum.

 

 

Ak Parti Seçmeninin gönlünü kazanması için neler yapmalı ?
Ak Parti önce seçmenleriyle bir bilgi paylaşımı yapacak,belediyelerin tutumlarını en ince noktasına kadar inceleyecek,yetkili müdür ve amirlerin yaklaşımlarını kontrol altına alacak,havaları şişen balonları söndürecek,İnşaat sektörleri, Basın yayın, Müteahitler, Şirketler, Yandaşlara verdikleri destekleri gözden geçirecek, Halkla İlişkiler Basın Yayın Sorumlularını değiştirecek,akraba yakın ilişkilerde olan gerek belediye gerekse şirketlerdeki iş alımlarını engelleyecek. Bunlarla birlikte ivedilikle Toki Konutları’nda söz sahibi olan ve Malikleri sömüren Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Boğaziçi A.Ş Şirketinden insanları kurtaracak, belediye iş alımlarını ihalelerini düzgün ve kontrollü yasaya uygun yaptırılmasını sağlayacak.Kısaca birilerini kalkındıranlara fırsat vermeyecek,her insana eşit mesafede yaklaşılacak,Meclis üyelerine verilen rant gelirler anında kısıtlanacak, kasalarını dolduranların mal varlıkları incelenecek,usülsüz yayınlar ortadan kaldırılacak ve hesap sorulacak! Dayatmalar son bulacak, ilçe teşkilatlarının yerine vatandaşların isteklerine kulak verilecek,temayül yoklamaları dikkate alınacak,vatandaşa özel şikayet hattı açılacak.Emekliye değer verilecek maaşlar düzenlenecek, Asgari ücret normalleşecek.Ev hanımlarına haklar tanınacak V.S. Başlıklardan bazıları bunlar.Acilen dikkat edilmesi gerekenleri ben yazdım, dikkate almak onlara kalmış.

 

 

Şimdi Koalisyon Hükumeti kurmak isteyenlere bir çağrım olacak

 

 

Ellerine böyle bir fırsat geçmişken bir an önce değerlendirmelerini istiyorum…

 

Ölüm var ölüm! Bu fırsat bir daha elinize geçmez.Gelin verdiğiniz vaatleri yerine getirin, halkın ve yandaşlarınızın dediklerine kulak asın. Yıllardır çırpınıp duruyorsunuz. Ne güzel işte! Elinize fırsat geçmiş,değerlendirin benden söylemesi! Yaşınız ilerlemiş,her an ölümü hatırlayıp bir an önce hükümeti kurmanız gerek.Allah muhafaza yaptığınız bir yanlış sizi dibe atar, bir daha değil hükümet meclisin kapısından bile giremezsiniz!

Share
779 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Bozulan Almanya ilişkilerinin perde arkası ve Batı’da bir Türkiye dostu”

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  "Türkiye-Almanya ‘dostluğunun’ tarihsel gelişimi" Türkiye-Almanya ilişkileri yaklaşık olarak 250 yılı aşkın bir geçmişe sahip.İlişkilerin başlangıcı 1761 tarihinde Prusya ile Osmanlı İmparatorluğu arasında imzalanan “Dostluk, Gemicilik ve Ticaret Antlaşması” ile başladığı düşünülmektedir. Bu süreç içerisinde Türkiye ile Almanya arasında doğrudan bir savaş yaşanmamış. İngiliz ve Fransız Donanmalarından kaçarak İstanbul'a sığınan ve Osmanlı devletince satın alınan  “Gobel ve Braslav” adlı iki Alman kruvazörünün, "Yavuz" ve "Midilli" isimler...
 • “DƏMİR BARMAQLIQLAR”

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

   O, dünyanın ən qəribə həbsxanasıdır. Bəli, ən qəribə... Çünki hökmü məhbusunun əli ilə imzalanır. Hakimi də elə dustaqının özü olur. Nəticədə, bir insan HAKİM, MÜTTƏHİM və VƏKİL qisminə bölünərək, öz-özlüyündə haçalanır. Qurulan məhkəmədə hər üçünün də nitqində həqiqət danışır. Acınacaqlısı odur ki, hər biri söylədiklərində haqlıdır. "HAKİM" verdiyi qərarında, "MÜTTƏHİM" etiraflarında, "MÜDAFİƏÇİ" isə qurbanın müdafiəsində doğru və yalnışları göstərməyə çalışır, hər kəsə. ŞAHİD isə susur. Üzündəki istehza ifadələri ilə izləyir, üçtərəfli dialo...
 • “Ayaq səsləri”- hər kəsin həyatından bir pay…

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

      “Ayaq səsləri” adlı psixoloji romanın bəlkədə müəllifdən sonra oxuduğu ilk insanam. Roman digər romanlardan fərqli olaraq öz həyat hekayəsi ilə fərqlənir. Hər şey elə müəllifin qeyd etdiyi” Məqsədə çatmaq üçün hər şeyə hazır olmalısan”, kəlməsindən başlayır desəm yanılmaram. Həyatın hər bir üzüylə zaman keçdikcə tanış oluruq. Ən çətin omür fəslimiz qocalıqdır desək yəqinki, bir çoxları məndən inciməz. Bir qadına aşiq olub,onu ömrünün sonuna kimi gözləmək hər sevənin həddi deyil. Elə ordaca illər əvvəl söz verdiyi skmayada əyləşm...
 • Bilirsinizmi…

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

    "Ayaq səsləri" psixologi romanımdan bir parça   Bilirsiniz, hər kəsin kiməsə, kiminsə qarşısında borcu var. Ən azından Yardana, Valideynlərimizə, Vətənə borcluyuq. Ona əmin olaq ki, bizdən də çətin durumda olan, ehtiyaclar içərisində boğulan insanlar var, çoxdur... Elə sanmayın ki, imkanlılar çox şanslıdır. Onlar şanslı ola bilərlər – ona görə yox ki imkanlıdır. Doğrudur, imkanlı olub, şanslı olanlar da var – o halda ki, onlar ağıllı və imkanlı, həmçinin yardımsevərdir. Ancaq və lakin onların da zəif tərəfləri çoxdur. Məhz bun...
UA-36507442-2