logo

“GEBELİKTE İLK VE SON 3 AYA DİKKAT”

Uzm. Dr. Tuba Fikriye Becerik, Küçükçekmeceli kadınlara Gebelik ve Menopoz konularında önemli bilgiler verdi.

1Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde Küçükçekmece Belediyesi sağlık söyleşileri kapsamında  Küçükçekmeceli kadınlarla buluşan Becerik,  kadınların en önemli dönemleri Gebelik ve Menopoz’u ele aldı.

 

“GEBELİKTE İLK VE SON 3 AYA DİKKAT”

 

Gebeliği üç döneme ayırdıklarından bahseden Becerik, “Biz gebeliği ilk, orta ve son olmak üzere 3’er aylık dönemlere ayırıyoruz. Gebeliğin ilk 3 ve son 3 ayı zor olmakla birlikte ortada kalan 3 aylık dönem kadınların keyifle geçirdiği dönem oluyor. İlk 3 ayda bulantı, kusma, karın ağrısı, sık idrara çıkma, son 3 ayda ise kasık ağrıları, el ve ayaklarda şişme doğuma hazırlık ağrıları ve krampları görülebiliyor. Annelerin bu dönemde bol bol süt ve süt ürünleri tüketmeleri gerekiyor” dedi.

 

“MENOPOZDA İLAÇ TEDAVİSİ ŞART”

 

Menopoz döneminde ise kadınların yaşadığı sıkıntılardan da bahseden Becerik, “Kadınlar bu dönemde saç dökülmesi, ciltte kuruma, saç kaybı, baş ağrısı, sıcak basması ve adet düzensizlikleri gibi sorunlar çekerler. Bundan kurtulmak için kadınların ilaç tedavisi görmesi gerek. Bu da 5 yıl süren bir tedavi. Kesinlikle kanser yapmıyor. Hatta yaşlanmayı geciktiren bir tedavi.  Menopoz yaşı kalıtsaldır, kesinlikle anneden ya da anne tarafından geçer. Bu nedenle anne tarafında erken menopoza giren biri varsa dikkatli olmalısınız” diye konuştu.
Ayrıca kadınların menopoz döneminden sonra, Simir (Rahim Ağzı Kanseri Taraması), Momografi ve kemik ölçümü yaptırması gerektiğinden de bahseden Becerik, “Her 5 kadından biri maalesef meme kanserine yakalanıyor. Belli bir yaştan sonra insanlar kemik kırılmaları nedeniyle hayatlarını kaybediyorlar” dedi.

Share
434 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2