logo

reklam

FIRAT KALKANI VE MENBİÇ


facebooktwitter
Necdet Cemal OCAK
ncocak@gmail.com

Kıbrıs barış harekâtında gemilerimiz yola çıktığında meşhur 6.filo da Kıbrıs açıklarına geliyordu. Ecevit’e sordular “ ABD donanması araya girerse ne yapacaksınız” diye.

Ecevit “ateş ederek mi” diye sordu. Soruyu soran “hayır” dedi. Ecevit “etrafından dolaşırız” dedi.

Güney sınırımız Irak ve Suriye olarak yaklaşık 1250 km yi bulmakta. Güney sınırımızın güvenliği Süleymaniye-Musul-Kerkük-Halep’ten geçer. Oralar bizim toprağımız değil diyeceksiniz tabi.

Eğer sınırımızın dibinde PKK uzantısı PYD-YPG ve DAEŞ gibi şer güçler varsa sınır güvenliğimizin sağlanamayacağını gördük. Bu hattan yukarıya doğru mutlaka dost güçler olmak zorunda.

Geçtiğimiz ay Amerika, Suriye Demokratik Güçleri adı altında oluşturduğu güç ile Daeş’ten temizlemek için harekât başlattı. El-Bab’a doğru giderken nedense dönüp Menbiç’e girdiler. Çünkü hedef Daeş değildi.

Büyük çoğunluğu PYD den oluşan bu gücün hedefi Menbiç’i alıp, Afrin kantonu ile birleştirmekti. Bu bardağı taşıran damla oldu işte.

Fırat Kalkanı ile Cerablus PYD den temizlendikten sonra Mare ve Azez koridoru açıldı ve ÖSO’nun kontrolüne geçti.

TSK Menbiç’i geride bırakarak El-Bab’a doğru ilerliyor. Her tarafımız düşman kuvvetlerle çevriliyken Menbiç harekâtı riskli olacaktır. Harekât alanı genişleyip hedef olarak konulan 40 km mesafeye ilerledikçe hem lojistik destek zorlaşacak, hem de daha fazla zırhlı araç ve güç ihtiyaç gösterecektir.

Yapılan açıklamaya göre piyade birliklerimizin katılmayacağını anlıyoruz. Özel kuvvetlerle ve tank birlikleri ile sürdürülen harekâtta ÖSO ne kadar yeterli olacak bilmiyorum.

Piyadenin ilerlemesi için tank birliğine ne kadar ihtiyaç varsa, tankların ilerlemesi için de o kadar piyade birliklerine ihtiyaç vardır. Özellikle Amerika ve yanı sıra Çin, Rus, Alman yapımı sürpriz silahlarla karşılaşma ihtimalimiz yüksektir.

Kanaatimce El-Bab temizlendikten, hedef olarak belirlenen 40 km derinliğe ulaştıktan sonra kırmızıçizgimiz olan Menbiç’in temizlenmesi düşünülmektedir. Çünkü Menbiç’te Amerikan sürprizi bizi beklemektedir. PYD karargâh ve kontrol noktalarına şimdiden ABD bayrakları çekilmiştir. Diplomatik sıkıntılar yaşanabilir.

Menbiç temizlenirken PYD ile çatışma kaçınılmaz olacak, karşımıza Amerikan bayraklı mevziler çıkacaktır. İşte o zaman sorulacak ne yapacaksınız diye. Biz de o Amerikan bayraklı karargâh veya mevziye dönüştürülmüş yerlerden ateş açılacak mı diye soracağız.

22.9.2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
426 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Allah İçin..

  21 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Aşağıdaki iki hadise dikkat edelim. Çok mühim! (İyi işe vesile olan, hayatında ve öldükten sonra da o işi yapanlar kadar sevap kazanır. Kötü işe ön ayak olana da, bu iş terk edilinceye kadar, bunun günahı yazılır.) (Bütün ibadetlere verilen sevab, Allah yolunda gazaya verilen sevaba göre, deniz yanında bir damla su gibidir. Gazanın sevabı da, Emr-i maruf ve nehy-i anilmünker sevabı yanında, denize göre bir damla su gibidir.) Şu halde, günah olan işlere yardımcı olmak, o günaha ortak olmak demektir. İnsanlığın dünya ve ahiret saadeti ...
 • NEREDE DEVLET – BURADA DEVLET

  21 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Gururlanmamak mümkün mü? Pazartesi gecesi (16.01.2017) saat 23:40 Reina katliamı sanığını Türk polisi, tek kurşun atmadan kimsenin burnunu kanatmadan, 20 dakikalık bir operasyonla dünyanın en iyi yetiştirilmiş 4 dil bilen DEAŞ’lı terörist (adına kurban ola) Abdülkadir Maşharipov’u hücre evinde, hemde suç ortaklarıyla canlı olarak yakalamıştır. Olaya, bir katil yakalama diye bakarsak gerçekten basit bir vakadır. Ama burda bir katil değil, dünya’yı rahatsız eden ve binlerce insanı katleden, yurdundan, yuvasından eden, dünya’yı yeniden dizayn etm...
 • Allahım..! İşlerin Hepsi Güzel.

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Adamın biri bir gün bahçesinde otururken Hayvan dışkısından top yapan bir böceği görmüş, böcek pisliği ayakları ile yuvarlayarak giderken içinden şöyle geçirmiş: - Ey Allahım! Her şeyi çok güzel çok hoş yaratmışsın da, şu böceği sırf pislikle uğraşsın diye mi yarattın? Aradan bir kaç ay geçmiş adam umarsız bir hastalığa yakalanmış. Derdine kimseler çare bulamamış. En sonunda bilge bir doktor ''Bak demiş bazen bahçelerde gezen bir böcek olur ayakları ile pislik yuvarlar işte o yuvarladığı pisliklerden 40 gün boyunca aralıksız yiye...
 • “ VƏTƏNÇİN ÖLƏNƏ ÖLÜ DEYİLMƏZ! ”

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

        Yenicə ATA olmuşdu. Valideyn olmağın sevincini yaşayırdı. SƏNGƏRDƏKİ dostları ilə bölüşdü, çin olmuş arzusunun səadətini. Həyata ilk qədəmlərini atan oğlunu görmək, onu qucağına almaq, cənnət ətirli qoxusunu duymaq üçün günləri sayırdı. Qəlbi ümidlər, arzular, xəyallar ümmanına çevrilmişdi... Amma düşmən gülləsi aman vermədi, oğlunun şirin qığıltısını eşitməyə. Onun beşiyi başında səngərdən, hərbdən, qanlı döyüşlərdən, qolları üstündə gözlərini yuman şəhid igidlərdən bəhs edən hekayətlərini birər-birər nəql etməyə. Ömrü qə...
UA-36507442-2