logo

reklam

FIRAT KALKANI VE MENBİÇ


facebooktwitter
Necdet Cemal OCAK
ncocak@gmail.com

Kıbrıs barış harekâtında gemilerimiz yola çıktığında meşhur 6.filo da Kıbrıs açıklarına geliyordu. Ecevit’e sordular “ ABD donanması araya girerse ne yapacaksınız” diye.

Ecevit “ateş ederek mi” diye sordu. Soruyu soran “hayır” dedi. Ecevit “etrafından dolaşırız” dedi.

Güney sınırımız Irak ve Suriye olarak yaklaşık 1250 km yi bulmakta. Güney sınırımızın güvenliği Süleymaniye-Musul-Kerkük-Halep’ten geçer. Oralar bizim toprağımız değil diyeceksiniz tabi.

Eğer sınırımızın dibinde PKK uzantısı PYD-YPG ve DAEŞ gibi şer güçler varsa sınır güvenliğimizin sağlanamayacağını gördük. Bu hattan yukarıya doğru mutlaka dost güçler olmak zorunda.

Geçtiğimiz ay Amerika, Suriye Demokratik Güçleri adı altında oluşturduğu güç ile Daeş’ten temizlemek için harekât başlattı. El-Bab’a doğru giderken nedense dönüp Menbiç’e girdiler. Çünkü hedef Daeş değildi.

Büyük çoğunluğu PYD den oluşan bu gücün hedefi Menbiç’i alıp, Afrin kantonu ile birleştirmekti. Bu bardağı taşıran damla oldu işte.

Fırat Kalkanı ile Cerablus PYD den temizlendikten sonra Mare ve Azez koridoru açıldı ve ÖSO’nun kontrolüne geçti.

TSK Menbiç’i geride bırakarak El-Bab’a doğru ilerliyor. Her tarafımız düşman kuvvetlerle çevriliyken Menbiç harekâtı riskli olacaktır. Harekât alanı genişleyip hedef olarak konulan 40 km mesafeye ilerledikçe hem lojistik destek zorlaşacak, hem de daha fazla zırhlı araç ve güç ihtiyaç gösterecektir.

Yapılan açıklamaya göre piyade birliklerimizin katılmayacağını anlıyoruz. Özel kuvvetlerle ve tank birlikleri ile sürdürülen harekâtta ÖSO ne kadar yeterli olacak bilmiyorum.

Piyadenin ilerlemesi için tank birliğine ne kadar ihtiyaç varsa, tankların ilerlemesi için de o kadar piyade birliklerine ihtiyaç vardır. Özellikle Amerika ve yanı sıra Çin, Rus, Alman yapımı sürpriz silahlarla karşılaşma ihtimalimiz yüksektir.

Kanaatimce El-Bab temizlendikten, hedef olarak belirlenen 40 km derinliğe ulaştıktan sonra kırmızıçizgimiz olan Menbiç’in temizlenmesi düşünülmektedir. Çünkü Menbiç’te Amerikan sürprizi bizi beklemektedir. PYD karargâh ve kontrol noktalarına şimdiden ABD bayrakları çekilmiştir. Diplomatik sıkıntılar yaşanabilir.

Menbiç temizlenirken PYD ile çatışma kaçınılmaz olacak, karşımıza Amerikan bayraklı mevziler çıkacaktır. İşte o zaman sorulacak ne yapacaksınız diye. Biz de o Amerikan bayraklı karargâh veya mevziye dönüştürülmüş yerlerden ateş açılacak mı diye soracağız.

22.9.2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
327 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Manevi Nesebi Sahih Olmayan ‘ŞEYHLERİN’ Özellikleri

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? İsmail Hakkı Bursevî hazretleri Rûhu’l Beyan Tefsiri’nde bu konuda şunları nakleder: Tasavvuf yoluna giren kişinin mürşid-i kâmile olan ihtiyacı; denizde boğulmakta olan kişinin, kendisini boğulmaktan kurtarması için iyi bir yüzücüye olan ihtiyacı gibidir. Yüzücü, diğerlerini kurtarmak için onların elinden tutar. Yüzücü olduğunu söyleyen kişi, eğer tam iyi yüzme bilmiyorsa, kendisiyle beraber elini tutanları...
 • Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    Karanlığın içerisinde yüzdürülen çocuklar… Işıkları söndürülmüş çocuklar… Kendi ailesi içerisinde tacize ve tecavüze uğramış, uğratılmış tertemiz günahsız çocuklar… Okudukları okullarda, gittikleri kurslarda cinsel istismara uğrayan ve de uğratılan masum çocuklar… Başlarına gelen tüm olaylarda sessizliğe alıştırılıp, kimselere anlatılmasın diye sıkı sıkıya tembihlenen ve de korkutulan o günahsız, melek yüzlü çocuklar… Küçük yaşlarda evlendirilen, gerdek gecelerinde bedenleri parçalanıp...
 • DAEŞ yolun sonuna geliyor

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    DAEŞ, bir terör örgütünün ismi içinde “İslam” kelimesinin olamayacağına inanan kişilerin IŞİD terör örgütüne verdiği isimdir ve Arapça “Devletül Irak ve Şam” okunuşu ile “Irak ve Şam Devleti” manasındadır. IŞİD’in açılımı “Irak Şam İslam Devleti” veya da Arapça okunuşu ile DAİŞ (ad-Dawlah al-Islamiyah fil-‘Iraq wa ash-Sham”, İngilizce kısaltılmış adı ISIS olup açılımı da “Islamic State of Iraq and al-Sham”dır. Bu kısaltılmış isimlerin tümü de terör örgütü DAEŞ’i tanımlar. Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulan DAEŞ’in geçmişi Y...
 • İSLAM TARİHİNDE SALTANAT

  20 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yezidle beraber, İslâm tarihinde saltanat başladı. Saltanat, belirli ailelerin ve dolayısıyla kişilerin halkı yönetmeleridir. Bu yönetimlerde gerçekten çok âdil kişilerin iş başına geldikleri görüldü. Ömer bin Abdülaziz hazretleri, Harun Reşîd, Gazneli Sultan Mahmud Han, Salahaddin Eyyûbî, Beyâzid-i Veli hazretleri, Fatih Sultan Mehmed Han, Dördüncü Ahmed Han hazretleri, Sultan İkinci Abdülhamid Han hazretleri gibi idareciler geldiler. Tarihte zaman zaman, halkın idarecilerden hoşnut olmadığı da görüldü. Halkı kendilerine karşı ayak...
UA-36507442-2