logo

reklam

FIRAT KALKANI VE MENBİÇ


facebooktwitter
Necdet Cemal OCAK
ncocak@gmail.com

Kıbrıs barış harekâtında gemilerimiz yola çıktığında meşhur 6.filo da Kıbrıs açıklarına geliyordu. Ecevit’e sordular “ ABD donanması araya girerse ne yapacaksınız” diye.

Ecevit “ateş ederek mi” diye sordu. Soruyu soran “hayır” dedi. Ecevit “etrafından dolaşırız” dedi.

Güney sınırımız Irak ve Suriye olarak yaklaşık 1250 km yi bulmakta. Güney sınırımızın güvenliği Süleymaniye-Musul-Kerkük-Halep’ten geçer. Oralar bizim toprağımız değil diyeceksiniz tabi.

Eğer sınırımızın dibinde PKK uzantısı PYD-YPG ve DAEŞ gibi şer güçler varsa sınır güvenliğimizin sağlanamayacağını gördük. Bu hattan yukarıya doğru mutlaka dost güçler olmak zorunda.

Geçtiğimiz ay Amerika, Suriye Demokratik Güçleri adı altında oluşturduğu güç ile Daeş’ten temizlemek için harekât başlattı. El-Bab’a doğru giderken nedense dönüp Menbiç’e girdiler. Çünkü hedef Daeş değildi.

Büyük çoğunluğu PYD den oluşan bu gücün hedefi Menbiç’i alıp, Afrin kantonu ile birleştirmekti. Bu bardağı taşıran damla oldu işte.

Fırat Kalkanı ile Cerablus PYD den temizlendikten sonra Mare ve Azez koridoru açıldı ve ÖSO’nun kontrolüne geçti.

TSK Menbiç’i geride bırakarak El-Bab’a doğru ilerliyor. Her tarafımız düşman kuvvetlerle çevriliyken Menbiç harekâtı riskli olacaktır. Harekât alanı genişleyip hedef olarak konulan 40 km mesafeye ilerledikçe hem lojistik destek zorlaşacak, hem de daha fazla zırhlı araç ve güç ihtiyaç gösterecektir.

Yapılan açıklamaya göre piyade birliklerimizin katılmayacağını anlıyoruz. Özel kuvvetlerle ve tank birlikleri ile sürdürülen harekâtta ÖSO ne kadar yeterli olacak bilmiyorum.

Piyadenin ilerlemesi için tank birliğine ne kadar ihtiyaç varsa, tankların ilerlemesi için de o kadar piyade birliklerine ihtiyaç vardır. Özellikle Amerika ve yanı sıra Çin, Rus, Alman yapımı sürpriz silahlarla karşılaşma ihtimalimiz yüksektir.

Kanaatimce El-Bab temizlendikten, hedef olarak belirlenen 40 km derinliğe ulaştıktan sonra kırmızıçizgimiz olan Menbiç’in temizlenmesi düşünülmektedir. Çünkü Menbiç’te Amerikan sürprizi bizi beklemektedir. PYD karargâh ve kontrol noktalarına şimdiden ABD bayrakları çekilmiştir. Diplomatik sıkıntılar yaşanabilir.

Menbiç temizlenirken PYD ile çatışma kaçınılmaz olacak, karşımıza Amerikan bayraklı mevziler çıkacaktır. İşte o zaman sorulacak ne yapacaksınız diye. Biz de o Amerikan bayraklı karargâh veya mevziye dönüştürülmüş yerlerden ateş açılacak mı diye soracağız.

22.9.2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
499 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bugünün işini, yarına bırakma!

  23 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Bugünün işini, yarına bırakma! Buhara’da yetişen Evliyadan Seyyid Emir Burhan hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün bir gence; - Ey kıymetli oğlum! Bugün, her istediğini kolayca yapabilecek bir haldesin. Gençliğin, sıhhatin, gücün, kuvvetin, malın ve rahatlığın bir arada bulunduğu bir zamandasın, buyurdu. Sonsuz saadete kavuşturacak sebeplere yapışmayı, yarar işleri yapmayı yarına bırakma, hemen yap. Delikanlı sordu. - Ne yapmamı tavsiye edersiniz efendim? - İnsan ömrünün en iyi zamanı olan bu gençlik gün...
 • DURDURAMADINIZ BÜYÜK TÜRKİYE YÜRÜYÜŞÜNÜ!

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  BÜTÜN DÜMENLRİNİZİ BİLİYORUZ. Bu ülke 35 yıldır sadece terörle mücadele etmiyor, bu ülke 35 yıldır terörün bataklığında üreyen işte bu kirli zihniyetle de mücadele ediyor. Terörü bir geçim kapısı haline getirmiş, yoksul çocukların ölümünü kendisine bir rant haline getirmiş kan baronlarıyla da bu ülke mücadele ediyor. İnanın, bunlar için en iyi Kürt ölü Kürt’tür, bunlar için en iyi Alevi ölü Alevidir. Vatanına ihanet eden, ama mütedeyyin maskesi takan örgütlerin dizinin dibine çökerler, ama gerçek mütedeyyinden korkar, onu yok etmek için her şe...
 • Ahlak ilmi çok mühimdir

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ahlak ilmi çok mühimdir Edirne’de medfun bulunan büyük Velilerden Şücaeddin-i Karamani hazretleri ”rahmetullahi aleyh“, bir gün sohbetinde; - Ahlak ilmi, kalb ve ruh temizliği bilgisi demektir, buyurdu. Tıp ilminin, beden sağlığı bilgisi olmasına benzer. Çünkü fena huylar, kalbin ve ruhun hastalıkları, zararlı işler de bu hastalıkların alametleridir. Şöyle devam etti: - Ahlak ilmi, çok şerefli, pek kıymetli, en lüzumlu bir ilimdir. - Neden efendim? dediler. - Çünkü, kalbin ve ruhun kötülükleri bu ilimle tem...
 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
UA-36507442-2