logo

reklam
27 Kasım 2016

Fidel Castro Efsane mi? Diktatör müydü?

2

MERCEKHABER GAZETESİ.COM ÖZEL

Geçtiğimiz gün hayata gözlerinin yuman Küba lideri Fidel Castro’nun dünyanın birçok bölgesinde kimi ‘hayranları’ tarafından ‘efsane’ olarak anılmakta. Diğer bir özelliği de anti- Amerikancı olmasıdır. Daha doğru bir ifadeyle ABD karşıtı gibi gösterilmesiydi.

Yıllarca kendini, Amerika ve kapitalist düşmanı bir halk adamı olarak tanıtan Castro gerçekten de böyle biri miydi?

Bu özellikleri nedeniyle kendisini efsane olarak gören binlerce ‘Castro Severlere’ kötü haberimiz var!  Efsane olarak bildiğiniz Castro’nun efsane olmadığını size bazı resim ve gerçeklerle kanıtlayacağız.

Peki, kendisi aslında kimdir?

cas
“CASTRO BİR DİKTATÖRDÜR”
Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “diktatör” diyenler iyi bilmelidir ki Fidel Castro ölene kadar iktidarını bırakmamış bir diktatördür. Fakat, nedense bizim solcular tarafından özgürlükçü ve kahraman olarak görülür.
Kendisini komünist bir lider olarak lanse eden Castro’nun, parada pulda gözü olmayan, düşük gelirle geçinen biri olduğu sanılır. Ancak tam aksi durum bahis konusudur. Castro, aslında dünyanın sayılı zenginlerinden biridir.
–  Castro Küba halkını özgürlük ve refah vaat etmişti. Ancak getirilen şey özgürlük değil, despot bir rejim ve uçsuz bucaksız fakirliktir. Papst Franziskus trifft Fidel Castro und dessen Frau Dalia Soto del Valle in Havanna (September 2015)
Kapitalizm düşmanı Fidel Castro birçok kez ADİDAS eşofmanıyla görüntülendi. Hayatı tezatlarla dolu olan ‘efsane lider’! Kapitalist dünyasının her nimetinden yararlanmayı ihmal etmedi nedense.
– Anti Amerikan ve antı kapitalist Fidel Castro Coca Cola içerken…! 
2

 Yoldaş Fidel Castrol yine bir Amerikan sporu olan beyzbol  oynarken görülüyor. En sevdiği ve icra ettiği spordur.1

 

Castro; Batista’yı devirdikten sonra “Artık seçim olacak” demesine rağmen bugüne kadar tek bir seçim dahi yapmamıştır. Aradan tamı tamına 47 yıl geçti. Ve Castro seçim yapmadan ömrünü tamamladı. Tarihe seçilmeden 47 yıl iktidarda kalan adam olarak geçti.

 

Evet, bir ‘devrimci’ olarak Castro’nun bir şeyleri devirdiği doğrudur. Ancak, yerine koyduğu şeyin eskisinden pek de iyi olmadığı ortada. Vaatlerini gerçekleştiremeyen, özü ile sözü bir olmayan,söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutmayan bir ‘kahraman’dır’ kendisi!

Kapitalizme ve Amerika’ya karşı çıkacaksın, sonra da Kapitalizm’in ve ABD ürünlerini giyecek,içecek ve sporunu icra edeceksin. Zenginliği halkla paylaşmayı vaat edeceksin ama halkı fakir bırakıp kendin zengin yaşayacaksın…

47 yıldır ülkesini seçim yapmadan ve tek adam mantığıyla yöneten Küba lideri Catro’yu kahraman gibi göstermeye çalışan malum yoldaşlara ve onu kendisini öve öve bitiremeyen gazetelere başsağlığı dilerken;

“Elveda Comandante”, “Kübra devrimci liderini kaybetti”, “Tarih seni çoktan akladı”, “Yirminci yüzyıl şimdi bitti” gibi övgü dolu sözleri manşetlerine taşıyan zihniyete; üst üste halkın yarısından fazlasının oyunu alan seçilmiş lidere  “Diktatör” yakıştırması yapmasını iki yüzlülük olarak değerlendiriyor ve kınıyoruz…

Resimlerle Fidel Castro:

Fidel Castro empfängt Papst Benedikt XVI in Havana
Castro trifft 1985 den weltberühmten Boxer Muhammed Ali
Castro (r.) empfängt Wladimir Putin im Dezember 2000 am Flughafen von Havanna
Castro war berühmt für seine stundenlangen Reden

Etiketler:
Share
563 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2