logo

11 Ekim 2015

“Faiz artırımının gecikmesi, faiz artırımını çok daha zorlaştıracak”

Faiz artırmayan Fed’in küresel ekonomilerde, özellikle de Çin’de olan biteni anlamaya çalıştığını görüyoruz. Tutanaklara göre faiz artıramamasının sebebi küresel ekonomilerdeki yavaşlama ve aşağı yönlü riskler. Ancak gelen son veri ABD ekonomisine yönelik algıyı da bozdu. Fed kendi verilerini de izlemek zorunda. ABD ekonomisine yönelik algı çok oynak, iki veriyle bozulup düzelebiliyor. Her politika açıklamasında ve tutanaklarda belirtildiği üzere enflasyon önemli bir etken, ancak son gelen kötü istihdam verisi, normalde çoktan üzerine işaret konulmuş olan istihdam piyasasına yönelik soru işaretleri oluşturmuştu.

3314

Tutanaklara göre birçok üye hala bu yıl faiz artışı olmasını bekliyor. Ancak bu tutanaklar güncel değil. Küresel ekonomiler ve ABD’nin durumuna yönelik algı tutanaklardan bu yana kötüleşti. Fed’in Aralık’ta yumuşak bir faiz artırımı yapmadığı takdirde faiz artırmak için en az 1 yıl beklemesi gerekebilir. Ekim çoktan masadan kalktı, Aralık ise masanın kenarına doğru itildi. Aralık’ın masada kalıp kalmamasını belirleyecek, yani Fed’in bundan sonraki politika adımlarının okunmasını sağlayabilecek en temel olgu, 2 aylık süre içinde ABD’den gelecek verilerdir.

 

Tabii, küresel merkez bankalarının üzerinde son dönemde oluşmuş olan parasal genişleme baskısı da belirleyici bir etken olacaktır. Çin’in büyümeyi yüzde 7 üzerinde tutmak için her türlü önlemi alabileceğini biliyoruz. Avrupa ve Japonya üzerindeki genişleme baskılarından sonra faiz artırması beklenen bir merkez bankası olan İngiltere de güvercin bir politika açıklaması yaptı. Fed’i Aralık ayında çok zor bir karar bekliyor, bu 2 aylık süreç de belirsizliğe sahne olacak.

 

Share
361 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2