logo

23 Mayıs 2016

“EVET”DEDİĞİM İÇİN ÇOCUKLARIMIN YÜZÜNE GURURLA BAKACAĞIM”

chp-milletvekili-ciray (1)

CHP İzmir Milletvekili ve Dilekçe Komisyonu üyesi Dr. Aytun Çıray dokunulmazlıklar ile ilgili anayasa değişikliği hakkında yapılan son oylamada neden “Evet” oyu verdiğini facebook hesabından açıkladı. Çıray açıklamasında, “Ben, iradem dışında gelişen ve ülkemi önlenemez bir belâya sürükleyecek bu değişikliğe taktik nedenle ‘evet’ dedim. Evet, ben bu değişikliğe Erdoğan’ın referandum beklentisini fos çıkarmak için “evet” dedim. Evet, ben bu değişikliğe ülkemin zaman kazanması için “evet” dedim ve bunun için başta Sayın Kemal Kılıçdaroğlu dahil kimseden talimat almadım. Böyle bir oyunu bozmak adına ‘evet’ dediğim için sonsuza kadar çocuklarımın ve eşimin yüzüne gururla bakacağım. Çünkü ben tekerlek kırıldıktan sonra yol gösterenlerden değilim.”

Çıray, dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili süreci canlı bombaya taziyede bulunan Tuğba Hezer’in başlattığını söyledi. Çıray sözlerini şöyle sürdürdü:“ CHP’nin durması ve direnmesi gereken yer burasıydı. Davutoğlu’nun taktiksel meydan okumasına dokunulmazlıklar ile ilgili üç anayasa değişikliği seçeneği götürülerek sorun anayasa değişikliği zeminine taşınmış oldu. Sonuçta Devlet Bahçeli’nin korku ve panikle Erdoğan’a teslim olmuş olması süreci 20 Mayıs Cuma günü yaptığımız Anayasa değişikliği oylamasına kadar getirdi.”

“Böyle bir referandumun sonuçlarının ne olacağını Sayın Takan’a özetlemiştim; ama bir diğer kötülüğü de ırkçılık yoluyla ülkeyi bölecek olmasıydı. Üstelik sonucu baştan belli olan ve bilinen nedenlerle Erdoğan’ın istediği gibi sonuçlanacak böyle bir referandum CHP milletvekillerinin muhtemel kaderlerini de etkilemeyecek ve dokunulmazlıkları uygulanan çok yanlış siyasetler yüzünden zaten kalkacaktı. O halde yapmam gereken çok açıktı: ülkemin birlik ve beraberliğini korumak, RTE’nin otokratik başkanlığını geciktirmek.

O halde muhalefetin yürüttüğü siyaset nedeni ile önümde tek çare kalıyordu; dokunulmazlıkların kaldırılmasına “EVET” demek. Evet, ben, iradem dışında gelişen ve ülkemi önlenemez bir belâya sürükleyecek bu değişikliğe taktik nedenle “EVET” dedim. Evet, ben bu değişikliğe Erdoğan’ın beklentisini fos çıkarmak için “EVET” dedim. Evet, ben bu değişikliğe ülkemin zaman kazanması için “EVET” dedim ve bunun için başta Sayın Kemal Kılıçdaroğlu dahil kimseden talimat almadım. Böyle bir oyunu bozmak adına “EVET” dediğim için sonsuza kadar çocuklarımın ve eşimin yüzüne gururla bakacağım. Çünkü ben tekerlek kırıldıktan sonra yol gösterenlerden değilim.”

Share
314 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2