logo

08 Nisan 2016

Evde Sağlık Hizmetlerinde Yerinde Değerlendirme

5Sağlık Bakanlığının Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında hayata geçirilen Evde Sağlık Hizmetleri uygulaması çeşitli hastalıklara bağlı olarak evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan, yatağa bağımlı bireylere evinde ve aile ortamında sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde verilen sağlık (muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon) hizmetlerini içermektedir. Beyoğlu Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği bünyesinde bulunan sağlık kuruluşlarında verilen Evde Sağlık Hizmetleri uygulaması ile yatağa bağımlı olan birçok hastanın sağlık ihtiyacı giderilmekte. Sunulan bu sağlık hizmetini hem yerinde değerlendirmek hem de hizmet alan hastaların talep ve değerlendirmelerini almak amacıyla Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Erol Kısmet evde sağlık hizmetinden yararlanan bir hastayı evinde ziyaret etti. Evde sağlık hizmetleri hakkında hasta ve yakınlarına bilgi veren Genel Sekreter Prof. Dr. Erol Kısmet Evde Sağlık Hizmetlerinin sağlık kurumlarına gelemeyen ameliyat sonrası bakım gereksinimi veya uzun süreli bakıma ihtiyacı olan hasta ve yaşlılara, yeni doğum yapan annelerden hastanelerde tedavisi tamamlanıp geri kalan tedavisinin evde de sürdürülebilecek hastalara, kısa süreli hemşirelik hizmetlerine gereksinim duyanlardan, aşılama ve laboratuvar tetkikleri gibi hizmetleri almak isteyenlere kadar çok geniş bir yelpazede ihtiyaç sahiplerine hitap etmekte olduğunu belirtti.Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde dokuz sağlık tesisinde Evde Sağlık Hizmeti verilmekte olup, genel sekreterlik bölgesinde toplam 15.000 evde sağlık hastasına hizmet verildi.

Evde Sağlık Hizmeti veren sağlık tesisleri;

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Eyüp Devlet Hastanesi

İstinye Devlet Hastanesi

Kağıthane Devlet Hastanesi

Sarıyer İsmail Akgün Devlet Hastanesi

Beşiktaş Sait Çiftçi Devlet Hastanesi

İstanbul Okmeydanı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

Nasıl Başvurabilirsiniz?

Başvurular, aile bireyleri tarafından hastanın nüfus cüzdanı ile Toplum Sağlığı Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezine bizzat müracaat ederek veya Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesindeki Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezine 444 38 33 ( 444 EVDE ) numaralı telefondan ulaşılarak yapılabilir.

Hangi Hizmetler Verilmekte?

· Tanısı konularak tedavisi düzenlenmiş hastaların takibini yapmak

· Tıbbi cihaz, malzeme ve ilaç kullanımına ilişkin raporların çıkartılmasına yardımcı olmak

· Gerekli durumlarda hastalık raporu çıkartılmasına yardımcı olmak,

· Evde kullanımı gerektiren tıbbi cihaz ve ekipmanların doğru ve uygun koşullarda kullanılması konusunda eğitim ve danışmanlık hizmetlerini vermek

· Hasta ve yakınlarına evde bakım sürecinde üstlenebilecekleri görevler, hastalık, tedavi, bakım eğitimi vermek ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi için bilgilendirmek.

· Ekipler tarafından gerektiğinde hasta nakil araçları ile hastanın hastaneye naklini sağlamak.

· Hastanın muayene, tetkik, tedavi, tıbbi bakımını yapmak.

· İlacın reçete edilmesindeki özel düzenlemeler saklı kalmak kaydıyla uzun süreli kullanımı sağlık raporu ile belgelendirilen, hastanın hastalığına bağlı olarak kullandığı ilaçları yazmak ve ilaç kullanımı ile ilgili bilgi vermek.

· Gerek görüldüğünde uzman hekim, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog desteği ve bu birimlere randevu, muayenehane gibi uygulamaları sağlamak.

Share
405 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2