logo

09 Mart 2016

Et konusu ve Bakanlığın yeniden yapılandırılması,Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülecek….

7En az 53 ülkenin tarım bakanlarının katılacağı ve 2 yılda bir düzenlenen Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Avrupa Bölgesel Konferansı’nın 30’uncusu, 2-6 Mayıs 2016 tarihleri arasında  Antalya’da toplanacak.

Geçtiğimiz yıl G-20 liderlerini misafir eden Antalya’da, bölgenin tarım ve kırsal kalkınma sorunlar ile 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik atılacak adımların görüşüleceği 30’uncu FAO  Avrupa Bölgesel Konferansı’nda,bu yıl da AB ve Orta Asya ülkelerinin tarım bakanları, en iyi şekilde ağırlanacak.

10 milyon dolar değerinde proje desteği verildi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Ofisi vasıtasıyla, 5 yılda ülkelere, 10 milyon dolar değerinde proje desteği verdiklerini açıklayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik “Bu fonu, bir aşama daha ileri taşıyarak, önümüzdeki 5 yıl için 2 katına çıkarmış bulunuyoruz. Yani 20 milyon dolar civarında proje desteği gerçekleşecek” dedi.

Rakhmanin ve beraberindeki heyet,Bakan Çelik ile görüştü

Mayıs’ın ilk haftası Antalya’da gerçekleştirilecek olan FAO Bölgesel Konferansı ve kuruluşla sürdürülen ilişkilerle ilgili görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktör Yardımcısı ve Avrupa ve Orta Asya’dan sorumlu Bölge Temsilcisi Vladimir Rakhmanin ve beraberindeki heyeti kabul eden Bakan Çelik,

görüşmede, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü de kutladı. Türkiye’nin 1948 yılından beri üye olduğu FAO ile yoğun ilişki ve işbirliğinin devam ettiğini, Dünyada 2 milyar kişinin yoksulluk ve açlıkla mücadele içinde olduğuna vurgu yapan Bakan Çelik, FAO’nun ana görevlerinin başında, bu yoksulluğu ortadan kaldırmanın geldiğini ifade etti.

İmkânlarımızı, dünya insanları için nasıl kullandığımıza dünya şahittir 

Bakan Çelik, açlık ve yoksullukla mücadelede FAO’nun üzerine son derece önemli görevler düştüğünü, bu temel problemlerden mustarip olan Suriye’ye Türkiye’nin kapılarını sonuna kadar açtığını ifade ederek “Biz Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 7’inci büyük tarım ülkesiyiz. Bu imkânlarımızı yalnız 78 milyon nüfus için değil, tüm dünya insanlarına dönük olarak nasıl kullandığımıza bütün dünya şahittir.

Türkiye, 3 milyon Suriyeliyle ekmeğini paylaşıyor  

Dünyadaki mazlumların dertlerine derman olma yolunda imkânlarımızı nasıl seferber ettiğimizi, siz medya mensupları da yakından takip ediyorsunuz. Biliyorsunuz Suriye’de yaşanan olaylar karşısında dünya, Suriyelilere kapılarını kapatıp, onları bombalamakla meşgul olurken, Türkiye 3 milyon Suriyeliye kapısını açmış ve onlarla ekmeğini paylaşmaktadır.” dedi.

Bölge ülkelerine, 5 yılda 10 milyon dolar proje desteği verildi

Türkiye ve FAO ilişkilerinin giderek derinleştiğini ve farklı boyutlar kazandığını da belirten Bakan Çelik, “2007 yılından beri faaliyet gösteren FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi vasıtasıyla, bölgedeki ülkelere 5 yılda 10 milyon dolar değerinde proje desteği vermiş bulunuyoruz. Bunu bir aşama daha ileri taşıdık ve önümüzdeki 5 yıl için bu fonu 2 katına çıkarmış bulunuyoruz. Yani 20 milyon dolar civarında proje desteği gerçekleşecek”

şeklinde sözlerini sürdürdü.

Uluslararası Bakliyat Yılı’nı dünyaya daha iyi tanıtacağız

Bakan Çelik,ülkemizin girişimleri ve FAO’nun desteğiyle BM tarafından 2016 yılının “Uluslararası Bakliyat Yılı” ilan edildiğini hatırlatarak “Bu kapsamda yapılacak çalışmalarla temel protein kaynaklarından olan bakliyatın önemi ve faydalarını, dünyaya daha iyi tanıtma imkânını elde etmiş olacağız” diye konuştu.

EXPO 2016 Antalya Uluslararası Botanik Sergisi’ne, FAO katılıyor

2015 yılında ülkemizce yürütülen G-20 dönem başkanlığı çerçevesinde düzenlenen G-20 Tarım Bakanları Toplantısı hazırlık sürecinde, FAO ile yakın ve verimli bir işbirliğinin söz konusu olduğunu anlatan Bakan Çelik, “Geçen yıl G-20 tarım bakanları olarak aldığımız kararla “Gıda Kayıp ve İsrafların Ölçülmesine Yönelik Teknik Platform” kurulması görevi FAO’ya verildi.

FAO ile ayrıca “Güney-Güney İşbirliği” çerçevesinde en az gelişmiş ülkelerle işbirliği kapasitesinin arttırılması konusunda ortak çalışmalarımız da bulunuyor. Ülkemizin ilk EXPO’su olan ve önümüzdeki günlerde kapılarını ziyaretçilere açacak olan EXPO 2016 Antalya Uluslararası Botanik Sergisi’ne, FAO’nun da kurumsal olarak katılacak olmasından duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum” dedi.

FAO’nun hedeflerinden biri de, yoksulluğun kaldırılması

FAO’nun ana hedeflerinden birinin yoksulluğun ortadan kaldırılması olduğuna dikkat çeken

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktör Yardımcısı ve Avrupa ve Orta Asya’dan sorumlu Bölge Temsilcisi Vladimir Rakhmanin ise “Bu mücadele çok zor ama çok gerekli bir mücadeledir. İnsanlığın gelişmesi için gıda güvenliği son derece önemlidir. Sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle beraber 2030 yılında açlığı ortadan kaldırma hedeflerine ulaşabileceğimizi umuyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için bütün uluslararası toplumun bir arada çalışması gerekmektedir.

FAO,açlığın kaldırılması ve gıda güvenliği çalışmaları için Türkiye’den memnun 

FAO bu noktada üye ülkelerle işbirliğine çok güvenmektedir. Bu anlamda Türkiye hükümetine, açlığın ortadan kaldırılması ve gıda güvenliği konularındaki FAO’ya yaptığı katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz. Roma’daki ofisimizde, ya da bölge ofisimizde değil, Ankara’da ve sürekli sizinle irtibat içinde olmaktan çok memnunuz. Bizim Orta Asya Alt Bölgesi Ofisi, zamanın Başbakanı sayın Erdoğan tarafından açılmıştı. Bu Türkiye’nin, gıda güvenliği hedefine ulaşma kararlılığını göstermektedir” şeklinde devam etti.

Konferansta, 2021 yılına kadar belirlenen öncelikler ele alınacak

2016’nın, Uluslararası Bakliyat yılı ilan edilmesinin Türkiye Hükümeti’nin inisiyatifi olduğunu söyleyen Rakhmanin, Mayıs ayında Antalya’da yapılacak ve Bakan Çelik’in başkanlık edeceği bölge konferansı ile ilgili olarak da “Bölge için çok önemli bir toplantıdır. Organizasyonun başarılı olacağından eminiz, çünkü bu Türkiye’nin yürüteceği bir çalışmadır. Çok önemli konuları konuşacağız; bunlar sürdürülebilir kalkınma, uluslararası bakliyat yılı ve 2021 yılına kadar belirlediğimiz önceliklerdir. Konferansta görüşeceğimiz görüşmelerle, önümüzdeki 2 yılda yapacağımız işleri belirleyecektir” dedi.

Et konusu ve Bakanlığın yeniden yapılandırılması,

Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek

Bakan Çelik, toplantıda et fiyatlarıyla ilgili bir soru üzerine “Et ve fiyat konusu çok farklı tartışılıyor.Bizim etle ilgili tüm çalışmalarımız, sektörün tüm paydaşlarıyla, partnerlerimizle yaptığımız çalışmalardır ve hepsi hayvan varlığını arttırmaya yönelik kararlardır. Bunun için ne gibi engeller varsa, bölge toplantılarında bizzat üreticilerle de görüşmeler yaparak değerlendirdik. Sadece etle değil, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ilgili kapsamlı bir sunumu tamamlama noktasındayız. En yakın zamanda Bakanlar Kurulu’nda sunacağız.”dedi.

 

Share
289 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2