logo

reklam

ESMA-UL HUSNA


facebooktwitter
Mustafa ÇİÇEKLİ
ciceklireklam@hotmail.com

ESMA-UL HUSNA

EL-VARİS
El-Vâris, mahlûkatın tümü yok olduktan sonra diri kalacak olan, ebedî olan, dünya hayatındaki servetlerin geçici sahipleri ahirete göçtükten sonra da varlığı devam edecek olan, servetlerin gerçek sahibi olan demektir.

Âl-i İmrân sûresi (3), 180: “Göklerin ve yerin mirası Allah’a aittir. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.”

Allah, Malik-el Mülk’tür; varlığın tek sahibidir, mülkünde ortağı yoktur. Kulları, bu mülkten kendilerine emaneten verileni kullanabilir.

Hıcr sûresi (15), 23: “Elbette Biz diriltiriz ve Biz öldürürüz! Ve hepsinin varisleri de Biziz.”

Kasas sûresi (28), 58: “Biz, maişetleriyle şımarmış nice memleketi helak etmişizdir. İşte yerleri! Kendilerinden sonra oralarda pek az oturulabilmiştir. Onlara Biz Vâris olmuşuzdur.”

İnsanoğluna hayatta “mülkün sahibinin Allah olduğunu bilmesi” yeter! Bu gerçek, insanda varlık sahibi olunca şımarmayacak kadar büyük bir bilinç yerleştirir.

Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.s.) şöyle buyuruyorlar:

“Ölüyü üç şey takip eder, kabre kadar gider de ikisi tekrar geri döner. Biri orada onunla beraber kalır. Ölüyü ailesi, malı ve ameli takip eder. Neticede ailesi ve malı geriye döner de, kendisiyle beraber sadece ameli kalır.” (Buhârî, Rikâk, 42; Müslim, Zühd, 5; Tirmizî, Zühd, 46; Nesâî, Cenâiz, 52; Ahmed, III, 110.)

Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav) bir gün Tekâsür Sûresi’ni okuyordu. Sûreyi bitirince sahabelerine dönerek şöyle buyurdu:

“Âdemoğlu “malım malım” deyip duruyor. Ey Âdemoğlu! Yiyip tükettiğin, giyip eskittiğin veya sadaka olarak verip sevap kazanmak üzere önden gönderdiğinden başka malın var mı?” (Müslim, Zühd, 3-4; Tirmizî, Zühd, 31, Tefsîru sûre (102), 1; Nesâî, Vesâyâ, 1.)

Yine, İki Cihan Serveri Muhammed Mustafa (s.a.s.) şöyle buyurdular:

“Kişinin kendi malı, hayır yaparak önceden gönderdiği; mirasçının malı da harcamayıp geri bıraktığıdır.” (Buhârî, Rikâk, 12.)

Âl-i İmrân sûresi (3), 180: “Allah’ın, kendilerine lütfundan verdiği nimetlere karşı cimrilik edenler, bunun, kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar. Hayır, o, kendileri için şerdir. Cimrilik ettikleri şey, kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktır. Göklerin ve yerin mirası Allah’a aittir. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.”

İslâm, insana muhteşem bir hayat felsefesi kazandırır dostlarım. Varlığın gerçek sahibini tanımak, bilmek, dünya hırsını yok eder, bitirir. Mülkün emanetçisi olduğunu bilmek paylaşmayı getirir insanın hayatına… Mülkün emanetçisi olduğunu bilmek veren el eder insanı…

İnanan insanın işi, para biriktirmek, üst üste mal yığmak değildir… İnanan insan zamanını, kendisine ölüm meleği gelmeden önce emanetçisi olduğu malı yerlerine ulaştırmakla geçirir…

İnanan insan, “Rabbim! İlmimi artır” (Tâhâ sûresi (20), 114.) diye dua eden İki Cihan Serverinin izinde yürür ve ilim peşinde koşar.

İnanan insan Allah’a olan sevgisini, Kur’ân-ı Kerîm’i okuyup, öğrenerek ve onunla amel ederek; Hz. Peygamber’e olan sevgisini de sünnetlerini öğrenip yaşamına geçirerek ispat etmeye çalışır.

İnanan insan bilir ki, toprağa birkaç metrelik kefenden başka bir şeyle girilmiyor! Ahiret yolculuğundaki tek azık “takvâ”dır dostlarım!

Meryem sûresi (19), 63: “O cennet ki, biz kullarımızdan takvâ sahiplerini ona vâris kılacağız.”

Mü’minûn sûresi (23), 11: “Ki, Firdevs’e vâris olan bu kimseler orada ebedî kalırlar.”

Ey, malın mülkün tek sahibi; mülkünde ortağı olmayan, her şeyin tek varisi olan Rabbim! Beni, el-Vâris isminin ışığında yaşayıp, dünyaya “metelik” vermeyenlerden; gönüllere sevgi ile girip, sevgiyi miras bırakanlardan, kendini mal-mülk sahibi sananlardan değil, rızanı kazanan ve kullarınla yaptığı alış-verişlerde, “Allah senden razı olsun” duasını alabilenlerden eyle!

Enbiyâ sûresi (21), 105: “And olsun ki, Tevrat’tan sonra Zebûr’da da yeryüzüne ancak sâlih kullarımın mirasçı olduğunu yazmıştık.”

Ey Rabbim! Halifelik görevimi bilinçle yapıp, “arz”ı “ahiret”e basamak eyleyen, salih kullarından olmamı nasip eyle!

Ey Rabbim! Yerlerin-göklerin kullara şahitlik edeceği o zorlu günde “ilm”i peygamber mirası kabul edip, onun peşinden koşan, ilim öğrenen, ilim öğreten ve o ilimle amel ederek yaşayanlardan olmamı nasip eyle!

Ey Rabbim! Tek kapımsın. Sinemdeki özü bilensin! Satırlarımı, aciz gönlümün Sana hediyesi olarak kabul et! Bu satırları, arkamda bıraktığım yavrularıma ve gönül dostlarıma tek mirasım eyle!

Bu satırları kudretine emanet ediyorum; indinde makbul eyle! Âmîn.Alıntı

Share
103 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YENİDEN HAYAT..

  28 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Dişimi çektiriyordum. Doktor, dişimi çekmeye zorlanırken, o da damaktan kopmamak için âdetâ direniyordu. Ben, morfinin verdiği rahatlıkla, acı çekmek yerine, bu ibretli manzarayı hayalen seyrediyordum. Bu hal bana ölümü hatırlatmıştı. Şöyle düşünmüştüm: bu diş, çekilmeden az önce damakla, ağızla, beyinle, kısacası bütün bir bedenle alâkalı idi. Ama, çekilir çekilmez, bütün bu alâkaları kaybetti. Artık o, diş değil bir kemikti. Ölen insan da öyle değil miydi? Ölmeden az önce onun bedeni, hava ile, gıda ile, yer küresinin dönüşü, güneşin doğuş...
 • “28 Haziran 2016” Terörü Lanetliyorum

  28 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  28 Haziran 2016 yılında İstanbul Atatürk Havalimanına yapılan hain terör saldırında şehit düşen bütün kardeşlerimin mekanı cennet olsun. Ruhları şad olsun!   Türkiye Cumhuriyeti Devleti topraklarında son zamanlarda hedef almakta olan hain terör saldırılarından biri “28 Haziran 2016” yılında “İstanbul Atatürk Havalimanında” gerçekleşen saldırıdır. Hain terör örgütü adına canlı bomba olarak masum insanların arasına dalmış ve bunun sonucunda bazı kardeşlerimiz şehit olmuş, bazı kardeşlerimizde ciddi anlamda yaralanmışlardı.    Yaşamla...
 • MÜNAFIKLIK-İKİYÜZLÜLÜK..

  27 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kur’an’da “mü’minler, müslümanlar, mücâhidler, sâdıklar, sâlihler…” vb. tabiri caizse “yağlı ballı” nitelemeleri üzerimizi almaya pek bayılırız da… “Yahudiler, Hristıyanlar, münâfıklar, akılsızlar, fikirsizler, kafasızlar, sefihler (beyinsizler), sağırlar, körler, dilsizler, kitap yüklü eşekler, dilini sarkıtan köpekler, Hamanlar, Karunlar, Hahamlar, Ruhbanlar” vb. sıfat ve nitelemeleri duyunca arkamıza bakınırız… Kesin bizden bahsetmiyordur! Bunları Kurtlar Vadisi’nde “Çakır” rolü üzerine yapışıp kalan dizi oyuncusu gibi (ki kurtulmak...
 • Yağ,sevgi yağışım, yağ!

  27 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Dəli    külək    əsir .  Yağmur    öz    həzin    nəğməsini    damla - damla ürəyimin    hər    döyüntüsünə   köçürür .  Narın    damlaların    altında düşüncələrim ,  sanki    cilalanır , ruhum   rahatlıq    tapır .  Rüzgarları , yağmurları , bir   də   dənizi   çox   sevirəm . Yağmurlu    yollarda    adlaya - adlaya   yenə   də    ürəyim   SƏNİNLƏ həmsöhbət    olub .  Yenə   qəlbimdəki    təmiz    sevginin    al   şəfəqlərinə boyanıb,  həsrətli    yollarda    azıb    qalan   gözlərim .  Yollar ,  bəlkə  də SƏNİ    gözləməkdən     yorul...
UA-36507442-2