logo

04 Nisan 2016

ESHAB-I KEHF GENÇLİK PROJESİ KÜÇÜKÇEKMECE’DE START ALDI

4Afşin Eshab-ı Kehf Dostluk Kültür ve Çevre Derneği’nin hayata geçirdiği,  Eshab-ı Kehf’i gençlere anlatmayı hedefleyen “Eshab-ı Kehf Gençlik Akademisi” projesi açılış programı SKSM’de gerçekleştirildi.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Küçükçekmece Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen programa, “İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Küçükçekmece İlçe Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece İlçe Müftüsü Mustafa Temel, Küçükçekmece AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Korkut, AFŞİNDER Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ardıç, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan, tarihçi-yazar Talha Uğurluel ve çok sayıda misafir katıldı.

 

“BİR GRUP GENÇ ZAMANIN DİN ANLAYIŞINA İTİRAZ ETTİ”
Programda konuşan İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran, “Kehf, bir mağara demek. Bir grup genç, zamanın din anlayışına, hakim anlayışa itiraz ediyorlar. Çünkü baştakiler, kendilerine göre ben Rabbim diyor. Bizde bir taraf Rab bir taraf abid, biz kuluz, cenabı hak da Rabbimiz. Ondan başka da Rab tanımıyoruz. O bizim de Rabbimiz, bütün kainatın da, her şeyin sahibi, maliki, hakimi. Bu Eshab-ı Kehf dediğimiz gençler de bakıyorlar ki başka çareleri yok, bir mağaraya çekiliyorlar. Ama Cenab-ı Hakkın da çok yakın desteğindeler. Hatta, Cenab-ı Hakkın kontrolündeler. Çekiliyorlar toplumdan, mağaraya ve oraya gittikleri zaman Cenab-ı Hakka:  Ey rabbimiz, bize kendi katından rahmet ver. Merhametinle muamele et ve bizim için şu durumdan bir çıkış hazırla diye dua ediyorlar” diye konuştu.

 

“ALLAH’Ü TEALA ONLARI 3 ASIR MAĞARADA MUHAFAZA ETTİ “
Dönemin din anlayışına itiraz eden gençlerin bir mağarada geçirdiği zamana ilişkin bilgiler aktaran Araştırmacı Tarihçi Talha Uğurluel ise biliyorsunuz mağarada uyuyan bu gençlere 6 genç deniliyor. Allah’ü Teala daha iyi bilir. Yolda bir çobana rastlıyorlar o da onlara katılıyor. Bir de Kıtmir geliyor arkalarından. Mağaraya giriyorlar. Tabi arkadan takip ediliyorlar ve o günün iktidarı tarafından mağaranın ağzı örülüyor. Mağara da açlık içinde ölsünler diye. Buna rağmen 3 asır boyunca Allah’ü Teala onları muhafaza ediyor” diye konuştu.

 

“KAHRAMANMARAŞ TÜRKİYE’NİN KÖŞE TAŞIDIR”

 

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, ”Kahramanmaraş Türkiye’nin köşe taşıdır ve tarihleri inşa ettiren Koca Sinanların ustabaşıdır. Kahramanmaraşımız en önemli değerlerini manevi ve kültürel değerlerinden almaktadır. Birçok tarihi ve kültürel değerlerimizin en başında Afşin’deki Ashab-ı Kehf’imiz ve Kahramanmaraş Merkez’de ki en meşhur sahabilerden olan Malik Bin Ejder makamımız vardır. Bizler böyle makamlara sahip olmanın iftiharını taşıyoruz. Biz bu iftiharları nesillerimize de intikal ettirmenin çabasını sarf ediyoruz”dedi.

 

“GENÇLERİMİZİ ÖNEMSİYORUZ”

 

Afşin Eshab-ı Kehf Dostluk Kültür ve Çevre Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ardıç ise

”AFŞİNDER’i dostluğun, kardeşliğin ve kültürün buluştuğu adres olarak tanımlıyoruz. Gençlerimizi önemsiyoruz. Eğitim bursları ve yapılan birçok gençlik  faaliyetleriyle öğrencilerle bir araya gelip kültürel ve sanatsal değerlerimiz adına birçok aktivite içerisindeyiz. Çevreye duyarlılık adına yaptığımız faaliyetlerden biri de  Küçükçekmece Belediyemiz ile ortak çalışma yaptığımız ”Yeşil Dernek” unvanını alan ve her ay düzenlenen söyleşi ve paneller ile İstanbul’da yaşayan hemşerilerimizi bilinçlendiriyoruz” dedi.

 

“ESHAB-I KEHF’İN ANLAŞILMASINI ARZU EDİYORUM”

 

Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan ise “Gerçekten Eshab-ı Kehf, toplumumuzda maalesef pek kavranmamış, idrak edilmemiş bir konu. Bu vesile ile gündeme taşınması çok büyük ehemmiyet arz ediyor. İnşallah bizde Eshab-ı Kehf’de ki o gençlerin maneviyatını kavrama noktasında, bu geceyle birlikte bir adım atmış oluruz” dedi.

 

“ZULMÜN BAŞININ EZİLMESİNİ DİLİYORUM”

 

Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya ise ”Bu programın hazırlayan ve gençlerimizin zulme karşı duruşunun şekillendirilmesi projesinin mimarı olan AFŞİNDER Derneği Başkanı ve ekibini tebrik ediyorum. Tüm Dünyada özellikle zulme baş kaldırma konusu önemli bir sıkıntı olarak karşımızda duruyor. Zulmün başının ezilmesi için Rabbimin ezilenlere güç kuvvet vermesini diliyorum” dedi.

 

Program sonunda Afşin Eshab-ı Kehf Dostluk Kültür ve Çevre Derneği (AFŞİNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ardıç protokol üyelerine tablo ve plaket takdim etti.

Share
256 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2