logo

reklam

ESED, KESİNLİKLE ABD’DEN DAHA TEHLİKELİ DEĞİL.


facebooktwitter
Necdet Cemal OCAK
ncocak@gmail.com

Türk milletinin hasletidir dürüst olmak. Özellikle dış politikada dürüst bir milletiz, dürüst bir devletiz. Dürüst olduğumuz için kızıyorum ben şahsen. Dünyanın tek kerizi biz miyiz diyorum.

Neden BOP eş başkanı oldun diye kızmak yerine, neden verdiğin sözde duruyorsun diye kızmak gerekir. Çünkü BOP, bize anlatılandan başka bir hal aldı. Ama biz hala söylenenler geçerliymiş gibi verdiğimiz sözde duruyoruz.

Görüşmelerde soruyormuş diplomatlarımız  “ bize anlattığınız bu değildi ” diye. ABD, “bazı değişiklikler olabilir” diyormuş. Artık bizimde bazı değişiklikler yapma hakkımız doğmuş demektir. Verdiğimiz söz, bize anlatılan duruma göreydi çünkü.

ABD’nin aleyhimize döndürdüğü, kesinlikle istemediğimiz politikalar uyguladığı Suriye’de bizim hala koalisyon diyerek, Işid diyerek ABD ile birlikte hareket etmemizi aptallık olarak görüyorum.

Bölgedeki nüfus kaydırmalarını ayarlamak için Işid’in uydurulduğunu beyinsiz tek hücreli “amip” bile biliyor artık. Bu Durumunda güneyimizde Arap ve Türkmen nüfusunun yerlerinden çıkarılıp Kürtleştirdiğini artık eşek de öğrendi. Lakin “koalisyon havadan, biz de karadan toplarla Işid’i vurduk” diye övünüyoruz. Tek hücreli “amip”in kulağı çınlasın.

Yani, ABD’nin aleyhimize olacak şekilde değiştirdiği, güneyimizde boydan boya koridor halinde kurmakta olduğu ve bizim karşı olduğumuz Kürt devletinin kurulmasına destek veriyoruz. Kürt devletinin kurulacağını nihayet anlayan eşeğin de kulağı çınlamıştır inşallah.

Yurt dışında herhangi bir yere para göndermek istediğinizde eğer Avro ise bir alman bankası, eğer dolar ise bir Amerikan bankası üzerinden gönderirsiniz. Gönderdiğiniz birkaç doları bile takip eden Amerika, Işid diye bir örgütün kuruluşundan haberdar olmuyor. PKK’nın elindeki silahların kendi malı olduğundan haberdar olmuyor.

Bölgedeki gelişmelere paralel olarak PKK’nın yeni taktikler denemesi tamamen Suriye’de ki kürt oluşumunun ardından sırası gelen “kuzey Kürdistan” için. Yani bu PKK planı değil ABD planıdır. Bu planı koyunlar da öğrendi artık.

Bütün hayvanlar âleminin anladığı batının bu kahpe, sahtekâr davranışını aşmak ve menfaatimize uygun davranmak için artık insan zekâsı gerekiyor.

“Düşmanlarımızın sayısını azaltıp, dostlarımızın sayısını çoğaltmak” kulağa hoş geliyor tabi. Böyle bir şey imkânsız, bu bir ütopyadır. Bunun yerine düşmanlara “aleyhime davranma seninle iyi geçineyim” denir. “Çünkü bu ikimiz içinde iyidir.” Düşman buna uyacaktır, onun da menfaatine uygun olan budur.

Düşmandan dost olmaz. Ancak hiç kimse ile de sonsuza kadar savaş halinde kalınmaz. En çok bizde olmak üzere milletlerde şan, şeref, gururun yerini para aldığı için devletler birbirine muhtaçlar. Biz gururlu milletiz demesin kimse. Domatesler, limonlar, oteller, turistler diye tepinen biz değil miydik? Domates yüzünden sınır ihlali yapan uçağı düşürdüğümüze bile pişman olan biz değil miydik? Nerede milli ruh, nerede gurur?

Libya’da Kaddafi’in vurulduğu gibi Esed’de vurulabilirdi. Vurulmadığına göre plan başka. Bize anlatıldığı gibi değildi ama yine ABD tezini destekledik. Gidecek dediler, Esed nedense gitmedi bir türlü. Sonra bölgeye yeni aktörler geldi. “Esed’le ilişkini kes” dediler onu da yaptık.

Madem değişiklikler olabilir biz de politikamızda değişikliğe gitmeliyiz. ABD, sözde bizi bölge lideri yapacaktı politikalarını destekledik Suriye’de. Durumlar değişmiş, şimdi karşı olduğumuz Kürt devletini kuruyorlar yine destekliyoruz. Gel de tek hücreli “amip” i anma şimdi. Ben hala bu durumları anlayıp, ona göre politika üretecek insan zekâsının gerekli olduğuna inanıyorum.

Madem bizi de bölgede sınırları değişecek devletler arasına katmıştır Amerika, biz de bağımsız politika üretmeliyiz.

Rusya, İsrail ve Suriye ile görüşülmeli mutlaka. Esed ülkesine hâkim, normal olarak yönetiyorken Kürt kantonu falan var mıydı? Kürt devleti kuracak kimse var mıydı? Yönetimi zayıflatıp Kürt devletini kuran ( kuran diyorum, çünkü aksi tedbirler alınamazsa kuruldu sayılır) ABD olduğuna göre artık batıcılık oynamaktan vazgeçmeliyiz.

1-Esed desteklenir yeniden eskiye benzer bir düzene geçilir.

2-İnsanlar evlerine ve topraklarına dönerler.

3-Buna engel olmak isteyen Işid ciddi şekilde üç devlet tarafından vurulur.

4-İran’ın etkinliği azaltılmış, Şii yayılmacılığı önlenmiş olur.

5-Bu defa Işid’in vurulmasına engel olmak isteyen ABD’nin niyetini herkes anlar.

6-Bölgenin imarı büyük ihtimalle bize düşer, ekonomik fayda sağlanır.

7-Suriye’de terör grupları ( Işid ve pkk uzantıları) temizlenince Tır ticaret yolumuz açılır.

8-Rusya istediğini alır. İstediği Ak Deniz’den kopmamak. Bu sağlanır, biraz da ekonomik çıkar elde eder.

9-Rusya ile ünlü domates ticareti başlar, turizmcilerin taklalar attığı Rus turistler tekrar gelir. Turizmciler “yerli turist istemiyoruz” diye eski küstah haline döner.

10-İsrail ile münhasır ekonomik bölgede petrol ve doğalgaz aranır.

11-Önceki yıllarda olduğu gibi İsrail’in eline ipleri vermeden menfaatimiz doğrultusunda ticaret yapılır.

12-İncirlik üssü kesinlikle boşaltılır, müstemleke olmadığımız “batılı dostlarımıza” anlatılır.

13-Kendilerinin bile içinden çıkamadığı AB müracaatımız geri çekilir.

14- Bu devletlerle aramızda bizim bilmediğimiz ikili anlaşmalar varsa iptal edilir.

Kürtlere kimlik dahi vermeyen Esed ile konuşup onlara eşit vatandaşlık verilmesini sağlamak mı daha uygun, güneyimizde kürt devleti kuran Amerika’yı aptalca desteklemek mi daha uygun sizce?

Kimse kızmasın ama biz ikinci hal tarzını benimsemiş durumdayız.

Bütün bu politikaların oluşturulması için yalaka danışmanlardan ziyade insan zekâsına ihtiyaç var. Belki oruç bile tutmayan komünist, ateist sanatçı ve benzer tiplere iftar vermekten daha fazla çaba gerekiyor.

“Batılı dostlarımız “ itiraz edebilir. “Hani konuşmuştuk” diyebilir. Evet, konuşmuştuk, nasıl sizin durumda değişiklik olduysa, bizde de oldu kusura bakmayın denir.

Milli olmak, milliyim demekle olmuyor. Kürsüden batıya kafa tutmakla hiç olmuyor. Dediğimizi yapacağız, yapamayacağımız şeyi söylemeyeceğiz. Eğer batı ile ittifak şartlarımızı değişmez, batı çıkarlarına hizmete devam eder, kürt devletine karşıyım der, abd’nin Kürt devleti kurmasına destek verirsek tribüne oynamak olur bu.

Milli ruhtan yoksun, sahada sadece yürünürse, yani tribüne oynanırsa neler oluyor Arda Turan’a sorun. O iyi biliyor.

23.6.2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
771 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
 • ÜNLÜLERİN KUAFÖR’Ü TAYFUN BAKIRHAN MAGAZİN GÜNDEMİ PROGRAMINA KONUK OLDU !

  16 Mayıs 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Ünlülerin kuaför'ü Tayfun Bakırhan ,hafta içi hergün yayınlanan magazin gündemi programında Kadir Balık'ın konuğu oldu. Programda çalışmalarıyla ilgili konuşan Bakırhan ,herşeyin gayet iyi olduğunu ve  devam ettiğini söyledi. Yakında  kendi sponsorluğunda  önemli bir projeyle hem medyada hemde  hayranlarının karşısında olacağınıda ifade etti.  ...
 • ETNOSPOR ETKİNLİKLERİ

  16 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  ETNOSPOR ETKİNLİKLERİ İstanbul Yeni Kapı'da 11-14 Mayıs günleri, ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ etkinlikleri düzenlenmiştir. Bu festivalin yapılmasını amaçlayan, kurum; hedeflerini şöyle açıklamaktadır, Dünya Etnospor Konfederasyonu, geleneksel sporların günümüzde yaşatılması ve uzmanlaşması için her türlü spor faaliyetini destekler. Geleneksel sporları var eden kültürel mirası, toplumun zenginliği olarak görür ve bu mirası korumayı görev bilir. Dünya Etnospor Konfederasyonu, çocukların eğitiminde önemli bir yere sahip olması hasebiyle sportif o...
 • Kemiğe yazılan yazı

  15 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kemiğe yazılan yazı Sa’d bin Ebi Vakkas, Kûfe vilayetine, Vali olup, ev yapmak arzu etti kendine. Arsa bulup, istedi onu satın almayı, Lakin bir mecusiye aitti yarı payı. Çağırıp buyurdu ki: (Bu hisseni bana sat!) Cevaben; (Satmam) dedi mecusi ona fakat. Para verdi ise de değerinden pek fazla, Yanaşmadı mecusi satmaya yine asla. Dediler ki: (Efendim bir mecusi kimseye, Ne lüzum var bu kadar fazla ısrar etmeye. Siz bugün valisiniz, o, mecusi bir kişi, Parasını vererek, bitirin hemen işi.) Mecusi bunu duyup, evine gitti h...
UA-36507442-2