logo

reklam
28 Kasım 2016

Esad’ın birlikleri Halep’te moral kazandı!

halep

MERCEKHABER GAZETESİ.COM ÖZEL

2012 yılından bu yana muhaliflerin elinde bulunan doğu Halep’in yüzde 40’ı, 48 saatlik çatışmanın ardından Esad diktatörüne bağlı birliklerce ele geçirildi.

Kente yaşayan, daha doğrusu yaşam mücadelesi yapan 275.000 sivilin akıbeti ile ilgili belirsizlik sürüyor.

Rusya ve Suriye rejimine bağlı devlet televizyonlar ise halkın ‘kurtuluşu’ kutladıklarını bildirdi. Yıllardır Rus ve Rejim uçakları tarafından bombalanan kentle ilgili bu iddia pek de inandırıcı görülmemektedir. İddia, dünyayı kandırmaya yönelik algı oluşturma dışında bir anlam ve değer ifade etmediği ortada!

Aktivistler ise aksi yönde açıklamalarda bulunmakta. Onların iddiasına göre rejime ait teröristler, kitlesel tutuklamalar ve sayısı belirlenemeyen cinayetler işlediler.Bu iddialar da henüz teyite muhtaçtır.

ESAD TERÖRİSTİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ZAFER!

Uzmanlara göre Suriye’deki iç savaş için bu ‘zafer’ dönüm noktası anlamı taşıyor. Uzmanlara göre, Esad ve müttefiklerinin kazandıkları bu bölgesel zaferi pekiştirmek ve muhalifler için yok edici bir mağlubiyete dönüştürmek için tüm güçlerini kullanacaklar.

Assads Truppen im Stadtteil Hanano, der am Sonntag eingenommen wurde

Basında yer alan haberlere göre, planlanan bu senaryo halı hazırda Rusya ile müzakere ediliyor!

Halep, tüm savaşan güçler için stratejik öneme sahip bölge olması hasebiyle zafer, Esad diktatörüne birçok anlamda güç katmış gibi görünüyor. Bu öneme binaen Esad rejimine bağlı birlikler aylardır hazırlık yapıyorlardı.

‘Ortadoğu ve Suriye uzmanı’ Horowitz önemli bir iddiada da bulundu. Horowitz, Muhaliflerin en önemli destekçisi olan Türkiye’yi kaybettiklerini ileri sürdü. Türkiye’nin muhaliflere olan desteğini çekmesi muhaliflerde büyük bir moral bozukluğuna neden olduğu ileri sürdü. Bu iddianın doğruluğuna şüpheyle bakmak gerekir.

Share
312 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2