logo

01 Haziran 2016

ERGENLİK DÖNEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

4Küçükçekmece Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Koruma Hizmetleri’nin katkılarıyla “Ergenlikte Akran İlişkileri” isimli söyleşi programı düzenledi.

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programda, Psikolog Merve Tarhan ebeveynleri ergenlik süreci konusunda bilgilendirdi.

ERGENLİK, AİLELER İÇİNDE ZOR BİR SÜREÇTİR

Ergenlikle ilgili bilgiler veren Tarhan; “Ergenlik, birçok yoğun ve karmaşık duyguların yaşanabildiği, çocuklukla vedalaşıp gençliğe ilk adımların atıldığı yetişkinliğe hazırlık sürecidir. Bu süreç ergenler için olduğu kadar aileler içinde zor bir süreçtir. Ergenlik bireyin gelişim döneminin en önemli sürecidir ve çok arada kalınmış bir süreçtir. Kişinin çocuk mu yoksa genç mi olduğuna tam olarak karar veremediği bir dönemdir ve belli bir yaşı yoktur. Tamamen kişinin durumuna ve koşullarına bağlı bir durumdur.  Ergenlik dönemindeki en büyük sıkıntı kimlik belirsizliğinin olmasıdır. Ergen, ben kimim, hangi mesleği seçmeliyim, nasıl bir insanım, nelere karşı ilgim var, ailemle ve arkadaşlarımla ilişkilerim nasıl olmalı gibi sorulara cevap aradığı tam bir kaos ürecidir aslında” dedi.

ÇOK ENDİŞELENİP PANİK YAPMAYIN

Ergenlik döneminde ailelerin yapması gerekenleri anlatarak ergenlerin bu dönemdeki değişimlerine değinen Tarhan; “Ergenlerin bu dönemde ruhsal olduğu gibi bedenlerinde de bir takım değişiklikler olmaya başlıyor. Bu değişikliklerin bazılarından kesinlikle hoşnut olmadıkları gibi, bazılarından da memnundurlar. Bu dönemde aile için büyük ve zorlu bir dönem başlamış oluyor. Bir ergenin annesi ve babası olmak gerçektende zor bir iştir. Bu dönemde en dikkat çeken sıkıntı ergenlerin içlerine dönük olmaları ve odalarından dışarıya çıkmamalarıdır. Bu dönemde aileler çok endişelenip, panik yapmamalıdırlar” dedi.

ERGENLERİN KONUŞMAYA ÇOK İHTİYAÇLARI VARDIR

Aile ve ergenlik dönemindeki süreç ilişkisine değinen Tarhan; “Ergenlerin bu dönemde konuşmaya çok ihtiyaçları vardır. Aile olarak onları kesinlikle dinlemeniz gerekiyor. Çünkü bu süreçte sürekli bir şeyler anlatmaya çalışırlar ve en önemlisi ben annemle ve babamla rahatça konuşabilirim ve bana destek olabilirler diyebilmeliler. Kendilerini aramaya çalıştıkları bu dönemde her yeniliğe açıktırlar. Sadece bazı şeyleri denemek isterler ve onlara yardımcı olmanızı isterler. Bu dönemde ki çocukları sürekli eleştirerek değil, onların kararlarına saygı duyarak yardımcı olmanız gerekiyor. Odalarına girerken bile kapılarını çalmanız, onların yaşam alanlarına saygı gösterdiğiniz anlamına gelecektir. Önemli olan çocuklarınıza güvenebilmektir’’dedi.

Share
276 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2