logo

reklam
24 Kasım 2016

Erdoğan’dan özeleştiri;”Başaramadık”!

erdoğan

Türkiye’yi yönetme sorumluluğu üstlendiğim son 14 yılda, sadece birkaç konuda arzu ettiğim mesafeyi kat edemedik. Bunlar arasında eğitim ve kültür politikalarındaki eksiklerle birlikte reel faizlerin düşürülememesi en başta yer alıyor. Bu bir özeleştiridir” diye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Merkez Bankası’nın özerkliğine, bağımsızlığına sözüm yok ama milletimin hakkının, hukukunun, kaynaklarının yüksek reel faiz yoluyla heba edilmesine de rıza gösteremem” dedi.

Borsa İstanbul ile İslam Kalkınma Bankası (İKB) Arasında İmzalanacak Stratejik İşbirliği İçin Mutabakat Zaptı Gong Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin faiz illetinden yakasını sıyıramadığını ifade ederek, “Bundan kurtulabilir miyiz? Kurtuluruz. Bu benim çok ağrıma gidiyor. Türkiye’yi yönetme sorumluluğu üstlendiğim son 14 yılda, sadece birkaç konuda arzu ettiğim mesafeyi kat edemedik. Bunlar arasında eğitim ve kültür politikalarındaki eksiklerle birlikte reel faizlerin düşürülememesi en başta yer alıyor. Bu bir özeleştiridir” dedi.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü; “Faizleri lütfen makul seviyelere çekin. Eğer büyüme istiyorsak istihdam. Ama şu anda işsizlik yüzde 11’in üzerinde. Girişimcinin yatırım için imkânları yakalaması lazım. Ama paradan para kazanmaya alışmış olan bu bankacılık sistemi ne yapıyor? Kredi noktasında gerekli desteği vermiyor. Veriyorsa, çok yüksek faizle veriyor. Kısa bir süre sonra ödemeler yapılamayınca hemen geri çağırmalar başlıyor. Dışarıda böyle ciddi sıkıntılar yaşarken bir de kendi bankacılık sistemimiz ayağımıza pranga vurmaya kalkarsa bu olmaz. Bu konuda orta yolu bulacağımıza inanıyorum.”

“Halkımın karşısında tokadı yiyen benim. Başındaki bürokrat değil. Yok böyle bir şey. Merkez Bankası’nın özerkliğinesözüm yok ama milletimin hakkının, kaynaklarınınyüksek reel faiz yoluyla heba edilmesine rıza gösteremem” 

Share
782 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2