logo

02 Mayıs 2015

Erdoğan Diyarbakır’da vatandaşlara konuşuyor

Erdoğan Diyarbakır’da Demirtaş’a seslendi: “Devletin parasıyla buraya çıkıyorum, yasal hakkım”dedi.

0Diyarbakır’da konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, HDP’den bahsettiğinde kalabalıktan ‘yuh’ seslerinin yükselmesi üzerine “Bu yuhlar güzel de, demokraside bu yuhların asıl atılması yer belli değil mi?” diye sordu.

Erdoğan, kendisine “Kimin parasıyla meydanlara çıkıyorsun?” diye soran HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a da cevap vererek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Batman ziyaretinin ardından Diyarbakır’da konuşuyor.

Erdoğan, Batman, Siirt ve Diyarbakır belediye başkanlarının Erdoğan’ın programına katılmama kararı alması nedeniyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ziyaretini iptal etti.

Erdoğan konuşmasından satırbaşları şöyle:

Sarıkamış’ta, Çanakkale’de bu ülkenin bütün evlatları hep birlikte mücadele verdi. Çanakkale’deki mezar taşlarına bakınca bunu görürsünüz. Cumhuriyet döneminde etle tırnak gibi iç içe geçmiş bu ülkenin her insanının kılık kıyafetinden, etnik kökeninden, inancından dolayı ayrımcılğa maruz kaldığı oldu. Terör örgütün vahşeti bölge insanını iki ateş arasında bıraktı. Şuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Sizin Kürt oluşunuz, Zaza oluşunuz, Boşnak’ı ile, Gürcü’sü ile, Romanıyla vs… beni hiç biri ilgilendirmiyor. Yaratılan yaratandan ötürü sevdim.

‘Yuhların asıl atılması gereken yer belli’

Biri çıkmış “Kürtlerin yegane temsilcisi  biziz” diyor. (Kalabalıktan gelen yuh sesleri üzerine – T24) Bu yuhlar güzel de, bu yuhların asıl atılması yer belli değil mi? Yıl 2001… Partimizi kuruyoruz, ben Anadolu’yu dolaşıyorum, Güneydoğu Anadolu… Buralara geldim. Şehrin bütün kanaat önderlerine şunu sordum, benden ne istiyorsunuz, bize dediler ki, OHAL’i kaldır bize yeter, dedim ki, inşallah ilk işimiz bu olacak.

Ne oldu, 2002’de seçim yapıldı. Abdullah Gül bey başbakan… İlk ay OHAL’i kaldırdık. Kim kaldırdı OHAL’i, biz kaldırdık… Yeter miydi, bize göre yetmezdi. Biz ne dedik? Eğitimde, sağlık, adalette, emniyette yükselen bir Türkiye. Batıda ne varsa, Diyarbakır’da da, Batman’da da o olacak dedi.

Şu anda eğitimde yavrularımız rahatlıkla okuluna gidebiliyor mu? Bütün kitaplarını bulabiliyor mu, akıllı tahtalar asılmaya başlandı mı, bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar yavrularımıza verilmeye başlandı mı, başlandı.

Bitmedi… Bunlar yeterli değil. Dedik ki tüm Türkiye’de üniversite olacak. Şimdi soruyorum, “Biz Kürtlerin temsilcisiyiz” diyenler bu okulları siz mi kurdunuz, kitapları siz mi verdiniz?

Devletin parasıyla çıkıyorum

Beyefendi, meydanlara kimin parasıyla çıkıyorum. Devletin parasıyla çıkıyorum. Bu benim yasal hakkım. Cumhurun başı olarak buraya çıkıyorum. Yüzde 52’nin oyunu alarak buraya çıktım. Bu beyefendi de adaydı. Sen yüzde 52 alsaydım.  Geçen gün baktık ki ağabeyi de dağlardaymış meğerse.

Gültan Kışanak’a: Hanımefendi gelmeyince,
ben de belediyeye gitmedim

Yüzde 52 oy almışsın. Belediye başkanı gelip karşılamaz mı? Meğerse bunlar Kandil’den talimat almışlar. Cumhurbaşkanı tarafsızlığını yitirdi, onun için karşılamaya gitmeyeceksiniz. Ben her partiye eşit mesafedeyim. Gönlümde bir parti var, o ayrı. Ben tarafım, milletin tarafındayım. Tabii hanımefendi gelmeyince, belediyeyi ziyaret edemedim. Bunu bilmenizi istiyorum ki istismarı olmasın.

Share
647 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2