logo

reklam

“Erdoğan-Davutoğlu Krizinin Perde Arkası”


facebooktwittergoogle plus
Mehmet Zengin
Mehmetzengin16@hotmail.com

15 yıllık AK Parti iktidarında alışık olmadığımız bir‘ krizle’ karşı karşıyayız. Görünürde krizin nedeni MKYK kararıyla başlamış gibi görünüyor. Ancak, siyaseti yakından takip edenlerin; bir süredir iki liderin farklı olaylar karşısında yöntem ve yaklaşım anlamında görüş ayrılığına düştükleri dikkatinden kaçmamıştır sanırım.  MKYK kararı bardağı taşıran son damla olmuştur.

Parti içinde inkar edilse de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında görüş ayrılıkları sıkıntıya neden olduğu bir vakadır. “Parti içindeki bazı art niyetli, menfaat düşkünü ve basiretsiz kesim değişik gerekçelerle partinin kurucusu ve lideri olan Recep Tayyip Erdoğan’ı itibarsızlaştırmak için olağanüstü gayret gösterdi. Partide “Reisçi-hocacı” ayrımının temelini atarak büyük bir fitnenin çıkmasına sebep oldular!

Davanın doğal lideri olan Erdoğan’ın itibarsızlaştırma operasyonunda görev alanlar bir taraftan Erdoğan’ın hatalarını gündeme getirirken, diğer yandan Davutoğlu’nu övmenin gayreti içindeydiler. 7 Haziran seçimleri öncesinde AK Parti’nin, anketlerdeki düşük oy oranının görülmesinin ardından meydanlara çıkan Erdoğan’a rağmen %41 oranında oy alınmıştı. Anketlerin beklentisinin bu oranda olduğu bilinmesine rağmen yenilginin faturası Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a kesilmeye çalışıldı! “Biz, Erdoğan’ın meydana inmesi nedeniyle oy kaybettik. Burnunu işimize sokmasa da işimize baksak”. 1 Temmuz seçimlerinden sonra; “Erdoğan susunca gerçek oyumuzu aldık”. diyerek de Davutoğlu’na övgüler düzmenin gayreti içine girdiler.

İki liderin arasını bozmak için yapılanlar bundan ibaret değil elbette. Bunlar;”Halk artık kavgalardan bıktı.Erdoğan kavgacı ve sert üslubu bırakmalı”. “Her şeye müdahale etmemeli” v.b. eleştirileri seslendirerek fitne ateşine odun taşımışlardır!

7 Haziran seçimleri öncesi propaganda döneminde meydanlarda ‘Başkanlık Sistemini’ gündeme getirilmemesi, isteksiz davranılması, dokunulmazlıkların kaldırılmasında ayak sürülmesi ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa eden 4 AKP’li Bakanı’nın Erdoğan’a rağmen Yüce Divan’a gönderilmek istenmesi; MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın milletvekili adaylığında ikili arasındaki görüş ayrılığı gibi nedenler sürecin bu noktaya gelmesinde en önemli etkenler olmuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yıpratmak, AK Parti’ye gönül vermiş ve ülkesini sevenlerin bir işine yaramayacağı muhakkaktır. Böyle bir sürecin Türkiye’ye zarar vermekten başka bir neticesi de olmayacaktır.

Küresel aktörler, Türkiye’yi yıldırmak ve diz çöktürmek için ‘Gezi kalkışması’ ile başlayan, 17- 25 yargı darbesi,-terör eylemleri, ‘hendek savaşları’, emniyet güçlerimize yönelik kahpe saldırıları ile operasyonel bir süreç yürütmektedirler.

Suriye’de, Irak’ta, Filistin’de ve benzer birçok yerde çıkarlarına çomak sokan; yıllardır kendi çıkarları doğrultusunda ‘Müslüman’ ülkeleri sömüren, birbirine kırdıran ve kendi sosyo-ekonomik çıkarları doğrultusunda yönetme arzularına itiraz eden…  Mazlum insanları öldüren, kan ve gözyaşı üzerinde saltanat süren güçlere ‘One Minute’ çıkışı ile dur diye haykıran…  Yıllardır BM ve NATO’yu bu çıkarları doğrultusunda kullananlara, hem de BM toplantısında yüzlerine karşı “BM neye yarar. 5 tane daimi üyenin dudakları arasına kilitlenmiş olan bir dünya, adil bir dünya olamaz. Dünya 5’ten büyüktür” 5’ten büyük olan dünya artık görevini yapması lazım.” diye haykıran yeni bir güç istenmemektedir. Bunları haykıran ve mazlumun sesi olan Erdoğan’a tahammül edemiyorlar!

Kendine biçilen ‘itaatkarlık’ rolünü terk ederek bölgeye rol model olma, ‘süper güç’ olma hedefini kendisine hedef  koyan bir lideri bilerek veya bilmeyerek itibarsızlaştırmaya çalışmak veya böyle bir gayrete alet olmak; küresel güçler ve onların yerli işbirlikçilerinin ekmeğine yağ sürmek anlamına geleceğini  aklımızdan çıkarmayalım.

-Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, dünyanın 2.büyük havalimanı, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü ve İstanbul-İzmir otoyolu gibi dev hizmetleri gerçekleştiren…

-Kuran’ın okullarda seçmeli ders olarak okutulmasını sağlayan

– İnancı gereği okullarda, Mecliste ve iş hayatında başını örtmenin önündeki yasağı kaldıran…

– İmam Hatip Liseleri ve meslek liselerinin önündeki katsayı engelini kaldıran…

– Yıllardır ülkeye kavuran enflasyonun canavarı ülke gündeminden çıkaran…

–  IMF`ye olan Milyarlarca DOLAR borcumuzu ödeyen…

– Halkın seçtiği iktidarları keyfi nedenler ve çıkarları uğruna alaşağı edenlere ve etmeye çalışanlara karşı mücadele edip, ülkeyi darbecilerden kurtaran…

–  Milli silah sanayimizi şaha kaldırıp ilk yerli “Altay Tankı, “ASW Roket Sistemini, “T129 ATAK` helikopteri, insansız hava aracımız  “ANKA`yı ” “Göktürk 2″ uydusunu, Cirit Anti Tank Füzesi`ni, yerli uçak savaş gemisi ve burada sayamayacağım onlarca silahı üretilmesine vesile olan…

-Hastanelerde esareti ve kuyrukları sona erdiren ve daha nice hizmet ve reformları gerçekleştiren lidere karşı bir kısım AK Partilinin olumsuz ifadelerde bulunması insafsız ve bir o kadar da yanlış olmuştur.

Ben, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın ülkemiz, İslam alemi ve dünyanın mazlumları için çok yararlı hizmetlerde bulunduğuna ve bundan sonra da yapacağı güzel hizmetler için arkasında durmamız gerektiğine inananlardanım!

Güçlü hükümetler siyasi istikrarı, siyasi istikrar ise ekonomik istikrarı meydana getirir. Parlamenter sistemlerde her zaman koalisyon ihtimali olduğunu göz önünde bulunduracak olursak tek çarenin ‘Başkanlık’ sistemine geçmek olduğunu göreceğiz. Bu sistem değişikliğine ‘Erdoğan’ eksenli olarak bakmamalıyız. Erdoğan nefreti üzerinden yapılan değerlendirmeler gerçeği görmemize engel olduğunu fark edelim.1999-2001 yılları arası kurulan ve ‘krizler’ hükümeti olarak tarihe geçen oluşumun Başbakanı ‘sol’ cenahtan gelen Bülent Ecevit, o dönemin Cumhurbaşkanı ise yine aynı cenahtan biri olan Ahmet Nejdet Sezer’ arasında yaşanan kriz ile bugün aynı ideoloji ve siyasi felsefeden gelen iki liderin arasında yaşanan görüş ayrılıklarının neden olduğu kriz, parlamenter sistemin iflas ettiğinin son kanıtıdır!

Her şeye rağmen yaşanan durum üzücüdür. Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı açıklama ise kendine yakışan bir eksende olmuştur. Dava adamı olduğunu bir kez daha ispat etti. Bu durumdan nemalanmak isteyen, ellerini ovuşturan ve zil takıp oynamak için hazır bekleyenleri “sukût-u hayâle” uğratması takdire şayandır!

Umarım Davutoğlu’nun gösterdiği olgunluğu AK Parti’liler de gösterebilir!

MEHMET ZENGİN

05/05/2016

Share
1213 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

#

“Erdoğan-Davutoğlu Krizinin Perde Arkası”” için 2 Yorum

 1. Kemal : diyor ki:

  Herkes egosuna sahip olmalı. Söz konusu olan davadır,memlekettir, islam dünyasıdır. Bunun ve ali büyüktüe

 2. hasan : diyor ki:

  İslam Dünyasının başındaki en büyük bela olan fitne belası burada da kendini göstermektedir! Bu davanın tek lideri vardır. O da Recep Tayyip Erdoğan’dır.O yAŞADIĞI SÜRECE VE BU DAVA ÜZERİNDE OLDUĞU SÜRECE DURUM DA BÖYLE KALACAKTIR. Kimse kendine vasife çıkarıp liderimizi küçük düşürmeye, itibarsızlaştırmaya çalışmasın. Bugünlere gelmemizi ona borçluyuz. Nankör olmayın!!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Allahım..! İşlerin Hepsi Güzel.

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Adamın biri bir gün bahçesinde otururken Hayvan dışkısından top yapan bir böceği görmüş, böcek pisliği ayakları ile yuvarlayarak giderken içinden şöyle geçirmiş: - Ey Allahım! Her şeyi çok güzel çok hoş yaratmışsın da, şu böceği sırf pislikle uğraşsın diye mi yarattın? Aradan bir kaç ay geçmiş adam umarsız bir hastalığa yakalanmış. Derdine kimseler çare bulamamış. En sonunda bilge bir doktor ''Bak demiş bazen bahçelerde gezen bir böcek olur ayakları ile pislik yuvarlar işte o yuvarladığı pisliklerden 40 gün boyunca aralıksız yiye...
 • “ VƏTƏNÇİN ÖLƏNƏ ÖLÜ DEYİLMƏZ! ”

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

        Yenicə ATA olmuşdu. Valideyn olmağın sevincini yaşayırdı. SƏNGƏRDƏKİ dostları ilə bölüşdü, çin olmuş arzusunun səadətini. Həyata ilk qədəmlərini atan oğlunu görmək, onu qucağına almaq, cənnət ətirli qoxusunu duymaq üçün günləri sayırdı. Qəlbi ümidlər, arzular, xəyallar ümmanına çevrilmişdi... Amma düşmən gülləsi aman vermədi, oğlunun şirin qığıltısını eşitməyə. Onun beşiyi başında səngərdən, hərbdən, qanlı döyüşlərdən, qolları üstündə gözlərini yuman şəhid igidlərdən bəhs edən hekayətlərini birər-birər nəql etməyə. Ömrü qə...
 • Azadlıq Şəhidləri

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Allah yolunda öldürülənlərə(şəhid olanlara)”ölü deməyin”.Əksinə,onlar (Allah dərgahında) diridirlər,lakin siz bunu dərk etmirsiniz. “Bəqərə” sürəsi 154                        Azərbaycan tarixinin qızıl səhvələrinə bir ölməzlik dastanı yazdılar. Məğrur baxışları soyuq daşlara həkk olundu. Sabahı düşünmədən Azadlıq toxumunu torpağa səpdilər. Nə tank,nə güllə,nədəki ölüm yollarında döndərə bilmədi.Ürəklərdə əbədi məskən saldılar.Elə bir məskənki,məzarları belə olmasa bir millətin bir ulusun qəlbində yaşayacaqlar. İllər,əsirlər bel...
 • Yarını 1960 ile kıyaslamak

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Yarını 1960 ile kıyaslamak KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı’nın Salı akşamı TRT HABER’de ve yerel televizyonlarda canlı olarak yayınlanan “Anadolu Soruyor” programında müzakereler ile ilgili yaptığı açıklamalar bana göre “Çok düşündürücü” ve kabul edilemezdir. Sayın Akıncı söz konmuşu canlı yayında hiç durmadan müzakereler sonrasını hep 1960 koşulları ve 1960 Cumhuriyeti’nde Kıbrıslı Türklerin Anayasal hakları ile karşılaştırdı ve bir çözüme varılırsa nasıl bu koşullardan daha ileriye gideceğimizden bahsetti. Sayın Akıncı’ya gör...
UA-36507442-2