logo

28 Mart 2016

ENGİN NOYAN KURAN’IN HAYATIMIZDAKİ YERİNİ ANLATTI

6Engin Noyan: “Kuran’ı Bilmeyenler Varken Misyonerlere Gerek Yok”

Ünlü araştırmacı-yazar ve TV programcısı Engin Noyan Küçükçekmeceli öğrencilerle buluştuğu söyleşide Kuran-ı Kerim’in hayatımızdaki yerini ele aldı.

Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde ‘Peygamberimizin Aynasında Birlik ve Kardeşlik İlişkisi’ başlıklı söyleşiye katılan Noyan, “Mübarek Kuran’a soru soracaksınız ki, mübarek Kuran size cevap versin. Ancak samimi ve ciddiyet içinde sormalısınız. Kendisine soru soranları asla cevapsız bırakmaz o” dedi.

“ALLAH’IN HAKKI ÜÇ MÜDÜR?”

Müslümanların en büyük hatasının Kuran’ı bilmemek olduğunu da kaydeden Noyan, misyonerlerin bundan faydalandığını söyledi. Noyan sözlerini, “Sizin kafanızda Kuran yoksa sizin kafanızın içine her türlü pislik sızar ve siz onu afiyetle yersiniz. Hakiki zannedersiniz. Allah’ın hakkı 3’tür diye bir söz var mesela. Öyle bir şey yok. Her şey Allah’ın hakkıdır. Peki bu 3 nereden çıkıyor. Bu Hıristiyanlardan çıkıyor” diyerek tamamladı.

“MÜSLÜMANLAR BİZİ TAKLİT ETTİKÇE BİZE DÜŞEN BİR ŞEY YOK”

Bugüne kadar misyonerlerin faaliyetlerini takip ettiğini söyleyen Engin Noyan, “Misyonerler diyorlar ki, biz profesyonel misyonerlerden daha başarılı olanlarımız var. Bunlar Şam, Halep, Suriye’de yaşayan dürüst, iyi bir Hıristiyan olan tüccarlar. Misyonerin bir tanesi de, bırakalım anlamını bilmedikleri duaları ezbere okuyarak namazlarını kılsınlar. Ne de olsa onlar bizim hayat tarzımıza özeniyorlar. Bizi taklit edecekler. Bu durumda zaten hiçbir şey yapmaya gerek yok diyor. Bunları yazdıkları kitaplar 1896’da basılmış. Bu misyonerler şu an amaçlarına ulaştı işte” dedi.

“HAYATIN REHBERİNİ YANINIZDAN AYIRMAYIN”

Tüm bunlardan kurtulmak için yapılması gerekenin ise mübarek Kuran’a sarılmak olduğunu kaydeden Noyan, “Aklımızı başımıza toplayacağız. Mübarek Kuran’a gideceğiz. Mübarek Kuran’ı hayatımızın dışına sürgüne göndermiştik; şimdi onu gönderdiğimiz yerden alıp ait olduğu yere koymamız gerekiyor. Eskiden telefon rehberleri vardı kocaman hatırlar mısınız? Bunu vitrinde tutmuyorduk değil mi!? Telefonun yanında duruyordu. Kuran’da hep yanımızda durduğu için bize rehberlik edecek” diyerek gençlere nasihatte bulundu.

“KURAN HERKES TARAFINDAN ANLAŞILABİLİR”

Kuran-ı Kerim’i anlamak zordur diyenlere de seslenen Noyan,”Kuran herkes tarafından anlaşılabilir, herkes tarafından uygulanabilir. Mübarek Kuran’da insanın fıtratına ters düşen zor gelen hiçbir şey yoktur. Allah bu dini kulları için yaratmış. Kullarını zorlayıcı bir şey olursa zalim olur. Kafanın karıştığı her şeyi Allah Kuran’da anlatıyor. Hayat Kuran’ın dışında değil; Kuran hayatın dışında değil ” dedi. Program sonunda ise Küçükçekmece Belediyesi Bilgi Evleri Eğitim Şefi Oktay Kurt Noyan’a teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Share
205 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2