logo

09 Kasım 2015

Engelli Yazar Talha Yıldız’dan polisiye roman

6“Türkiye’nin Yeni Yazarları Altın Kalem Ödülü” projesinde gümüş kalem ödülüne layık görülen spastik engelli Talha Yıldız, çıkardığı “Paşalar Divanı” adlı polisiye romanıyla dikkatleri üzerine çekti. Sultan 2.Abdülhamit döneminde işlenen bir cinayet olayını ele alan Yıldız, hazırlık safhasında önemli isimlerin tecrübelerini paylaştı.

Engelli Yazar Talha Yıldız, Bağcılar İlçe Emniyet Müdür Erden Bursalı, Olay Yeri İnceleme Ekipleri ve Adli Tıp Kurumu’ndaki uzmanlarla görüşürken, tarihçi Yavuz Bahadıroğlu ve Talha Uğurluel’den de Abdülhamit dönemi ile ilgili bilgi aldı. İmza günü için İstanbul’a gelen ünlü yazar Tess Gerritsen ile de buluşarak tavsiyesini aldı.

Bağcılar Belediyesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilen “Türkiye’nin Yeni Yazarları, Yazarlık Atölyesi” Altın Kalem Ödülleri yarışmasında gümüş kalem ödülü alan Talha Yıldız, kaleme aldığı Paşalar Divanı adlı kitabıyla okuyucularının karşısına çıktı.

İlhamını aldığı usta yazar Peyami Safa’ya kitabını ithaf ettiğini belirten Talha Yıldız, yazarlığa uzun yıllardır merak saldığını belirterek, azimle çalışarak hayaline ulaştığını ifade etti. Türkiye’nin Yeni Yazarları kursuna katılarak bilgi ve deneyimini geliştirdiğini ifade eden Talha Yıldız, romanının hazırlık safhasını da şu ifadelerle dile getirdi: “Bağcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileriyle yüz yüze görüşerek polisiye olaylarla ilgili deneyimlerini aldım. Ünlü polisiye yazarı Agatha Christie’nin eserlerini dikkatlice okudum. Hayal dünyamda geliştirdiğim kahramanlarımı kurgulayarak romanımı yazdım.”

‘’POLİS OLAMADIM POLİSİYE ROMAN YAZARI OLDUM’’

 

Kitabın ön sözünde romanı kaleme alırken engelli olmasına rağmen, hiçbir engelli karaktere kahramanları arasında yer vermediğini de kaydeden Yıldız, şunları belirtiyor: “

Herkesin bir hayali vardır. Engelli olsun sağlıklı olsun fark etmez.

Acaba ben polis olsaydım nasıl olurdum? Becerebilir miydim? Polisiye roman okuduğum zaman romanın kahramanının yerine geçerdim. Romanları içselleştirirdim.

Mademki polis olamadım. Bir cinayet masasında çalışamadım. Bir yazar olarak tanınmak istiyorum. Bugüne kadar engelli arkadaşlarımın yazmış olduğu hikaye ve romanlar direkt kendi hayatlarıyla ilgiliydi. Ben ise tam aksine bir engellinin daha geniş bakabileceğine bir örnek göstermek için bu yola başvurdum. Ben, sağlamlarla bedensel engelli insanların arasında beyin anlamında hiçbir fark olmadığını göstermeye çalıştım.”

 

TESS GERRİTSEN İLE BULUŞMUŞTU  

Polisiye romanının hazırlık safhasında Bağcılar İlçe Emniyet Müdür Erden Bursalı, Olay Yeri İnceleme Ekipleri, Adli Tıp Kurumu’ndaki uzmanlarıyla da görüşen Talha Yıldız, tarihçi Yavuz Bahadıroğlu ve Talha Uğurluel’den de Abdülhamit dönemiyle ilgili önemli bilgiler edindi. Ünlü yazar Tess Gerritsen ile imza gününde Marmara Forum’daki D&R’da da bir araya gelen Talha Yıldız, onun da tecrübelerinden faydalandı. Gerritsen, Talha’yı azminden ve çalışkanlığından dolayı tebrik ederken, kitaplarında konu ve karakterleri birlikte yazdığını belirtti.

“PAŞALAR DİVANI”

“Paşalar Divanı” kitabı Sultan 2. Abdülhamit Han’ın padişahlığı döneminde işlenen esrarengiz bir cinayeti konu ediniyor. Cinayetin ardına düşen roman kahramanı komiser, detayları da değerlendirerek katile ulaşmaya çalışıyor.

Share
431 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2