logo

15 Mayıs 2015

ENGELLİ ÖĞRENCİLERDEN İŞARET DİLİYLE ENGELSİZ ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ

2.BEYOĞLU –  Beyoğlu Belediyesi tarafından Engelliler Haftası dolayısıyla Hasköy Sahili’nde düzenlenen etkinlikte engelli öğrenciler, işaret diliyle Çanakkale Türküsü’nü söyledi. Engelsiz bir şekilde performanslarını sergileyen öğrencileri izleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Bu tür etkinliklerde çocuklarımız eğlenerek öğreniyor” dedi.

Beyoğlu Belediyesi tarafından Engelliler Haftası dolayısıyla Hasköy Sahili’nde 1. Engelliler Haftası Farkındalık Şenliği düzenlendi. Etkinliğe Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muş, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, başkan yardımcıları, veliler ve çocuklar katıldı.

Şenlik havasında geçen etkinlikte engelli öğrenciler yeteneklerini ortaya koydu.  Çeşitli okullarda özel sınıflarda ve engelli eğitim merkezlerinde eğitim gören 500 öğrenci, gruplar halinde sahneye çıkarak folklor ve çeşitli dans gösterileri sundu. Etkinlikte özellikle Halıcıoğlu İşitme Engelliler Ortaokulu öğrencileri Çanakkale Türküsü’nü işaret diliyle söyledi. Engelsiz bir gösteri sunan öğrenciler, izleyenler tarafından büyük alkış aldı.

“ENGELLİSİ, ENGELSİZİ BÜTÜN ÇOCUKLAR BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ”

1  Gösteriyi çok beğendiğini dile getiren Başkan Demircan,  engelli çocukların eğitimini sürdürmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını, yapmaya da devam edeceklerini vurguladı. “Engellisi, engelsizi bütün çocuklar bizim için çok kıymetli” diyen Demircan, “Mutlu bir toplumu refah bir toplumu oluşturmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.  Yavrularımızla ilgili herkeste gayret içerisinde. Bizler de bu yavrularımız için daha fazla etkinlik yapıyor olmamız lazım. Bu çerçevede bu sene bir ilki gerçekleştiriyoruz, onlara ama bu yeterli değil. İnşallah daha fazla yoğunlaşacağız. Onlara kültür, sanat, sporun daha yoğun olduğu yönlere çevirmemiz gerekiyor. ” dedi.

“BU TÜR ETKİNLİKLERDE ÇOCUKLARIN EĞLENEREK ÖĞRENİYOR”

11 yıldır yavrularımızla ilgili programlar yaptıklarını hatırlatan Başkan Demircan, Kefken Kampı’nda 55 bin çocuğu gönderdiklerini, her yıl 5 bin çocuğa yüzme, 10 bin çocuğa kültür turu yaptırdıklarını ve bu etkinliklerin de devam ettiğini söyleyerek, bu tür etkinliklerde çocukların eğlenerek öğrendiğini vurguladı.

8 yıldır okul öncesi öğretmenliği yapan Fatma Yalçın, çocukların eğitiminin yanı sıra toplumla içi içe olmaları için çeşitli etkinliklere katılmaya çalıştıklarını söyleyerek, “Bugün de buradayız. Öğrencilerimiz performanslarını sergiliyor, kendilerini bir şekilde ifade edebiliyor. Hem burada onlar eğleniyor mutlu oluyor hem de aileleriyle birlikte biz mutlu oluyoruz” dedi. >

GÖSTERİLERİN ARDINDAN YARIŞMALAR BAŞLADI

Gösterileri izleyerek arkadaşlarına ayak uyduran engelli öğrenciler, daha sonra yarışmalarla keyif dolu anlar yaşadılar.  Oğluyla birlikte pikniğe gelen bir anne, oğlunun işitme, otizm engelinin olduğunu 2 yaşından itibaren de eğitim aldığını, bu eğitimler ve eğlencelerle de engelleri aştıklarını söyledi. Oğlu ise sevincini kendisine tuttuğumuz mikrofonu eline alarak gösterdi.

Gösterilerin ardından öğrenciler çuval, elma yeme, fular, yumurta yarışmaları ile güzel anlar geçirdi.

Share
504 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2